ZEKÂT NE ZAMAN VERİLİR?

İslam dininin beş şartından biri olan zekât, nisap miktarı kadar mala sahip olan her ergin Müslüman’ın malının belirli oranını ihtiyaç sahiplerine vermekle yükümlü olduğu; Müslüman’a farz kılınan maddi bir ibadettir.

Ramazan ayının gelmesiyle, zenginlik ölçüsü kabul edilen nisap miktarı malın üzerinden zekât verecek Müslümanlar zekat ne zaman verilir diye merak ediyorlar. Bizler de zekat ne zaman verilir sorusunu sizler için cevapladık.

zekat

“Zekât Vermekte Acele Ediniz”

Üzerine zekât düşen mal ve ziynetler üzerinden bir sene geçmesi ile zekâtın verilmesi farz olur. Özürsüz olarak geçirilmesi caiz kabul edilir. Bu durumda zenginlik ölçüsü kabul edilen ve nisap miktarı malın üzerinden bir yıl geçmesi ile zekât farz olur ve gecikmeksizin zekâtın verilmesi gerekir.

Bir hadîs-i şerifte“Zekât vermekte acele ediniz.” (İbni Mace)  buyrulduğu üzere âlimler hemfikir olmuşlardır ki, bir yıllık sürenin dolmasını beklemeden zekâtı vermek de hiçbir sakınca yoktur. Aksine muhtaçlara gecikmeksizin zekâtlarını ulaştırmak çok daha iyidir.

zekat
zekat ne zaman

Zekât Ramazan Ayında Mı Verilir?

Her Müslüman’ın zekâtının farz olduğu vakit farklı olur. Eğer Ramazan ayı gelmeden nisap miktarı kadar malın edinildiği vakit üzerinden bir yıl geçmiş ise zekâtın Ramazan ayını beklemeksizin, gecikmeksizin verilmesi gerekmektedir.

Öte yandan Ramazan ayı gelmiş ve bir yıllık süre henüz dolmamış olsa dahi, bu mübarek ayda zekâtın gecikmeksizin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması caizdir. Bu durumda günü gelmeden Ramazan ayında zekâtın verilmesi uygundur, ancak günü geldiğinde tekrar hesaplanmalıdır. Zekât az verilmişse, eksiklik tamamlanır; çok verilmişse gelecek yılki zekât miktarından düşülebilir.

Zekât hesaplama aracı ile üzerinden bir yıl geçen mallar için vermeniz gereken zekât miktarını hesaplamak için buraya tıklayın.

PAYLAŞMAK VEFADIR

Bu Ramazan’da da bizimle aynı şartlarda olmayan, yokluk içinde olsalar da şükürle bu mübarek ayı geçiren mazlumlara zekât, kumanya, fitre ve fidye bağışlarınla ulaşabilir ve onların yüzlerini güldürebilirsin. 

Senin de desteğinle bu Ramazan’da mazlumların iftar sofrasına bereket ve iyiliği götürelim…

ONLİNE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için

TIKLAYINIZ.
TIKLAYINIZ.