WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu’nun düzenlediği 7. Geleneksel Yetim Buluşması için Köln’e gelen Arnavutluk ve Bosna yetimleri ile program öncesinde çeşitli aktiviteler gerçekleştirildi.

WEFA’nın 17 Aralık Pazar günü Köln’de organize edeceği 7. Geleneksel Yetim Buluşması vesilesiyle Almanya’da bulunan Arnavutluk ve Bosna yetimlerine bir hafta süresince eğlenceli zaman yaşatıldı.

İlk olarak WEFA Genel Merkezi’nin bulunduğu Köln şehrine gelen yetimler burada WEFA ekibi tarafından coşkuyla karşılandı. Şehri tanıtmak ve çocukların güzel vakit geçirebilmelerini sağlamak amacıyla planlanan bir dizi etkinlikte çeşitli kurum ziyaretleri de yapıldı. İlk olarak Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB)’ni ziyaret eden WEFA ekibi ve yetimler ATİB Genel Başkanı İhsan Önder ve ekibi tarafından ağırlandı. Misafirlere ATİB hakkında kısa bilgiler aktarıldı. Önder, yetimlerin ziyaretlerini çok anlamlı bulduklarını dile getirerek Peygamber emaneti olan yetimlere sahip çıkmanın ve onlarla dayanışma içinde olmanın önemine dikkat çekerken din kardeşliğinin mutlak şekilde kavranması gerektiğinin altını çizdi. Önder manidar ziyaretlerinden ötürü yetimlere ve WEFA ekibine teşekkür etti. Ziyaret sonunda çocuklara çeşitli hediyeler verildi.

Program çerçevesinde T.C. Köln Başkonsolosluğu da ziyaret edildi. Vekâleten bulunan Başkonsolos Hikmet Armağan WEFA ekibini ve yetimleri makamında ağırladı. Bosna ve Arnavutluk’tan gelen çocuklarla yakından ilgilenen Armağan, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konsolosluğu gezen çocuklara konsolosluğun çalışma sistemi hakkında da bilgiler verildi. Çocuklar aynı zamanda konsoloslukta bir nikâha da tanıklık ettiler.

 

 

Çocuklara verilen hediyelerin ve çekilen hatıra fotoğrafının ardından ziyaret sona erdi.

STK ziyaretlerinin bir sonraki adresi Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) oldu.

 

UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya ve ekibinin ev sahipliği yaptığı ziyarette ilk olarak birlikte yemek yenildi. Yetime sahip çıkmanın öneminden bahseden Sırakaya, “Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de yetimdi. Onun bize buyurduğu gibi bizler de yetimlere sahip çıkmakla yükümlüyüz. Bizler o yüzden sizleri görmeden sevdik.” ifadelerini kullandı. Yetimlerle tek tek ilgilenen Sırakaya, çocuklara çeşitli hediyeler de takdim etti. Ziyaret sonunda hatıra fotoğrafı çektirildi.

 

Program kapsamında son olarak Müslüman Kadınlar

 

Dayanışma ve Eğitim Merkezi (BFmF e.V.) ziyaret edildi. Erika Theißen ve Hanım Ezder görüşmede hazır bulundu. Ziyarette BFmF e.V. hakkında bilgiler aktarılırken, misafirlere BFmF e.V. binası gezdirildi. Çocuklarla yakından ilgilenen Theißen ve Ezder onlara çeşitli hediyeler de verdi. Birlikte yenen yemeğin ve çekilen hatıra fotoğrafının ardından ziyaret sona erdi.

STK ziyaretlerinin yanı sıra çocuklarla eğlenceli aktiviteler de gerçekleştirildi. Çikolata Müzesi ve şehir turunun yanı sıra WEFA ekibi ile bowling oynamaya giden çocuklar neşeli dakikalar geçirdi. Almanya’da bulunmaktan ve yetim buluşma

 

sı gibi anlamlı bir programa davet edilmekten memnuniyet duyduklarını belirten çocuklar, bu vesileyle WEFA’ya ve tüm Avrupalı hayırseverlere teşekkür ettiklerini dile getirdiler.

Bu sene 7.’sinin organize edildiği “Geleneksel Yetim Buluşması” 17 Aralık Pazar Intersaal
Im Gewerbegebiet Pesch 12A, 50767 Köln adresinde gerçekleştirilecek.