YETİM OLMAK

Onlar küçük yaşta ailelerini kaybederek anne, baba şefkatinden mahrum kalmış yetim çocuklar. Özellikle savaş veya doğal afet gibi sebeplerden dolayı Pakistan, Bangladeş ve Afganistan gibi Asya ülkeleri ile Afrika ülkelerinde her geçen gün yetim kalan çocukların sayısı artıyor. Yapılan çalışmalara göre dünya üzerinde 400 milyonun üzerinde yetim çocuğun olduğu belirtiliyor.

Özellikle yoksul Afrika ve Asya ülkelerinde; insan kaçakçılığı, organ mafyası, suç örgütleri ile fuhuş ve dilenci şebekeleri ailelerini kaybederek kimsesiz ve korumasız kalan çocukların yaşamını tehdit ediyor. Yetim olmak zaten zorlukları beraberinde getirirken, yoksul bir ülkede yetim olmak onların durumlarını daha da güçleştiriyor. WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu olarak, bizler istiyoruz ki, bu masum çocuklarımız kendi ülkelerinde kimseye muhtaç olmadan yaşasınlar ve iyi bir geleceğe sahip olsunlar.

yetim çocuklar

BİZİ UNUTMAYIN, BİZ BURADAYIZ!

Dünyanın dört bir yanındaki yetimlere el uzatmak amacıyla yardım faaliyetlerimizi yürüttüğümüz  ülkelerde mağdur kalmış yetimlerimizi ziyaret ediyor ve onların ihtiyaçlarını gideriyoruz. Bu amaçla yetimlerimiz için, kendilerini aile ortamında hissedebilecekleri ve iyi eğitim alabilecekleri yetimhaneler inşa ediyoruz. Her bir yetimin kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve kimseye muhtaç olmadan yaşamını idame ettirebilmesi için yetim sponsorluk sistemi ile onlara düzenli olarak maddi destekte bulunuyoruz.

“Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimseyle ben, cennette şöyle yan yana bulunacağız.” diyerek bizlere bir yetimi koruyup kollamanın değerini hatırlatan Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in izinde, nerede olursa olsun yardım eline muhtaç yetimlerimiz için faaliyetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz.

Bosna-Hersek, Moğolistan, Burkina Faso, Pakistan veya Bangladeş… Dünyanın dört bir yanında yetimlerimize hem maddi hem manevi destek sağlıyoruz. Gittiğimiz her coğrafyada çocuklarımız âdeta “Bizi Unutmayın, Biz Buradayız!dercesine gözlerimizin içine bakıyor. Her seferinde onlara yine geleceğimizi ve onları asla unutmayacağımızı hatırlatıyoruz; çünkü bir yetimin tebessümü tüm güzelliklere değer…

WEFA’NIN YETİMLERİ

Moğolistan’ın yoksul ve kurak coğrafyasından İstanbul’a kadar uzanan hikayesiyle Amina da WEFA tarafından yetim sponsorluk sistemi ile desteklenen yetimlerden sadece biri. Güzel yüreği ile Amina, 

“Babamı bir hastalık nedeniyle kaybettikten sonra Moğolistan’ın Bayan Ölgii kentinde WEFA yetimhanesinde kalmaya başladım. Burada Türkçe öğreniyor ve eğitimime devam ediyordum. Bu yıl İstanbul’da bir imam-hatip lisesini burslu kazandım. Artık eğitimime burada devam edeceğim. Hayalim zaten Türkiye’de bir üniversitede okumaktı. WEFA’nın ve sponsor ailemin de desteği ile hayallerimi birer birer gerçekleştiriyorum.”

diyor.

Yetim sponsorluk sistemi ile kimsesiz çocuklarımız sağlıklı bir geleceğe kavuşuyor. Burkina Faso’da ziyaret ettiğimiz yetimlerimizden 16 yaşındaki Mouniratou, iki göz odalı evde 6 kişilik ailesiyle yaşıyor. Bu evin ne elektriği ne de suyu var. Ancak Mouniratou, bunca yokluğa rağmen

 Çok şükür bizim için ulaştırdığınız yardımlar yeterli. Sponsor aileme çok teşekkür ederim’.”

diyerek bizleri de utandırıyor.

WEFA ekibi ile Bangladeş’e giderek Arakan kamplarında yetim çocukları ziyaret eden Hasan Özdemir de yetimlerimizin yaşadığı zorluklara değiniyor: 

“Myanmar’da Müslüman kardeşlerimize yapılan zulümden kaçarak Arakan kamplarına sığınanlar arasında, anne ve babasını kaybetmiş yetimlerimiz de yer alıyor. Bir lokma ekmeği bile olmayan insanlar ve çocuklar burada çaresiz bir yaşam mücadelesi veriyor. Burada çocuklar aile ortamına hasretler ve burada özellikle yetim olmak çok zor. Bizlerin sevgisini ve yardımlarını gören her yetimimiz bizi anne ve babaları yerine koyuyor. Bizim, onlar için mutlaka daha çok çalışmamız gerekiyor.”

BABA SEVGİSİNE HASRET GÖNÜLLERE YARDIM ELİ UZATIN

WEFA olarak dünyanın neresinde olursa olsun yetim kalmış çocukların eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma ihtiyaçlarını karşılarken, her bayramda onlara yeni bayramlık giysiler hediye ediyor ve yetimlerin sağlıklı ortamda büyümeleri için yetimhaneler inşa ediyoruz.

Önemle belirtmeliyiz ki, tüm yetimler sevgiye muhtaçtır. İçlerindeki acıyı bir nebze de olsa dindirmek ve çocuklarımızın hayallerinin gerçekleşmesine yardımcı olmak için gelin, baba sevgisine hasret gönüllere yardım eli uzatın.

Tüm yetimlere yardım eli uzatmak dileğiyle…

[layerslider id=”8″ /]

ONLİNE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için

TIKLAYINIZ.
TIKLAYINIZ.