Haiyan tayfununun Filipinler’de yol açtığı büyük yıkımın boyutları ortaya çıkmaya başladı. En az 10 bin kişinin öldüğü bölgede enkazlar yolları kapattığı için çoğu bölgeye ulaşılamıyor, cesetler çıkarılamıyor. Geride kalan milyonlarca kişiyse açlık ve susuzlukta boğuşuyor.

Tarihinin en yıkıcı felaketlerinden birini geride bırakan Filipinler, yaklaşık 5 milyon kişiyi etkileyen ve binlerce kişinin hayatına mal olan Haiyan süper tayfununun yaralarını sarıyor. Afet dolayısıyla Filipinler’e başsağlığı mesajları ile insani yardımlara gelmeye başladı. Filipinler makamları, ülkenin orta kısmını vuran Haiyan tayfunundan etkilenen halka yardım ulaştırma mücadelesi veriyor.

 

Havaalanları kullanılamaz halde

Haiyan süper tayfunu, en çok Leyte adası ile Samar adalarını vurdu. Tayfun evler, okullar ve birçok binayı yıkarken, Leyte adasındaki Tacloban şehrinde de havaalanını kullanılmaz hale getirdi. Felaket sonucu yüz binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Birçok kasaba ve köy ile iletişim ve ulaşım kesilirken, bu bölgelere yardım görevlilerinin henüz ulaşmadığı ifade ediliyor. Afet bölgesinde temiz su sıkıntısı yaşanırken, birçok bölgeye elektrik verilemiyor. Yardım görevlileri cesetlerin sularda yüzdüğünü ve ağaçlardan sarktığını belirtiyor.

 

Ölü sayısı artıyor

Haiyan tayfunundaki can kaybına ilişkin ilk resmi açıklamada, hayatını kaybedenlerin sayısının en az bin 774 olduğu bildirildi. Ancak ölü sayısının 10 bin olduğunu belirten iki eyalet yetkilisince dün yapılan açıklamalar gözönüne alındığında, can kaybının yapılan belirtilen sayının çok üstünde olması bekleniyor.

 

Her yerde ceset var

Tarihinin en büyük doğal afetlerinden birini yaşayan Filipinler’deki Kızılhaç Başkanı Richard Gordon, Haiyan tayfununun yol açtığı yıkımı, ‘kıyamet’e benzetti. Saatteki hızı 235 kilometreye varan rüzgarlar ve yüksekliği 15 metreyi bulan dev dalgalarla 3 gün önce ülkenin doğusundaki 6 adayı vuran tayfunun 41 eyalette 10 milyondan fazla kişiyi etkilediğini belirten Gordon, ‘Ölü yaralı sayısı korkunç boyutlarda. Her yerde cesetler var. 23 binden fazla bina yıkıldı. Tacloban’daki durumu anlatmaya sözcükler yetmiyor.

Heyelan, devrilen ağaçlar ve sel baskınları nedeniyle birçok bölgeye ulaşım sağlanamadığına işaret eden Gordon, felaketin gerçek boyutunun ancak yolların açılmasından sonra ortaya çıkacağını vurguladı. Gordon, tayfundan kurtulanların açlıkla boğuştuğunu, bölgeye acilen gıda, içme suyu ve tıbbi malzeme gönderilmesi talebinde bulundu.

 

WEFA Acil Yardım Çalışması başlattı

WEFA İnsani Yardım Organizasyonu acil yardım çalışması başlattı. Acil yardım yapmak isteyenler 0049-221-880 64 80 numaralı telefonu arayarak veya internet sayfasından online bağışta bulunabilecekler.