WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu Somali, Güney Sudan, Etiyopya, Kenya ve Tanzanya’da yaşanan kuraklık, kıtlık nedeniyle uluslararası topluma ve hayırseverlere acil yardım çağrısında bulundu.

 

Yağışların azalması ile birlikte bilhassa son dönemlerde Somali, Etiyopya, Sudan, Güney Sudan ve Kenya ülkeleri son 30 yılın en ciddi kuraklık tehlikesi, kıtlık ve açlık kaynaklı ölümlerle karşı karşıya. Somali, Etiyopya ve Kenya’yı etkileyen kuraklıkla beraber on binlerce hayvan telef oldu, binlerce hektar tarım arazisi ise kurudu. Geçen hafta kuraklık sebebiyle Somali’de “ulusal felaket” ilan edilmiş, geçtiğimiz günlerde ise Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri ülkedeki nüfusun neredeyse yarısına tekabül eden 6,2 milyon kişinin gıda yardımına ihtiyaç duyduğunu ve 2,9 milyon kişinin de “acil yardıma muhtaç” olduğunu kaydetmişti. Yaşanan bu insani krizin ardından WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu ülkede gittikçe kötüleşen durumla ilgili olarak kamuoyuna çağrıda bulundu ve bölge için yardım seferberliği başlattıklarını duyurdu.

 

Din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin afet bölgelerine insani yardım ulaştıran WEFA ilk etapta acil olarak şu çalışmaları gerçekleştirmeyi planlıyor:

 

1)         Acil Yardım Paketi

İçerisinde temel gıda maddelerinin bulunduğu Acil Yardım Paketi dağıtımı. (Hayırseverler 40 Avro bağışta bulunarak destek olabilirler.)

2)         Su Kuyuları

Kuraklıktan nedeniyle en fazla su sıkıntısının çekildiği ülkelerden Somali’de su kuyularının açtırılması. (Somali’de bir su kuyusu açtırma bedeli 3 bin 500 Avro’dur. Ayrıca bağışçılar kendi belirledikleri miktarın Su Kuyusu Fonu’nda birikmesini sağlayabilir, su kuyularının açtırılmasına vesile olabilirler.)