WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu 2 Mayıs’ta Köln’de düzenlenen “Uluslararası Rohingya Krizi ve Çözüm Yolları” başlıklı konferansa katıldı.

WEFA Proje Birimi Sorumlusu Mecit Erdoğan ve WEFA Halkla İlişkiler Sorumlusu Ömer Faruk Bakır, İslam Toplumu Millî Görüş ile uluslararası insani yardım kuruluşu Hasene Derneği tarafından organize edilen Arakan konulu programa katılım sağladı. “Myanmar’da saldırıya uğrayan ve göç etmek zorunda kalan Arakanlı Müslümanların yaralarını sarmak amacıyla WEFA olarak insani yardım çalışmalarımıza devam etmekteyiz.” diyen Erdoğan “Arakan’da yaşananlar insanlık için utanç verici. Arakanlılara uygulanan soykırım dünyanın gözleri önünde devam ediyor. Oradaki zulme dikkat çekmek ve Arakan’da yaşanan krize farklı açılardan çözüm üretmek maksadıyla düzenlenen bu etkinlikte WEFA olarak bizler de yerimizi aldık.” ifadelerini kullandı.

20 Konuşmacı Katıldı

Uluslararası düzeyde konuşmacıların katıldığı konferansta; Rohingya’nın tarihi, Rohingya Müslümanlarına karşı işlenen suçlar gibi konuların yanı sıra çözüme dair insani ve hukuki çıkış yolları üzerinde duruldu. Arakan konusu ile ilgilenen ve çalışmaları olan eski büyükelçiler, eski bakanlar, akademisyen, tarihçi ve aktivistlerden oluşan toplam 20 misafir konuşmacı görüşlerini katılımcılara aktardı. Programda ayrıca Arakanlıların yaşam şartlarını anlatan, “Soykırımın Mağdurları” başlıklı bir fotoğraf sergisi de yer aldı.

Foto: Kemal Çapacı