Kurban yardımları kapsamında ülkere gözlemci olarak gidecek WEFA ekipleri Avrupa’nın farklı noktalarından yola çıktılar.

Kurbanla İyiliğe Ortak Ol” sloganıyla bu yılki kurban çalışmalarını gerçekleştiren WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu bu sene de ihtiyaç sahiplerine umut olacak. Kurban kesimlerini ve yardım çalışmalarını yerinde gözlemlemek üzere WEFA ekipleri Avrupa’nın farklı noktalarından iyiliğe ortak olmak üzere yola çıktılar. Kurban yardımlarının yanı sıra zekât yardımında da bulunacak olan WEFA ekipleri aynı zamanda yetimlere de bayramlık kıyafet dağıtacaklar.

WEFA ekipleri bu sene Türkiye, Burkina Faso, Zimbabve, Kenya, Gana, Kuzey Makedonya, Moğolistan, Pakistan, Somali, Tanzanya, Sri Lanka, Filipinler, Benin ve Bosna-Hersek’teki kurban çalışmalarına gözlemci olarak katılacaklar.

Benin’de kurban yardımlarına katılacak olan Levent Uzunkaya “Gözlemci olarak daha önce Bangladeş’e gitmiştim. Ülkede daha çok İngilizce konuşulduğu için oradaki kardeşlerimizle çok fazla konuşma, sohbet etme imkânım olmamıştı. Şimdi ise Benin yolcusuyuz. Benin’deki kardeşlerimizle Fransızca anlaşabilecek olmam beni çok mutlu etti.” dedi.

Gana’ya gidecek olan Mehmet Öztürk de duygularını şu sözlerle ifade etti: “Gana yolcuğumuz başlıyor. Gözlemci olarak ilk tecrübem olacak. Çok heyecanlıyım. Yol arkadaşlarımla birlikte muhtaçlara, yetimlere umut olacak olmamız beni çok sevindiriyor.”

Sri Lanka’ya gidecek olan İsmet Köse ise şu ifadeleri kullandı: “Her zamanki gibi biraz heyecan ve biraz da hüzünlü sevinç var. Kardeşlerimize bir nebze de olsa yardım edecek ve onların yüzünü güldürecek olmanın heyecanı var içimizde.”

Dünyanın diğer ucunda yaşayan Müslüman kardeşlerimizi ziyaret edip onları görmek içimde tatlı bir heyecan yaratıyor.” diyen Ali Osman Şimşek de Sri Lanka’ya gidecek olan ekipte yer alıyor. “Bir nebze de olsa Sri Lanka’daki kardeşlerimize faydalı olur ve onlara bayram sevinci yaşatarız. Kardeşlerinin olduğunu ve unutulmadıklarını onlara hissettirmek istiyorum.”

Bosna-Hersek’e kurban gözlemcisi olarak katılacak olan Bahar Karahan da heyecan ve hüznü bir arada yaşayanlardan. “Beklenen olmak hem mutluluk hem sorumluluk ama aynı zamanda hüzün veriyor.” diyen Karahan, “Bosna-Hersek’e hiç gitmedim. Ama orada yaşananlar beni derinden etkiledi. Sanırım attığım her adımında savaşı ve savaşın en mağdurları olan kadınları ve kız çocuklarını hatırlayacağım. Sorumluluğumuz büyük. Bosnalı yetimlerimizin yeri bizde hep ayrı. Yetim çocuklarımızın mutluluğu ve sevinciyle bayram, tam bayram tadında geçecek.” dedi.

Haider Ahmad ise Pakistan’a gidecek olan ekipte yer alıyor. Oldukça heyacanlı olduğunu söyleyen Ahmad, “Pakistan’da bizleri bekleyen kardeşlerimize bayram sevinci yaşatmaya gidiyoruz. İnsanlara yardım götürecek olmanın heyecanı içindeyim. Benim ilk tecrübem olacak.” ifadelerini kullandı.

WEFA, bu kurbanda 25 ülke ve bölgeye kurban yardımları ulaştıracak. Kurban yardımında bulunmak isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilirler. Kurban Bayramı’nın 2. günü saat 23.59’a kadar kurban bağışı yapılabilir.