Çin’de ortaya çıkarak dünyaya yayılan koronavirüs halk sağlığı için küresel bir tehdit hâline geldi. Afrika, Asya ve Balkanlar’da da etkisini gösteren koronavirüs salgını nedeniyle WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu “Acil Yardım/Koronavirüs” kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında ihtiyaç sahiplerine gıda ve hijyen paketi dağıtılacak.

Koronavirüs salgını dünyanın en önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor. Genel Merkezi Almanya’nın Köln şehrinde bulunan WEFA, Asya, Afrika ve Balkanlar’da da etkisini gösteren salgın nedeniyle ihtiyaç bölgelerine gıda yardımı ve hijyen paketi ulaştıracak. Konuya ilişkin bilgi veren WEFA Genel Başkanı Musab Aydın, “Koronavirüs salgını maalesef dünyanın en ücra köşelerine dek yayılmış durumda. Sağlık sistemleri zayıf olan ülkeler maalesef pandemiden büyük ölçüde etkileniyorlar. Örneğin Afrika’da yaşamını sürdüren bölge halkı için suya erişim oldukça zor. Bu nedenle düzenli olarak el yıkamak gibi asgari hijyen kuralları burada yapılabilir olmaktan çok uzak. Bununla birlikte bölge insanı birçok hastalıktan muzdarip ve yetersiz beslenme had safhada. Pandemiden etkilenen yalnızca Afrika kıtası değil elbette. WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu olarak salgından büyük ölçüde etkilenen ülke ve bölgelere yardım ulaştırmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yardım çalışması kapsamında Kenya, Burkina Faso, Sudan, Moritanya, Ruanda, Fas gibi Afrika ülkelerinin yanı sıra Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Keşmir, Endonezya, Pakistan, Sri Lanka ve Lübnan’a gıda paketi ve hijyen yardımı ulaştıracaklarını kaydeden WEFA Genel Başkanı Aydın, dayanışma ruhu içinde tüm hayırseverlerin bu kampanyaya destek vereceğine inandıklarını aktardı.

Nasıl Bağış Yapabilirim?

WEFA’nın Acil Yardım/Koranavirüs” kampanyasına destek vermek isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. Ayrıca WEFA’nın hesap numarasına da havale yapılabilmektedir. Açıklama kısmına “ProjeNr. Covid-19” yazılması gerekmektedir.