Kuşkusuz yardımlaşma, paylaşma en güzel insani hasletlerdendir. Yardımlaşma, zenginle fakir, tokla aç arasındaki uçurumu kapatır ve sevgi, saygı bağı kurar, sosyal denge ise böylelikle sağlanmış olur. Hayatı tüm yönleriyle kuşatan İslam dini, bir yardımlaşma dinidir. Ve İlahî telkinler bize yardımlaşmayı, her zaman hayrın ve iyiliğin peşinde koşmayı vaaz eder. Yardımlaşma elbette yalnızca bireysel olarak değil kurumlar yoluyla da yapılır.

2006 yılında kurulan WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu yardımlaşma ve dayanışma duygularının gelişmesi için çalışan; bu amaçla birçok sosyal ve kültürel yardım faaliyeti gerçekleştiren önemli kuruluşlardan. Gittiği ülkelere insani yardımlarla birlikte umut da götüren WEFA, kısa sürede 70 ülke ve bölgede pek çok proje gerçekleştirmekte. Genel Merkezi hâlen Köln’de olan WEFA’nın, Berlin’de bir şubesi, Avusturya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Fransa ve Türkiye’de de partner kurumları bulunmaktadır. WEFA yaptığı faaliyetlerle insanlarda iyilik, yardımlaşma ve dayanışma duygularının gelişmesine ve pekişmesine vesile olurken, veren el ile alan el arasında hayır köprüleri inşa ediyor.

Kuşkusuz yardımlaşma esnasında ihtiyaç sahibi ile yardımsever arasında sevgi ve ülfet bağı kuvvetlenirken yardım yapan kişide empati duygusu daha da güçlenir. Kişinin yaşam şartlarına bizzat tanıklık etmek ise empatinin boyutunu daha da üst noktalara taşır. Zira yapılmasını düşündüğümüz faaliyetin, ihtiyaç sahibi için “ne denli önemli” olduğunu hissettiğimiz an çok kuvvetli bir canlılık hissi yaşarız; bu durumda empati ve merhamet bizleri eyleme çağırır. WEFA Genel Başkanı Musab Aydın, gerek ülke ve bölgelerdeki yerel halkın ihtiyaçlarını yerinde tespit etme, gerek özgün proje üretme, gerekse empati duygusunu güçlendirme noktasında “ülke ziyaretleri”ni oldukça faydalı bulduklarını ve büyük bir önem atfettikleri bu ziyaretleri senenin belli zamanlarında -çeşitli ülkelere- gerçekleştirdiklerini aktarıyor. Yardım faaliyetlerini aralıksız sürdüren WEFA, ülke ziyaretleri kapsamında 26 Ağustos-15 Eylül tarihlerinde Kenya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. WEFA Gönüllüsü Hatice Şahin de bu ekipte yer alan isimlerden. Şahin, Kenya’ya dair izlenimlerini aktardı. Gelin hep birlikte onun izlenimlerine bir kulak verelim:

“Kenya benim için özel bir yere sahip. Kenya’ya ikinci gidişimdi. Ama ilk defa gidiyor gibi heyecanlıydım. Yine oradaki yetim yavrularımızı görecek, yine oradaki kardeşlerimizin hayatlarına dokunacaktık. Heyecandan olsa gerek saatler geçmek bilmiyordu. Uzun bir yolculuğun ardından Kenya’ya varmıştık. Kenya’nın farklı farklı bölgelerinde yardım çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Her gittiğimiz yerde güleryüzle karşılandık. Bilhassa çocuklar bizlere sevgilerini çok içten gösterdiler. O masum çocuklarımızı ne kadar da çok özlemişim meğer.”

“İnsan İnsana Emanettir” sloganıyla yardım çalışmalarını sürdüren WEFA Gönüllüsü Hatice Şahin sosyal medya üzerinden başlattığı yardım seferberliğiyle kısa sürede Kenya’da pek çok projenin hayata geçmesine de vesile oldu.

“Afrika’daki insanlara yardım etmek en büyük hayalimdi.” diyen Şahin, WEFA’nın desteğiyle hayallerini gerçekleştirme imkânı bulduğunu söylüyor.

Şahin sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kenya’ya ilk gittiğimde bir yetimhaneyi ziyaret etmiştim. Mama Zaria Yetimhanesi. Mama Zaria isimli yüce gönüllü bir bayan bölgedeki yetimlere sahip çıktığı için bu isim verilmiş yetimhaneye de. Yetimhanede 4 ila 16 yaş aralığında 30 yetim kalıyordu. Toplam 5 odadan oluşan yetimhanede yatakhanenin haricinde sınıflar da yer alıyor. Ancak yetimhanede kapasitenin üstünde yetim kalıyordu. Ve daha da önemlisi yetimhanedeki şartlar çocuklar için hiç uygun değildi. Aradan bir yıl geçti ve ben Kenya’ya bu gidişimde yine aynı yetimhaneyi ziyaret ettim. Ama bu sefer daha başka heyecan vardı içimde. Çünkü WEFA’nın desteğiyle tadilat edilen Mama Zaria Yetimhanesinin açılışını gerçekleştirecektik.”

“Şarkılarla, neşeli yüzlerle, sıcacık gülüşlerle karşılandık.” diyen Şahin, “Yetimlerin şen kahkahaları hâlâ kulaklarımda. Bize sarılışları, gülüşleri, en güzel anılarım arasında yerini aldı. Yetimlerimizin artık sıcacık bir yuvaları vardı. WEFA yine yetimlere kucak açmış, o masum yavruların huzur ve güven ortamında yetişmesine vesile olmuştu.”diye ekliyor.

Anlatmaya devam ediyor Şahin, “Bilhassa Mama Zaria’nın bana ‘Evine hoşgeldin!’ demesi beni çok etkiledi. Aileden biri gibi davrandılar. Evimdeydim sanki… İyi şeyler yaptığımızı, güzel şeylere vesile olduğumuzu o an anladım. Hayatlarında hiç beyaz insan görmeyen çocuklarla karşılaştık. Şeker uzattığımızda ilk başta biraz çekingen davranan çocuklar oldu. Yavaş yavaş alıştılar bize. Biz iyilik, umut, neşe götürmüştük o masum çocuklara.”

Umut Köyünde Şarkılarla Karşılandık”

Bir diğer hayalinden heyecanla bahseden WEFA Gönüllüsü Şahin, “WEFA’nın desteğiyle Kenya’daki kardeşlerimiz için evler inşa ettik, o bölgeye de ‘Umut Köyü’ adını verdik. Kenyalı kardeşlerimizin umudunu taze tutmak istedik. 50 haneden oluşacak olan Umut Köyü’nün ilk 25 hanesi için gerekli bağış sosyal medya üzerinden bize ulaşan yüzlerce hayırseverlerin de katkılarıyla kısa sürede toplanmıştı. Artık evleri sahiplerine teslim etme vakti gelmişti. Köye gittiğimizde yerel halk bizi şarkılarla karşıladı. Herkes çok mutluydu. O güzel insanların o içten gülüşlerini görmek beni çok duygulandırdı. Yaptığımız yardımların ne kadar kıymetli olduğunu, insanlara umut verdiğini o an daha iyi anladım.” diyor.

“Yoksulluğun içinde bile hâlâ bir tebessümün olduğuna, verilen küçücük bir şekerin bir çocuğu nasıl mutlu ettiğine bir kez daha şahit olmuştum.” diyen Şahin sözlerini şöyle devam ettiriyor: “Evet, o insanlar su, yemek, barınma gibi en temel ihtiyaçlardan mahrumlar. Ama ben artık o insanlara değil bizlere acıyorum. Bolluk içinde olmamıza rağmen hâlâ mutlu olmasını bilmeyen bizlere…”

Yıllardır Tanışıyor Gibiydik”

Hatice Şahin de WEFA’nın “Yetim Sponsorluğu” aracılığıyla yetimlerin hayatlarını güzelleştiren hayırseverlerden sadece biri. Kenyalı bir yetime düzenli destek veriyor Şahin.

Kenya’da yetimiyle buluşan Şahin, yaşadığı heyecan dolu dakikaları şöyle anlatıyor: “Unutulmaz bir andı benim için. Birbirimizi ilk defa görüyor olmamıza rağmen sanki yıllardır tanıyor gibiydik. Heyecanlıydım… Hem de çok… Peygamber emaneti vardı yanı başımda. Ne de kutsal bir emanet… Yetim başı okşamanın verdiği huzuru iliklerime kadar hissettim o an.”

Kenya ziyareti kapsamında bir yetimi evinde ziyaret ettiklerini kaydeden WEFA Gönüllüsü Hatice Şahin, yaşadıklarını şu sözlerle ifade ediyor: “Samandan yapılmış bir eve girdik. İçeride bir de engelli yavrumuz vardı. İçim burkuldu. Ne doğru düzgün bir yatak, ne bir koltuk ne de mutfak vardı. Bizlerin belki de bir gününü bile geçirmek istemeyeceği bir yer… Ama orası da evdi. Sıcak ve güvenli bir yuvaydı o kardeşlerimiz için.”

WEFA, Gittiği Yerlere Umut da Götürüyor

WEFA, her ay mutat olarak kestiği adak, akika ve şükür kurbanları ile ihtiyaç sahibi yüzlerce ailenin Kurban Bayramı dışında da sofrasını bereketlendiriyor. Kenya’nın Garissa ve Wajir şehirlerinde eylül ayında 40 büyük baş adak, akika ve şükür kurbanı keserek bölgedeki insanlara ulaştıran WEFA, yüzlerce insana yine umut olmuştu. Kurban eti dağıtımında hazır bulunan Şahin, “Kenya’ya geldikten sonra da adak, akika ve şükür kurbanı için bağış gönderen onlarca hayırsever oldu. Sosyal medya üzerinden WEFA’ya ulaşan hayırseverlerin ortak amacı Kenya’daki kardeşlerimizin sofralarını şenlendirmekti.” diyor.

Kurban etlerini dağıtırken Hamza isimli küçük bir çocukla tanıştığından heyecanla bahseden Şahin o anları şöyle anlatıyor. “Hamza… Tatlı gülüşlü, güzel yüzlü, masum Hamza… Bu zamana kadar narin bir çiçek gibi kalbimde büyüttüğüm ‘umut’ duygusu daha da kocaman oldu Hamza’nın tebessümüyle. WEFA’nın sadece yardım değil insanlara umut da götürdüğüne, yapılan yardım çalışmalarının amacına ulaştığına bir kez daha şahitlik ettim.”

WEFA, Bir Hayali Daha Gerçeğe Dönüştürdü

WEFA’nın desteğiyle gerçekleştirdiği hayallerini anlatmaya devam ediyor Şahin: “Umut Köyümüze bir de ‘Umut Çocuk Parkı’ yaptırmak, Kenyalı çocuklarımızın en güzel anılarında yer almak istedim. WEFA’nın sayesinde bu hayalim de gerçek oldu. Sosyal medya üzerinden Kenyalı çocuklar için başlattığım yardım kampanyasına insanlar kayıtsız kalmadı ve kısa sürede toplanan bağışlarla çocuk parkının tamamlanması hızlandı. Umut Köyü’nde artık bir de ‘Umut Çocuk Parkı’ var. Oranın açılışını da yaptık. Çocukların sevinç çığlıkları, parkta heyecanla koşuşturmaları görülmeye değerdi. WEFA, yine kıymetli bir çalışmaya imza atarak, Kenyalı çocuklarımıza mutlu bir çocukluk hediye etti. Afrika’nın masum yüzlü, minik elli çocuklarının şen kahkahları yükseliyordu Kenya’nın Umut Köyünden.”

“Yetim Yavrularımız Heyecanla Hediyelerini Açtılar”

WEFA, ziyaret ettiği ülkelerde aynı zamanda yetimlerle bir araya geliyor, onlara harçlıklarını teslim ediyor, hediyeler veriyor, yetimler ve aileleri ile beraber yemek programları organize ediyor. Kenya’daki yetimlerle buluştuklarından ve doyasıya eğlendiklerinden büyük bir mutlulukla bahsediyor WEFA Gönüllüsü Şahin. “Bizler de yetimlerimiz kadar heyecanlıydık. Her bir çocuğumuza kıyafet hediye ettik. Hediyelerini alan yetimlerimiz hemen paketi açıyor ve hediye kıyafeti oracıkta giyiyordu. Nasıl da mutlu olmuşlardı…” diye ekliyor Şahin.

“Yetimlerin anneleriyle de bir araya geldik. Bizlere sıkı sıkı sarıldılar. Bizlere içten teşekkür edişleri gözümün önünden hiç gitmiyor. Asıl biz onlara teşekkür etmeliydik. O güzel insanların vesilesiyle Allah iyilik yapmamızı nasip etmişti bizlere.”

İyilik Suya Atılmış Taş Misali Halka Halka Büyür

WEFA Gönüllüsü Hatice Şahin yine sosyal medya üzerinden başlattığı yardım kampanyası ile kısa sürede Kenya’da 23 su kuyusu bağışı toplanmasına vesile olmuştu. “Kenya’da ihtiyaç duyulan bölgelerde açılacak su kuyuları için ilk kazma vuruldu. Öncesinde eller açıldı, dualar edildi.” diyen Şahin, bölge insanının suya muhtaç olduğunu şu sözlerle ifade ediyor: “Kenya’nın farklı bölgelerine gittik. Kurak bölgelerde su kuyularının yok denecek kadar az olduğu bölgelerde idik. Susuzluğun hâkim olduğu yerlerde hâliyle tarım da yapılamıyor. Göllerden su içen halk vardı karşımızda. WEFA’nın geçen sene yaptığı su kuyularını da ziyaret ettik. Orada yaşlı bir amcamızla konuştum. Evlerine su getirmek için on iki yaşından beri nerdeyse her gün iki kilometre yol yürüdüklerinden bahsetti. Şimdi ise böyle bir sıkıntılarının olmadığını, WEFA’nın inşa ettiği su kuyusu sayesinde temiz suya kolayca ulaştıklarını gözlerinin içi parlayarak anlattı. Su damlası suya düştüğünde nasıl ki halka halka yayılıyorsa yapılan ufacık bir iyilik de halka halka yayılarak en uzak coğrafyalara kadar ulaşmıştı. Daha gidecek belki çok yolumuz vardı; ama WEFA’nın desteğiyle yine çok sayıda kardeşimizin hayatlarını güzelleştirmiş olmanın huzuru ile döndük Kenya’dan.”

Anlattıkları ile her birimizi duygulandırıyor WEFA Gönüllüsü. Anlattıkları anlatacakları hayli fazla. Ancak duyduklarımızın bu kadarı dahi bölge insanının zorlu yaşam şartlarını anlamamız, kavrayabilmemiz için oldukça yeterli. Bu etkileyici anlatıdan Allah Teâlâ’nın bizlere bahşettiklerinden ihtiyaç sahipleri için pay ayırabilmek, büyük bir fazilet ve ilahî bir lütuf olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Elbette merhametin kuşatıcılığını ve yüceliğini de… Bu esnada WEFA Genel Başkanı Musab Aydın ülke izlenimlerini ileride yapacakları faaliyetler için bir yol haritası olduğunu kaydediyor ve şu sözleri ekliyor: “Ve her bir ülke ziyaretinin ardından olduğu gibi yine iyiliklerin yapılmasına vesile olduğumuz için Allah’a şükrediyor, yapacaklarımız için büyük bir heyecan duyuyoruz. Hazret-i Mevlânâ ne güzel buyurur: ‘Şunu iyi bil ki, bedenden, maldan, mülkten kaybetmekte, ziyana uğramakta ruha fayda vardır; onu vebalden kurtarır. Mal; bağışlamakla, infak etmekle, görünüşte elden çıkar gider ama, onu verenin gönlüne yüzlerce manevi hayat gelir!’”

Bu güzel anlatılar bizlere insanın ne yüce varlık olduğunu ve yüksek hasletlerle donatıldığını en manidar şekilde aktarıyor. Elbette yardımlaşma oldukça önemli ve yaygın bir toplumsal değer. Ve biliyoruz ki yardımlaşmanın yüksek derecede yapıldığı toplumlarda huzur, mutluluk ve başarı olur. Ve bizler ancak başkalarını çok iyi anlayabilmek, çok iyi hissedebilmek, yardım edebilmek gibi yüksek bir amaca hizmet ettiğimizde gerçek manada kâmil insanlar olabiliriz. Hak Teâlâ tüm kullarına böyle yüce hasletlere sarılıp iyilik için koşabilmeyi nasip etsin.

 

Yazan: Ayşegül Bunsuz

WEFA Gönüllüsü Kenya’ya dair izlenimlerini aktardı.

WEFA Gönüllüsü Kenya’ya dair izlenimlerini aktardı.

WEFA Gönüllüsü Kenya’ya dair izlenimlerini aktardı.

WEFA Gönüllüsü Kenya’ya dair izlenimlerini aktardı.

WEFA Gönüllüsü Kenya’ya dair izlenimlerini aktardı.

WEFA Gönüllüsü Kenya’ya dair izlenimlerini aktardı.

WEFA Gönüllüsü Kenya’ya dair izlenimlerini aktardı.