BİR YOKSULLUK MÜCADELESİ: KENYA

Bir Doğu Afrika ülkesi olan Kenya; zengin ve yoksul arasında kocaman bir uçurumun olduğu, yoksulların günden güne daha çok yoksullaştığı bir ülke hâlini alıyor. Özellikle Kenya’nın başkenti Nairobi’de tenekeden yapılmış evlerin sıralandığı mahalle yoksulluğun ve çaresizliğin dramını gözler önüne seriyor. Afrika‘nın en büyük gecekondu mahallesi olduğu belirtilen Kibera’da ise 2 milyona yakın Kenyalının tenekeden yapılma, su şebekesinin dahi olmadığı derme çatma evlerde yaşadığı belirtiliyor.

İnsanlar hijyen koşullarının olmadığı, elektrik ve su dahi olmaksızın yoksulluk içinde yaşam mücadelesi veriyor. Daima mazlumların yanında olan ve yardımlaşma ve paylaşma bilinciyle hareket eden WEFA, Kenya’da yardıma muhtaç ihtiyaç sahiplerine de yardım eli ulaştırıyor.

Afrikalı çocuklar

WEFA İLE KENYA’DA KALICI ESERLER İNŞA EDİLİYOR

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu, dünyanın birçok noktasında yardıma muhtaç insanların ihtiyaçlarını gözetirken, mazlumların sıkıntılarına kalıcı çözümler bulmak amacıyla da sadaka-i cariye hükmünde kalıcı eserler inşa ediyor.

Dünyanın her yerinde iyiliğe koşan WEFA, Kenya’daki yoksulların ihtiyaçlarını gidermek için ihtiyaç duyulan bölgelerde çeşitli kalıcı eserler inşa etmeye devam ediyor.

WEFA’LI HAYIRSEVERLER SAYESİNDE KENYA’YA CAMİ, MEDRESE VE ÇOCUK PARKI İNŞA EDİLDİ

Kenyalı kardeşlerimizin rahatlıkla ibadet edebilmeleri ve aynı zamanda çocukların hem eğlenebilmeleri hem de kendilerini de geliştirebilmeleri amacıyla 120 metrekare alan üzerine inşa edilen Uhuvvet Camii ile camiye ek olarak inşa edilen ve 2 sınıftan oluşan medreseyi ve çocuk oyun parkını Afrikalı çocuklarımızın hizmetine açtık. Medresede 80 Kenyalı çocuk eğitim alabilecek.

“İnsan İnsana Emanettir” sloganıyla yardım çalışmalarını yürüten ve bu üç güzel kalıcı eserin hayata geçmesine büyük destek veren WEFA gönüllüsü Hatice Şahin Uhuvvet Camii’nin açılışı sırasında şu sözlerle duygularını paylaştı:

“Kenya’ya daha önce Eylül 2019’da bir su kuyusu açılışı vesilesiyle gelmiştim ve gördüklerim beni derinden yaralamıştı. Kardeşlerimiz derme çatma bir çadırın altında namaz kılıyorlardı. İşte o zaman buraya bir cami yapmamız gerektiğini düşündüm. Bu fikrimi WEFA ile paylaştım. Ardından WEFA aracılığıyla başlattığımız proje sonucu kısa sürede gerekli meblağı topladık ve derhal bölgede çalışmalara başladık.”

“Bizlerin iyilik dolu hayalleri birer birer gerçek oluyor. Niyetlerimizin güzelliği de sonuçlarını gösterdi ve inşa edilen camimizin açılışı sonrasında 7 Kenyalı kardeşimizin de Müslüman olduğuna şahit olduk. Birlik ve yardımlaşmanın en güzel örneği Kenya’da cami ve mederese inşası ile pek çok Kenyalı için şimdiden güzelliklere vesile olduk. Yardımlarını esirgemeyerek projemize katkıda bulunan WEFA hayırseverlerine ve WEFA ekibine de ayrıca çok teşekkür etmek isterim.”

UMUT KÖYÜ

Kenya’da yoksulluk içinde yaşam mücadelesi veren mazlumlar için WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu, 50 haneden oluşan Umut Köyünü inşa ederek Kenyalı kardeşlerimizin yaşamına umut oldu.

WEFA, elektrik, su ve barınma gibi en temel ihtiyaçlardan mahrum olan bölgeye inşa ettiği evler ile mazlum bölgenin, Kenyalı kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. Artık Kenyalı kardeşlerimiz Umut Köyünde huzurla ve sağlıkla yaşayabilecekler.

wefa bağış

YETİM SPONSORLUĞU PROJESİ İLE KENYALI YETİM ÇOCUKLARIMIZ UNUTULMUYOR

Yardımlarını aralıksız sürdüren WEFA, “Yetim Sponsorluğu” projesi ile Kenya’nın kimsesiz yetim çocuklarına düzenli olarak maddi ve manevi desteğini ulaştırıyor. Yetim sponsorluğu projesi kapsamında WEFA’lı hayırseverlerin desteği ile yetimlerimize düzenli maddi destek ulaştırılırken, yetim çalışmaları çerçevesinde ise Kenya gibi Afrika ülkelerinde yetimlerimizin kaldığı yetimhanelerin de ihtiyaçlarını gideriyoruz.

Mama Zaria Yetimhanesi de WEFA aracılığıyla Kenya’da yardım ulaştırılan yetimhanelerimizden biri. 5 odadan oluşan ve 30 yetim çocuğumuzun kaldığı yetimhane yetim çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği için yeterli değildi. Bu amaçla WEFA ekipleri yetimhaneyi çocuklarımızın sağlıklı ve güvenli şekilde kalabileceği şekilde yenileyerek yetimlerimiz için tekrar hizmete hazır hâle getirdi.

WEFA, başta yetim çocuklar olmak üzere mazlum coğrafyalarda yoksulluk mücadelesi veren ihtiyaç sahiplerinin yaşamlarına umut olmak ve iyiliği tüm dünyaya yaymak amacıyla Kenya’da da çalışmalarına devam ediyor.

Sizler de yardımlarınızı WEFA aracılığı ile Kenyalı kardeşlerimize ulaştırarak iyiliğe ortak olmayı unutmayın…

ONLİNE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için

TIKLAYINIZ.
TIKLAYINIZ.
kenya
afrikalı çocuklar
kenya

[layerslider id=”8″ /]