Heba daha 14 yaşında. Suriye’deki iç savaş nedeniyle 4 yıl önce ailesiyle birlikte Türkiye‘ye göç etmiş. Geçen yıldan beri “Ewing Sarkomu” tanısıyla tedavi gören Heba Darouzi, 2,5 yıldır çölyak hastalığıyla da mücadele ediyor. “Ewing Sarkomu”, genellikle çocuklarda görülen nadir kemik tümörlerden. Aynı zamanda çölyak hastası olan Heba, doktorunun önerdiği glutensiz gıdalarla beslenmek zorunda. Çölyak hastalarının tükettiği gıda ürünleri ise oldukça pahalı; ancak ailenin maddi durumu buna elverişli değil. Zira Heba’nın babası Suriye’deki iç savaşta bomba patlaması sonucu yaralanmış. Boynundan ve belinden aldığı hasarlar nedeniyle uzun süreli işlerde çalışamıyor ve bu sebeple çölyak hastası kızının glutensiz gıda ihtiyacını karşılamakta zorluk çekiyor.

Heba uzun bir süre de kemoterapi tedavisi görmüş. Şubat ayında ameliyat geçiren Heba’nın kalçasındaki tümör de alınmış. Hastalığı nedeniyle hiç okula gidememiş Heba.

Küçük yaşta yaşamın zorluklarıyla yüzleşmek zorunda kalan Heba’nın en büyük eğlencesi resim yapmak. Heba, resim yapmaya 6 yaşında başlamış. Kendi resimlerinden oluşan büyük bir sergi açmak da Heba’nın en büyük hayali.

WEFA olarak Heba’yı ziyaret edip bu minik ressamı yakından tanımak istedik. Yaşadığı onca zorluğa karşın neşeli tutumundan bir şey kaybetmediğini anlatıyor Heba. Yaptığı resimlerin her birinde umudu simgeleyen çarpıcı dokunuşlar var. Kuşlar, gökyüzü, güneş, deniz ve pembe çiçeklerin arz-ı endâm ettiği boy boy ağaçlar… Hayata dair ona umut veren ne varsa hepsini resmetmiş Heba. Odasının duvarlarını da yine Heba’nın yaptığı resimler süslemiş. Rengârenk, ışıl ışıl…

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu olarak Heba’ya uzattık yardım elimizi. Bu güzel genç kızımızı yakından tanımak, öyküsünü dinlemek müthiş bir deneyimdi.

İnsan İnsana Emanettir!” sloganıyla yardım çalışmalarını sürdüren WEFA Gönüllüsü Hatice Şahin’in ve takipçilerinin büyük destek verdiği çalışma çerçevesinde Heba ve ailesine maddi destek sağlamak istedik. Ailenin sıkıntısını bir nebze de olsa gidermek ve geleceğe dair umutlarını taze tutmak maksadıyla gerçekleştirdiğimiz bu ziyarette hayırsever dostlarımızı andık elbette. Gönderdiğiniz selamlarınıza Heba ve ailesi de büyük bir içtenlikle mukabele ettiler. Ayrılırken, yine geleceğimizin sözünü verdik bu güzel aileye. Bugünden geriye kalan en güzel anı ise Heba’nın oldukça derin ve tatlı gülüşü oldu.