İlki Almanya’nın Stadtallendorf şehrinde gerçekleştirilen ve ileriki dönemlerde mutat olarak yapılması planlanan WEFA Buluşmaları etkinliği yoğun bir katılımla gerçekleşti.

WEFA BULUŞMALARI STADTALLENDORF

“WEFA Buluşmaları” programının ilki Almanya’nın Stadtallendorf kentinde organize edildi. Hayati İnanç’ın konuşmacı olarak katıldığı programa vatandaşların ilgisi yoğun oldu. Stadtallendorf Mehrzweckhalle’de gerçekleştirilen etkinlikte konuşan WEFA Genel Başkanı ve İnsani Yardım Platformu Başkanı Musab Aydın, WEFA buluşmalarında tüm hayırseverlerle bir arada bulunmaktan son derece mutlu olduklarını dile getirirken, etkinliğin eğitici yanına dikkat çekerek bu organizasyonu geleneksel hâle getirmek istediklerini kaydetti.

WEFA Genel Başkanı Aydın konuşmasında WEFA’nın gerçekleştirdiği faaliyetlere yönelik önemli bilgiler aktardı ve WEFA’nın çeşitli kurumlarla imzaladığı iş birliği protokollerine de şu sözlerle dikkat çekti:

“Yoksulluk toplumun yalnızca bir kesimini değil, bir bütün olarak insanlığın genelini ilgilendirdiği için küresel bir sorun. Bu sorunun etki gücünün azaltılması adına farklı ülkelerde resmî kurum ve sivil inisiyatiflerle ortak çalışmalar yapmak adeta bir zorunluluk. 2019 yılı içerisinde Türk Kızılay’ın yanı sıra  Türkiye Diyanet Vakfı ile işbirliği protokolü imzaladık. Her iki kurumla birikim ve tecrübelerimizi birleştirerek insanlığa hizmet noktasında daha aktif çalışmalar yürütebiliriz kanaatindeyim. WEFA olarak ocak ayı itibarıyla Sevgi Bohçası projesini hayata geçirdik. Sevgi Bohçası projesi ile Türkiye’deki kadın ve doğum hastanelerinde bebek sahibi olan ve maddi durumu iyi olmayan ailelerin sosyal yardım ve temel bebek bakımına yönelik ihtiyaçları karşılanacak. Proje kapsamında yeni doğan bebeklerin ve annelerinin öncelikli olarak hijyen, giyim eşyası, beslenme vb. temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Türkiye’deki kadın ve doğum hastanelerinde bebek sahibi olan ve maddi imkânsızlık içinde bulunan ailelere “Sevgi Bohçası” hediye edilecek. Osmanlıdan; Hilal-i Ahmer’den beri süregelen bir gelenek olan bu çalışmayla doğum sonrasında anne ve bebek için gerekli en temel ihtiyaçlar karşılanmış olacak. Yine ihtiyaç sahibi ailelere dağıtımlarımızı Kızılay aracılığı ile gerçekleştireceğiz. Bu ay sevgi bohçası dağıtımlarımıza başlıyoruz Allah’ın izniyle.”

Organizasyona ev sahipliği yapan WEFA Stadtallendorf Temsilcisi Havva Çil, WEFA Buluşmalarının ilkini Stadtallendorf’ta gerçekleştirmekten son derece mutlu olduklarını kaydetti. WEFA Buluşmalarının geleneksel hâle gelmesinin ise oldukça elzem olduğuna işaret eden Çil, Sevgi Bohçası projesine de değinerek tüm hayırseverlerin bu projeye destek olacağına inandıklarını ifade etti.

Genç WEFA Başkanı Muhammed Medeni de Genç WEFA’nın yaptığı çalışmalardan bahsetti.

Programa konuşmacı olarak katılan Hayati İnanç ise WEFA Buluşmaları etkinliğinde hayırseverlerin yoğun ilgisiyle karşılanmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Konuşmasında hayatta yapılan en kıymetli  işin insana yatırım olduğunu aktaran İnanç, güzel söz ve nasihatın önemini ise “Güzel sözler kalbe şifadır.” sözleriyle dillendirdi.

Öte yandan programda Sevgi Bohçası yararına bağış toplandı. WEFA Buluşmalarının bir sonraki durağının yine Almanya’da olması planlanıyor.