Eğitim yardımlarına bir yenisini daha ekleyen WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu 2019 yılında Burkina Faso’da temelini attığı liseyi tamamladı. Okulun hizmete açılabilmesi ve öğrencilerin eğitimlerine sağlıklı bir şekilde başlayabilmeleri için çeşitli okul araç-gereçlerine ihtiyaç duyuluyor.

Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’da 2019 yılında temeli atılan “Miracle” (Türkçe: Mucize) isimli okul tamamlandı. 2 katlı olarak inşa edilen okulda toplamda 700 ortaokul ve lise öğrencisi eğitim alabilecek. İlk etapta toplamda 570 öğrencinin eğitim alacağı okulda öğretmenler odası ve bilgisayar odası ve bunun yanı sıra 8 sınıf bulunuyor. Okul, WEFA’nın daha önce bölgede hizmete sunduğu Sultan Ahmet Okulu ile yetimhanesinin hemen yanına inşa edildi.

Almanya’nın Mannheim şehrinde yaşayan Ayşe Bulut projeye büyük destek verdi. Böylesine anlamlı bir projede yer aldığı için mutlu olduğunu belirten Bulut, duygularını şu sözlerle ifade etti: “Dayanışma içinde olduğum samimi bir kitle var. Onlarla birlikte okul için gerekli miktarı toplayabilmek benim için gurur verici.  ‘Team Ayşe’ olarak tüm hayırsever takipçilerime buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum. Öte yandan kendi imkânlarımla düzenlediğim hayır gecesi, kadınlar matinesi ve topuz eğitiminden elde edilen bağışları ve instagram’da kazandığım miktarı da okulun inşaatında kullanılması için WEFA’ya bağışladım. Yeter ki çocuklarımız okusun. Okulumuzun adı Mucize.  Bu müessese, burada eğitim alan çocuklar için de mucize gibi olsun ve Afrikalı çocuklarımızın hayatları aldıkları eğitim ile güzelleşsin istiyorum. Böylesi bir hayra vesile olmak benim için onur verici, bu nedenle çok mutluyum. Bana bu fırsatı sunan WEFA’ya da ayrıca teşekkür ederim.”

Okulun hizmete açılabilmesi ve öğrencilerin eğitimlerine sağlıklı bir şekilde başlayabilmeleri için çeşitli okul araç-gereçlerine ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Bulut, “Şimdi ise yeni bir yardım kampanyası başlatıyoruz. Toplanan bağışlar okulda eğitim alacak öğrencilerin okul kitabı, defter ve kırtasiye malzemelerinin yanı sıra okul üniforması, okul çantası gibi temel eğitim ihtiyaçlarının giderilmesi için kullanılacak. Eylül ayında gerçekleşecek olan okul açılışına nasip olursa ben de katılacağım ve temel eğitim malzemelerini öğrencilere bu esnada takdim edeceğim. Bununla birlikte ilgili yerleşkeye çocuk oyun parkı da inşa edilecektir. Bu yardım çağrımıza da hayırsever dostlarımızın sessiz kalmayacağına inanıyorum. Destek olmak isteyenler http://go.wefa.org/6868682 bağlantısına tıklayarak bağışlarını hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler.” dedi.

Mayıs ayında hizmete açılması planlanan okulun resmî açılışı koronavirüs salgını nedeniyle bu yılın eylül ayına ertelenmişti.