WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu Asya ve Afrika’da 2017 yılında 9 ülkede açtırdığı su kuyuları ile 29 bin 255 kişinin temiz içme ve kullanma suyuna kavuşmasını sağladı.

 

WEFA kurulduğu günden bu zamana kadar Uzak Doğu, Asya ve Afrika’da coğrafi şartlar, kuraklık ve altyapı sorunları nedeniyle temiz içme suyuna erişim sıkıntısı yaşanan bölgelerde su kuyuları inşa etmektedir. “Su Kuyusu” projesine aralıksız devam eden WEFA, 2017 yılında 9 ülkede açtırdığı 242 su kuyusu ile 4 bin 15 ailenin temiz içme ve kullanma suyuna kavuşmasını sağladı. Konuyla ilgili bilgi aktaran Genel Başkan Musab Aydın, “Su kirliliği küresel bir sorun olarak hızla artmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından ortak hazırlanan ‘İçme suyu, sanitasyon ve hijyen konusunda ilerlemeler: 2017’ raporuna göre dünyadaki her 10 kişiden 3’üne tekabül eden 2,1 milyar kişinin evinde kullanılabilir temiz su bulunmuyor. Raporda ayrıca temiz su ve hijyen imkânı bulunamadığı için her yıl beş yaş altı 361 bin çocuğun ishal nedeniyle öldüğü, yetersiz sıhhi temizlik ve kirli suların kolera, dizanteri, hepatit A ve tifo gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasına neden olduğu da bildirilmektedir. WEFA olarak bizler de susuzluk probleminin en yoğun olarak yaşandığı bölgelerde açtırdığımız su kuyuları ile halkın su ihtiyacını karşılamaktayız. Su Kuyusu projemizle Afrika ve Asya ülkelerinde kirli suyun neden olduğu bulaşıcı hastalıkları önlemeyi, su sıkıntısı nedeniyle kullanılamayan tarım alanlarına su temin edip, tarımı geliştirmeyi hedeflemekteyiz. WEFA olarak ayrıca su kuyusu açtıran hayırseverin istediği ismi kuyuya yazdırıp, fotoğrafını da çekerek teşekkür belgesiyle birlikte bağışçının adresine göndermekteyiz. Bir kuyu açılınca çıkan su bütün analizleri yaptırıldıktan sonra halkın kullanımına sunulmakta ve belirli aralıklarla denetimi yapılmaktadır.”

Su kuyusu açtırmak isteyen hayırseverler “Su Kuyusu” projesine ilişkin detaylı bilgiye “wefa.org” sayfasından ulaşabilir ve WEFA’nın diğer projeleri hakkında da bilgi edinebilirler.