İslam Dünyası STK’ları Birliği (İDSB) ve Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın (TGTV) iş birliğinde düzenlenen ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiren 2. Uluslararası STK Fuarı” 9-10 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi. Etkinliğe WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu da katıldı.

Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen “2.Uluslararası STK Fuarı”nın açılış törenine İDSB Genel Sekreteri Ali Kurt, TGTV Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Hamza Akbulut, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli, uluslararası sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve geniş bir davetli topluluğu katıldı. Fuara WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu’nun yanı sıra 63 ülkeden 150 seçkin kuruluş iştirak etti.

STK’lar arasında tanışma, etkileşim, dayanışma ve sürdürülebilir iş birliğinin hedeflendiği organizasyonun Genel Kurul’unda WEFA Genel Başkanı Musab Aydın da kurultay üyesi olarak ilan edildi.

 

 

2 gün süren etkinliğin ardından WEFA Genel Başkanı Musab Aydın organizasyona ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“STK’ların birbiri arasında tanışma, etkileşim sağlama ve nitelikli iş birliği kurmalarına aracılık eden böylesine önemli bir uluslararası organizasyonda bulunmaktan elbette gurur duyduk.

STK’ların toplumsal yapıyı güçlendiren önemli bir fonksiyonu var ve günümüzde STK’lar küreselleşmenin önemli aktörleri olarak kabul ediliyorlar. Bu nedenle etkinlikte dünyanın farklı coğrafyalarında varlık gösteren STK’ların bilgi birikimlerini, kurumsal tecrübelerin diğer kuruluşlarla paylaşabilmesi oldukça manidardı. Asya-Pasifik, Güney Asya, Orta Doğu, Körfez, Afrika, Sahraaltı, Avrupa ve Amerika’dan gelen katılımcılar faaliyet raporlarını aktardılar.

Yine program çerçevesinde Arakan, Doğu Türkistan, Keşmir, Irak, Suriye, Yemen, Mısır, Afrika ve Balkanlar gibi kriz bölgeleri hakkında değerlendirme toplantıları yapıldı.
Çeşitli paneller vasıtasıyla WEFA da yardım portföyünü ve metotlarını tetkik etme fırsatı yakaladı.

Öte yandan İDSB’ye üye ortak kurumlarla yeni projeler hakkında istişare etme imkânı da bulduk. Zira sürdürülebilir projeler ve mekanizmalar geliştirmek oldukça önemli. Bu nedenle bu etkinlikte yer aldığımız için oldukça mutluyuz.”