Üniversiteli öğrencilerin oluşturduğu US Akademisyenler Platformu ile WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu desteğiyle Köln Üniversitesinde düzenlediği iftar programına 1000 kişi katıldı.

Kısa adı USap olan US Akademisyenler Platformu tarafından Köln Üniversitesinde düzenlenen iftar programının ana sponsorluğunu WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu üstlendi. Üniversiteli gençlerin yoğun ilgi gösterdiği programa 1000 kişi katılırken Köln Başkonsolosluğu Eğitim Ateşesi Prof. Dr. Mustafa Gençer de etkinlikte hazır bulundu. Etkinlikte söz alan Prof. Dr. Mustafa Gençer gençlerle bir arada bulunmaktan son derece mutlu olduğunu ifade ederken, konuşmasında STK’ların sanat ve kültürden sağlık ve eğitime uzanan birçok sahada varlık gösterdiğini kaydetti ve zaman bilincinin günümüzde iyi anlaşılması gerektiğinin de altını çizdi. Gençer, hem kişisel gelişimlerine hem de toplumsal kalkınmaya destek olmaları açısından gençlerin gönüllü faaliyetlere katılmaları yönünde irade göstermeleri gerektiğini belirtti.

İki bölümden oluşan programda Almanya’da tanınan ünlü Müslüman komedyenler Khalid Bounouar ve Sertaç Mutlu da sahne aldı. İftar vaktinin yaklaşmasının ardından hep birlikte iftar yapılacak alana giden ve burada yer sofralarına oturan gençler, okunan ezanın ardından kendilerine servis edilen hurma, çorba, simit, su ve karpuzla iftarlarını yaptılar.

Program sonrası açıklama yapan USap Başkanı Hasan Aydın şu sözleri kaydetti: “Programımız stand-up şov ve iftar yemeği olmak üzere iki ayrı bölümde gerçekleşti. İftar menümüzü de sünnete uygun olarak belirledik. Akşam namazını iftar alanında hep birlikte eda ettik. Ramazanın manevi atmosferini hep birlikte soluduk. İftar konseptimizin temelinde ‘paylaşmak, yardımlaşmak ve birlik olmak’ yatıyor.”

Program kapsamında Afrika’da yeni yapılacak okul için de bağış toplandığını belirten Aydın, “Ramazanın manevi ikliminde bilhassa gençlerimizin bağışta bulunmaları için onları motive etmek istedik. Malum, üniversiteli gençlerin kısıtlı bütçelerinin bulunması sebebiyle bu kardeşlerimizin yaptığı en ufak bir katkının dahi bereketli olduğuna ve gençlerimizin gelişimi ve şuuru açısından önemli olduğuna inanıyoruz. Bu minvalde, WEFA aracılığıyla Benin’de yaptıracağımız okul için bağış da topladık. Gençlerimizin okul projesine ilgisi bizleri son derece umutlandırdı.” dedi.

Programa katılan Genç WEFA Başkanı Muhammed Medeni Boyacı ise “Böylesi anlamlı bir programa katkı sunmak bizler için onur verici. USap’ın destekleriyle Afrika’da inşa edilecek okul için ilk adımlar atıldı bugün. Okul projesi tamamlandığı takdirde Benin’de 500 çocuğumuz için ilim yuvası inşa edilmiş olacak. Afrikalı çocuklarımıza güzel bir gelecek sunma adına yapılan bu projeye genç kardeşlerimizden güçlü bir destek gelmesi bizleri ziyadesiyle sevindirdi.” ifadelerini kullandı.

Program geç saate kadar devam etti.