Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da da hissedildi.

Çok sayıda binanın hasar gördüğü depremde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

WEFA Uuslararası İnsani Yardım Organizasyonu bölgeye yönelik “Acil Yardım” kampanyası başlattı. 

Almanya Genel Merkez’den ve İstanbul’dan afet bölgesine gidecek olan WEFA ekipleri, depremzedelere acil ihtiyaç malzemeleri ulaştıracak. Elâzığ, Malatya’ya 7 kişilik ekip, Osmaniye, Hatay’a 2 kişilik ekip ve Kayseri, Kahramanmaraş’a 3 kişilik ekip gitmek üzere yola çıktılar.

Bununla birlikte WEFA ve Sevap Tası Derneği ile birlikte organize edilen mobil aşevi aracı bölgeye doğru yola çıktı. Mobil aşevinde günlük 25 bin kişiye sıcak çorba dağıtımı yapılacak.

Öte yandan WEFA, afet bölgesinde de çeşitli derneklerle koordineli bir şekilde yardım çalışmalarını gerçekleştirecek. Avrupa’dan toplanan bağışlar AFAD, Türk Kızılay ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğiyle depremzedelere ulaştırılacak.

İlk etapta depremzedelere sıcak çorba ve içecek, yağmurluk, çocuk tulumu, powerbank, hiyjen paketi dağıtılacak. Yardım malzemelerini taşıyan araçlar deprem bölgesine doğru yola çıktılar.

Bölgede AFAD, Türk Kızılay ve Türkiye Diyanet Vakfı ile yapılacak istişareler sonucunda belirlenen ihtiyaç listesine göre yardım malzemeleri çeşitlendirilecek.

İlk etapta kasaba ve köylerde dağıtımlar gerçekleştirilecek.

Bağışımı Nasıl Ulaştırabilirim? 

Türkiye’deki depremzedelere yardım etmek isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. WEFA bürolarında veya temsilciliklerde makbuz karşılığı elden de bağış yapılabilir. Ayrıca WEFA’nın hesap numarasına havale de yapılabilmektedir. Gönderme amacı kısmına “44006” yazılması gerekmektedir.

Öte yandan aşağıdaki bağlantı üzerinden de güvenli ve hızlı bir şekilde bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz.