Geçtiğimiz haftasonu Gözyaşı Geceleri,  son oyunları “Kıtalara Sığmayan Aşk; Osmanlı” ile Almanya’nın Köln şehrinde sahne aldı. Oyundan önce bu proğrama sponsor olan işadamlarımıza plaketleri verildi.

WEFA Genel Başkanı Musab Aydın, sahneden Dünya çapında yapılan insani yardım çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Salonda boş yer kalmadı, katılım yoğundu ve izleyiciler gelemeyen arkadaşları için çok üzüldüler. Çünkü mükemmel bir donanım ile salondan ayrıldılar. Gözyaşı Geceleri ekibi  Osmanlı’yı hakkınca anlatabilmek için aylarca hakikati aradılar. En iyi tarihçiler ile görüştüler haftalarca kitap okudular ve en ince ayrıntıları toplayıp izleyiciye sundular. Burada yaşayan gençlerimiz sevinç gözyaşları döktüler. Seyirciler sahnedeki aksiyonları çok beğenmişti. 36 padişahı, yüzlerce vezir, molla ve şehzadenin hayatını 3 saate sığdırmak elbette ki imkansızdı. Gençlerin çoğunluğu Osmanlı hakkında hiçbir şey bilmiyordu. Salonda Osmanlıyı ilk defa duyanlar vardı. Proğramın sonunda tüm salon, Gözyaşı oyuncularını ayakta alkışladı.

Köln’ün yanısıra çevre illerden de otobüslerle Gözyaşı Geceleri’ni seyretmeye gelenler, aynı zamanda salonda kurulan WEFA standlarından bilgiler aldılar ve bağışta bulundular.

Her yıl olduğu gibi, bu sene de yoğun ilgi gösteren Köln’deki hayırseverlere, sponsorlarımıza ve emeği geçen gönüllülerimize teşekkür ediyoruz.

 

Gözyaşı Geceleri nedir?

“Konya’da Mevlânâ’nın yanı başında büyüyen filiz olan Gözyaşı Geceleri; İnsan, müzik, görüntü, ışık dörtlüsünün efektlerle birleştiği tiyatral bir gösteridir. Mevlana’nın hayata bakışını insanlığa aktarmak için idealize olmuş bir ekibin sunduğu program, sema gösterileri ile süslenen görsel bir şölendir.”

Hayatın içinden ve tarihin derinliklerinden alınan gerçekleri tiyatral gösteriye dönüştürüp Mevlana’nın aşk süzgecinden geçirerek insanlığa mutlu olabilecekleri tek yolun sevgiden geçtiğini anlatıp, onları evlerine mutlu bir şekilde göndermenin gayretini gaye edinmiş bir programdır Gözyaşı Geceleri.

Bugüne kadar 3 bine yakın gösteriyi Türkiye ve Avrupa’da sunmuş olan Gözyaşı Geceleri her yıl iki ayrı konuyu işleyerek performansını canlı tutmaya çalışmaktadır.