SUYUN ÖNEMİ

Su, bir canlının yaşamını devam ettirebilmesi için gereken en temel unsurlardan biridir. Ne yazık ki suyun önemi de dünya nüfusunun hızlı artışı ile farklı bir anlam kazanmış ve suya ulaşamayan insan sayısı da artmıştır.

Üstelik dünya nüfusunun yüzde 85’i gezegenin en kurak olduğu bölgelerde yaşamaktadır. Suyun yeterli oranda tüketilmemesi birçok ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Bir insanda yüzde 20’yi bulan su kaybı ise ölümle sonuçlanmaktadır.

Ne yazık ki, UNESCO’nun hazırladığı 2019 Dünya Su Raporu’na göre dünya genelinde 2 milyar insan temiz su kaynaklarına düzenli şekilde erişememektedir. Bu rapora göre, su kaynaklarına erişimi sıkıntılı olan insanların yarıdan fazlası Afrika ülkelerinde yaşıyor. Üstelik susuzluğun yoğun olduğu bölgelerdeki insanların suya 20 kata kadar daha pahalıya eriştiği açıklanmaktadır.

Susuzluk, su savaşlarına ve daha fazla mağduriyete sebep olmakta ve sudan kaynaklı ölümlerin artmasına sebebiyet vermektedir. Su yaşamın kaynağı iken susuzluk milyonlarca insanın yaşamını tehdit ediyor. Suya ulaşma güçlüğü, kirli su tüketimini arttırmakta ve temiz olmayan sudan kaynaklanan tifo, kolera, zatürre ve dizanteri gibi salgın hastalıklara sebebiyet vermektedir.

KURAK COĞRAFYALARDA SUYUN ÖNEMİ

Suyun önemi; Kenya’da yoksulluk ve kuraklık ile mücadele eden Fatima için daha bir anlam kazanıyor. Fatima, kendisini ailesine adamış ve her gün kilometrelerce yürüyerek ailesinin su ihtiyacını karşılıyor.

Fatima’nın yolculuğu her gün yeniden başlıyor. Kilometrelerce yürüyerek 5-6 saatlik bir sürenin sonunda evine su getirebiliyor. Üstelik bu uzun ve meşakkatli yolculuğun ardından evine ancak kirli ve hastalıklara neden olan bir bidon su getirebiliyor.

Fatima, bu zorlu ve tehlikeli yolculuğu her gün yaşayan kadınlardan sadece biri. Afrika ve Asya’da sudan mahrum coğrafyalarda kadınlar ve kız çocukları her gün kirli de olsa evlerine su getirebilmek için saatlerce yürüyor. Üstelik kız çocukları, evlerine su getirebilmek için okula devam edemiyorlar.

Kirli su tüketimi nedeniyle meydana gelen hastalıklar ise milyonlarca yoksulun hayatını kaybetmesine neden oluyor.

WEFA İLE SUSUZ KALPLERE HAYAT OL

Suyun önemi kurak coğrafyalarda daha da artarken WEFA’nın yürütmekte olduğu “Su Kuyusu” projesiyle siz değerli hayırseverlerimiz de susuzlukla mücadele eden binlerce insana yardım eli uzatabilir ve sudan mahrum insanların temiz suya kavuşmalarını sağlayabilirsiniz. Böylece kirli sudan kaynaklanan hastalıkların önüne geçebilir, insanların hayatlarının kurtulmasını vesile olabilirsiniz. Öte yandan su sorununa çözüm getirmemize katkı sunabilirsiniz.

Hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler.

ONLİNE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için

TIKLAYINIZ
TIKLAYINIZ