Başta çocuklar olmak üzere, kadın, yaşlı ve hastaların hayata tutunabilmeleri, dertlerine çare, yaralarına merhem olmak için İnsani Yardım Platformu çatısı altında “Sana İhtiyacım Var” kampanyası başlatıldı.

Suriye’de 2011 yılında başlayan ve yaklaşık 3 yıldır süren iç çatışmalar şiddetini arttırarak devam ediyor.

Olaylar başlamadan önce 20 milyon civarında bir nüfusa sahip olan ülkede bugün yaklaşık 10 milyon kişi acil insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Bu süreçte 6,5 milyon Suriyeli evini terk etmek zorunda kalırken bunlardan 3 milyonu kurtuluşu komşu ülkelere kaçmakta buldu.

1 milyondan fazla çocuk

Ülke dışına çıkmak zorunda kalan Suriyelilerin dörtte üçünü kadın ve çocuklar oluşturuyor. 1 milyondan fazla çocuk ülkelerinden ve evlerinden uzakta, zor şartlar altında hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. Suriye’de ağır kış şartlarından ve açlıktan çocuk ölümleri yaşanırken, halk birçok insani yardım malzemesine ihtiyaç duyuyor.

Bu nedenle Suriyeli mültecilerin koşullarının iyileştirilmesi için acil önlemler alınması gerekiyor. Mülteci sayısı her geçen gün hızla artarken, yetersiz kalan kamplarda gıda ve diğer ihtiyaçlar da maalesef yeterince karşılanamıyor. Pek çok yerde un bulunamadığından fırınlar hizmet vermiyor. En fazla ihtiyaç duyulan temel gıda malzemeleri; “un”, “şeker”, “pirinç”, “bulgur”, “yağ”.

Kilis sınırındaki Babusselam Kampı’nda kalan mültecilerin durumu da gittikçe kötüleşiyor. Havaların soğumaya başlamasından en çok etkilenenler ise çocuklar ve yaşlılar. Kışın gelmesi ile naylon çadırlarda yaşayan mülteciler arasında salgın hastalıkların baş göstermesi an meselesi. Mülteciler için acil olarak gıda, battaniye ve çocuklar için kışlık mont, çizme ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Kış yardımları kapsamındaki en acil ihtiyaçlar ise, “Çadır”, “Battaniye”, “Elektrikli ısıtıcı”, “Kadın iç çamaşır seti, “Çocuk iç çamaşır seti”, “Kadınlar için içlik, “Çocuklar için içlik”, “Kaban”, “Mont”, “Ayakkabı”, “Bot”, “Şapka”, “Bere”, “Eldiven” ve “Çorap”

Suriye’de olayların yanı sıra ağır kış şartları, açlık gibi nedenlerle çocuk ölümlerinin yaşanması, acil yardıma ihtiyaç duyanların sayısının her geçen gün artması üzerine yeni bir yardım kampanyası başlatıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının desteklediği ve birçok sivil toplum kuruluşunun katkı verdiği “Sana İhtiyacım Var” kampanyasıyla başta çocuklar olmak üzere kadın, yaşlı ve hastaların hayata tutunabilmeleri, dertlerine çare, yaralarına merhem olunması amaçlanıyor.

Kampanyaya destek verenler

“Sana İhtiyacım Var” yardım kampanyasına AFAD, Hak-İş Konfederasyonu, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, Memur Sendikaları Konfederasyonu, Türkiye Diyanet Vakfı, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı, Anadolu Ajansı, AID Uluslararası Doktorlar Birliği, Dünya Yetimler Vakfı ve Türk Kızılayı’nın da içinde bulunduğu birçok sivil toplum kurluşu destek veriyor.

Avrupa’dan WEFA kampanyaya destek veriyor

WEFA İnsani Yardım Organizasyonu, geçen yıl „Bir Ekmek Bir Battaniye“ Kampanyasına destek vermiş ve bu çerçevede Türkiye’de Hatay ve Lübnan/Beyrut’da yaşam mücadelesi veren Suriyeli mültecilere insani yardımları ulaştırmıştı. WEFA bu sene de „Sana İhtiyacım Var“ isimli Kampanyaya destek vererek yine Suriyeli mültecilere yardım ulaştıracaktır.

Battaniye yardımı

15 € ile bir battaniye alınıp dağıtılmasına destek verebilirsiniz.

Kampanyaya destek olmak için:

* WEFA İnsani Yardım Organizasyonu’nun bürolarına gelerek elden nakdi bağışta bulunabilirsiniz.
* Bağışınızı telefon yoluyla yapabilirsiniz. Tel: 0049-221-880 64 80
* Online bağış sistemini kullanarak internet üzerinden bağış yapabilirsiniz. www.wefa.org

* Hesap numaramıza havale yapabilirsiniz.