Sudan’da başkent Hartum’un kuzeyindeki Ceyli bölgesinde geçen ay meydana gelen sel felaketinin ardından evleri yıkılan ya da büyük hasar gören ailelere WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu tarafından gıda paketi dağıtıldı. Yaşanan sıkıntıyı ve zararı yerinde tespit etme amacıyla Türk Kızılay ile birlikte Sudan’a ziyaret gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz ay yaşanan Sudan sel felaketi Türk yardım kuruluşlarını harekete geçirdi. WEFA da Türk Kızılay ile birlikte bölgeye giden yardım organizasyonları arasında. WEFA ekibinden Mustafa Aykut Sudan’daki yardım çalışmalarına ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Türk Kızılay öncülüğünde Türk yardım kuruluşu temsilcileri ile birlikte cumartesi gecesi Sudan’a hareket ettik. Sudan sel felaketi sonrası selin vurduğu bölgelerdeki ihtiyaçları ve sıkıntıları yerinde tespit ettik. Selde evleri yıkılan ya da büyük hasar gören ailelere ilk olarak gıda paketi yardımında bulunduk. Yardım çalışmalarına T.C. Sudan Büyükelçisi Doç. Dr. İrfan Neziroğlu da katıldı. Yaşanan sel felaketinin etkilerini azaltmak için Sudan’daki çeşitli kurumlarla bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduk. Yine aynı şekilde bölgede yapılabilecek yeni yardım projeleri hakkında da görüşlerimizi paylaştık.”

WEFA’nın “Acil Yardım” kampanyası kapsamında Sudan’daki selzedelere yardım ulaştırmaya devam edeceğini belirten Aykut, “Sudan halkına yönelik yardım çalışmalarımız devam edecek. Hayırseverlerimiz de yardım kampanyamıza destek verebilirler.” dedi.

Sudan’da selden etkilenenlere yardım etmek isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. Dileyen hayırseverler ise WEFA’nın hesap numarasına havale yapabilirler. Açıklama kısmına “Sudan Acil Yardım” yazılması gerekmektedir.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisinin (OCHA) raporuna göre, sel felaketinden 15 eyalette 245 bin 700 kişi etkilenirken, 32 bin 851 bina yıkıldı. 16 bin 284 binada ise hasar oluştuğu bildirildi.