İDSB – İnsani Yardım Platformu koordinatörlüğünde ve Türk Kızılay ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Sudan’ın Yaralarını Birlikte Saralım” adlı insani yardım kampanyası basın lansmanında WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu da yerini aldı.

Sudan’da meydana gelen sel felaketi sonrası İDSB – İnsani Yardım Platformu üyesi kuruluşlarının başlattığı yardım kampanyasının basın toplantısına WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu da katıldı. Türk Kızılay’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen programda kampanyaya destek veren yardım kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de hazır bulundu.

Kınık: “Ortak Bir İnsani Yardım Kampanyası Başlatıyoruz.”

Program Türk Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın konuşmasıyla başladı. Kınık, “‘Sudan’ın Yaralarını Birlikte Saralım’ adı altında ortak bir insani yardım kampanyası başlatıyoruz. Hem ülkemizde hem de dünyada IDSB bünyesindeki farklı farklı ülkelerdeki insani yardım kuruluşları ve STK’ların da destek vereceği kampanya ile hızlı bir şekilde Sudan halkının yaralarını sarmaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Kurt: “Sudan’a Yardım Uçağı Kaldıracağız.”

Yapılan değerlendirmeler neticesinde Sudan halkının öncelikle barınma, sağlık, eğitim ve beslenme hizmetlerine ihtiyaç̧ duyulduğunu tespit ettiklerini belirten İDSB Genel Sekreteri Ali Kurt da, “İlk adımda acil olarak, yarın, yani 18 Eylül 2019 tarihinde Ankara Esenboğa’dan Sudan’ın Başkenti Hartum’a hareket edecek bir yardım uçağını inşallah kaldıracağız. Bu uçağımızda öncelikli olarak çadır, battaniye, ilaç̧, tıbbi malzeme, acil gıda paketleri, temizlik ve hijyen setleri bulunmaktadır. Bugün hep birlikte başlattığımız bu kampanya sürecinde elde edilecek bağışlarla, özellikle kardeş Sudan’ın afetten en çok etkilenen bölgelerinde yerel mimariye uygun köyler inşa etmeyi planlıyoruz. Ayrıca çeşitli bölgelerde mobil klinik hizmeti vererek Sudan halkına acil sağlık desteği sağlamayı, duruma göre yerelden ya da ülkemizden temin edilecek acil gıda ve temizlik malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Aydın: Sudan İçin Yardım Çalışmalarımız Artarak Devam Edecek.”

WEFA Genel Başkanı Musab Aydın ise program sonrası yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Sudan’da başkent Hartum’un kuzeyindeki Ceyli bölgesinde geçen ay meydana gelen sel felaketinde 16 eyalette yaklaşık 41 bin ev yıkılmış ve yaklaşık 350 bin kişi bu afetten doğrudan etkilenmiş bulunmaktadır. Sudan halkı tarihinin en büyük sel felaketiyle karşı karşıya. Bugün Sudanlı kardeşlerimize yardım elimizi uzatmak üzere yardım kuruluşları ve STK’lar ile bir araya geldik. ‘Sudan’ın Yaralarını Birlikte Saralım’ sloganıyla başlattığımız yardım kampanyamızla Sudan’daki kardeşlerimizin acil temel ihtiyaçlarını karşılayacak, Sudan halkının sıkıntılarını hep birlikte gidereceğiz.”

Geçtiğimiz haftasonu Sudan’a ziyaret gerçekleştirdiklerinden bahseden Aydın, “Sudan’da yaşanan sıkıntıyı ve zararı yerinde tespit etme amacıyla geçtiğimiz haftasonu yardım kuruluşları ve STK temsilcileri ile Sudan’a giderek selden en çok etkilenen ailelere ilk etapta gıda yardımında bulunmuştuk. Bugün başlattığımız yardım kampanyamızla Sudanlı kardeşlerimize yönelik yardım çalışmalarımız artarak devam edecek.” dedi.

Sudan halkına yardım etmek isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. Dileyen hayırseverler ise WEFA’nın hesap numarasına havale yapabilirler. Açıklama kısmına “Sudan Acil Yardım” yazılması gerekmektedir.