WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasonu giderek artan temiz su sorununa dikkat çekmek ve bu konuda somut adımlar atılmasını sağlamak amacıyla bu ay başlattığı “Su Kuyusu Kampanyası”nı ekim ayının sonuna kadar devam ettirecek.

 Su, yaşam için olmazsa olmaz ön koşullardan biri olması sebebiyle temiz suya erişimin engellenmesi insanın yaşam hakkının da engellenmesi manasına gelmektedir. Günümüzde hâlâ evlerinin dışında bir kaynaktan suyu getirmek için her gün kilometrelerce yol katetmek zorunda kalan milyonlarca insan var. Bunun dışında yine çok sayıda kişi akarsu ya da göl gibi kaynaklardan elde edilen arıtılmamış suları içmektedir. Kullanım alanı ne olursa olsun suyun temiz ve sağlık açısından güvenilir olması ön koşuldur.

Su kaynaklarının önemli bir bölümünün kuruduğu veya kirlendiği Somali’de kirli suyun tüketimi yoluyla bulaşan hastalıklar çok hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Sudan’daki içme ve tüketim suyu kirliliği ise ülke için önemli bir geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılılığı da sekteye uğratmaktadır. Sıkıntının en çok yaşandığı Afrika ülkelerinden biri olan Gine’de de bilhassa kırsal kesimlerde halkın büyük çoğunluğu temiz suya ulaşmakta zorluklar çekmektedir. Yine aynı şekilde Togo’da da önemli tehlikelerden biri olan suyun kirliliği, ülkenin önemli bir geçim kaynağı olan balıkçılığı da olumsuz etkilemektedir.

3 milyon nüfusa sahip Moğolistan’da ise nüfusun yarısı arıtılmış suya ulaşamazken, ilçe ve köylerdeki halkın büyük çoğunluğu da sudan tamamen mahrum. Sağlıklı suya erişimin zor olduğu Moğolistan’da bilhassa kış mevsiminde insanların suya ulaşması daha da zorlaşıyor. Kışın sıcaklıklar eksi 40 dereceye kadar düştüğü için insanlar ihtiyaçlarını eriyen kar sularından karşılamak zorunda kalıyorlar.

Su Kuyusu Projesi: 1 Milyondan Fazla Kişi Temiz Suyla Buluşturuldu

WEFA, 2006 yılından beri Asya ve Afrika’da coğrafi şartlar, kuraklık ve altyapı sorunları nedeniyle temiz içme suyuna erişim sıkıntısı yaşanan ve susuzluk probleminin en yoğun olarak yaşandığı bölgelerde su kuyuları inşa etmektedir. Bu zamana kadar 19 ülke ve bölgede 4 binden fazla su kuyusunu hizmete sunan WEFA, 1 milyondan fazla kişinin temiz içme ve kullanma suyuna kavuşmasını sağlamıştır.

Su Kuyusunun Fotoğrafı Bağışçıya Gönderilmektedir

Hayırseverler kendilerinin ya da sağ veya vefat etmiş bir yakınının adına (hayrına) bölge insanını temiz suya ulaştıracak bir kuyu açtırabilir ve dilediği ismi açtırdıkları kuyuya verebilirler. Yaklaşık 1 yıl süren bir çalışmanın sonunda talep edilen kuyu hizmete açılmaktadır. Bağışçıya, açtırdığı su kuyusunun fotoğrafları ile birlikte bu kuyudan kaç ailenin faydalandığını bildiren bilgiler de gönderilmektedir.

Bir Kuyu Bedeli veya  Fon

Ülkelere göre tespit edilmiş bedellere göre bir su kuyusu açtırabileceği gibi dileyen hayırseverler istediği bir meblağ ile bir sefere mahsus ya da aylık olarak “Su Kuyusu Fonu”na bağış yapabilirler. Bu fonda biriken bağışlarla da ihtiyaç duyulan bölgelerde kuyular açılmaktadır.

Kampanyaya Nasıl Destek Olabilirim?

WEFA’nın Su Kuyusu Kampanyası’na destek vermek isteyen hayırseverler  wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler.