BİR DAMLA SU HAYAT KURTARIR

SU KUYUSU PROJEMİZLE SUSUZ KALPLERE HAYAT OL

SUYUN ÖNEMİ

Başta Afrika ülkeleri olmak üzere dünya genelinde 1,6 milyar insan temiz içme suyuna ulaşamıyor. Oysaki, temiz içme suyu problemi çözülürse kirli sudan kaynaklı hastalıklardan her yıl yaşamını kaybeden 1.6 milyon insanın hayatının kurtarabileceği belirtiliyor.

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu olarak Asya ve Afrika ülkelerinde kuraklık ve coğrafi şartlar nedeniyle temiz suya erişim sıkıntısı yaşanan bölgelere su kuyuları inşa ediyoruz.

UNESCO’nun hazırladığı 2019 Dünya Su Raporu’na göre dünya genelinde 2 milyar insan temiz su kaynaklarına düzenli şekilde erişememektedir. Bu rapora göre, su kaynaklarına erişimi sıkıntılı olan insanların yarıdan fazlası Afrika ülkelerinde yaşıyor.

Susuzluk, su savaşlarına ve daha fazla mağduriyete sebep olmakta ve sudan kaynaklı ölümlerin artmasına neden olmaktadır. Su yaşamın kaynağı iken susuzluk milyonlarca insanın yaşamını tehdit ediyor. Suya ulaşma güçlüğü, kirli su tüketimini artırmaya devam ediyor. Bu nedenle temiz olmayan su tifo, kolera, zatürre ve dizanteri gibi salgın hastalıklara sebebiyet veriyor.

KURAK COĞRAFYALARDA BİR SU KUYUSUNUN ÖNEMİ DAHA DA ARTMAKTA

  • Dünyada her 8 saniyede bir çocuğun susuzluk ya da uygun sıhhi tesis eksikliğinden öldüğünü;

  • Kız çocuklarının evlerine su götürmek için her gün kilometrelerce yol katetmek zorunda olduklarını ve bu sebeple okula devam edemediklerini;

  • Beş yaş altı çocuklarda ishalden günde 4.500 çocuğun hayatını kaybettiğini,

  • Avrupa’da kişi başına 160 litre su tüketilirken, bu oranın bir Afrika ülkesinde 5 litre olduğunu ve bu suya ulaşabilmek için insanların kilometrelerce yol yürümek zorunda kaldıklarını,

  • UNICEF verilerine göre her beş kişiden birinin temiz sudan mahrum olduğunu, 1,2 milyar insanın içecek suyunun bulunmadığını ve kirli sudan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle her yıl 2,2 milyon insanın öldüğünü,

  • İçme suyu problemi çözülürse kirli sudan kaynaklanan salgın hastalıklardan ölen en az 1,6 milyon kişinin hayatının kurtulabileceğini,

biliyor muydunuz?

Fatima’nın hikayesini bilmek ister misin ?

WEFA İLE SU KUYUSU PROJESİ

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu, suya hasret Doğu ve Batı Afrika ve Asya’da birçok ülkeye su kuyusu açtırıyor ve buradaki mazlum insanların temiz suya ulaşmalarını sağlıyor. Kenya, Gine, Bangladeş gibi birçok ülkede insanlar kuraklığın ve yoksulluğun gölgesinde yaşam mücadelesi vermekte ve temiz suya ulaşamadıkları için hem hastalıklarla hem de kıtlıkla mücadele etmektedirler. Zira derinliklerde olan suya yoksul halk, dinamik bir su kuyusu olmaksızın delici aletler ve pompalarla ulaşamamaktadırlar.

KUYU FİYATLARI

WEFA tarafından açtırılan su kuyuları bölgelerdeki fiziki koşullara göre değişiklik göstermektedir. Kuyular, teknik olarak yüzeyden ve derinden çıkarılan suya göre yüzey su kuyuları ve derin su kuyuları olarak ikiye ayrılmaktadır. Su kuyusu yapım çalışmaları maliyeti, ülkelere ve suyun geçtiği derinliğe göre değişmektedir. Doğal şartlarına göre ülkelerdeki ortalama su kuyusu maliyetleri:

Gana

2000 €

Togo

2000 €

Nijerya

2000 €

Pakistan – Büyük

2750 €

Gine

2800 €

Kenya

2800 €

Somali

3500 €

Sri Lanka – Büyük

3700 €

Moğolistan – Büyük

4000 €

Gana – Büyük

5000 €

Togo – Büyük

5000 €

Nijerya – Büyük

5000 €

Burkina Faso – Büyük

6000 €

Su Kuyusu Fonu

min. 10 €

WEFA İLE

0
Su Kuyusu

WEFA olarak Asya ve Afrika ülkelerinde su sorununu çözme amacıyla bugüne kadar 19 ülkede toplam 4.520 su kuyusu açtık. Başta Kenya, Somali, Çad, Gine, Kamboçya ve Bangladeş gibi ülkelerde açılan su kuyuları ile yalnızca bölge insanının temiz suya ulaşması sağlamakla kalmadık. Aynı zamanda kirli sudan kaynaklanan hastalıkların da önüne geçtik. Ayrıca bölge halkına temiz su ulaştırarak tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yapılmasına katkıda bulunmuş olduk.

PROJE İLE SUSUZ BÖLGELER İÇİN BEKLENEN YARARLAR

WEFA tarafından başlatılan Su Kuyusu projesi ile susuz kalplere hayat olmayı ve susuzlukla mücadele eden coğrafyalara temiz su götürmeyi hedefliyoruz. Çalışmalarımız da gösteriyor ki, su kuyusu inşa edilen Afrika veya Asya’nın kurak bölgelerinde insanlar temiz suya kolaylıkla ulaşabiliyorlar.

Temiz suya ulaşılan bölgelerde kirli sudan kaynaklanan hastalıklar önlenirken, her gün evlerine su getirebilmek için kilometrelerce yol yürüyen kadınlar ailelerine daha çok vakit ayırabiliyor ve çocuklar da okulda eğitimlerine devam edebiliyorlar.

Bir su kuyusu inşası ile aynı zamanda kurak bölgelere de bereket getiriliyor. Asya ve Afrika’nın kurak bölgeleri tarım ve hayvancılık yapılabilir alanlara dönüşüyor. Böylece su savaşları son bulurken, toplum içinde paylaşma ve dayanışma kültürü de pekişiyor.

BİR SU KUYUSU NASIL AÇILIR

Bir su kuyusunun inşa süresi, bölgenin coğrafi koşulları ve derinliğine göre 9-12 ay sürebilmektedir.  WEFA tarafından açtırılan su kuyuları bölgenin coğrafi yapısına göre değişebilmektedir. Kuraklığın yoğun olduğu bölgelerde tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin de gelişmesi amacıyla daha derin ve özellikli su kuyuları inşa edilmektedir. Su kuyusu fiyatları da bölgenin arazi yapısına ve kuyunun derinliğine göre değişmektedir.

Su kuyusu inşa edilirken WEFA ekibi, öncelikle suya hasret bölgeleri tespit etmektedir. Ardından WEFA bünyesinde partner kuruluşların desteği ile tespit edilen bölgelerde su kuyusu inşasına başlanmaktadır.

Ayrıca inşa edilen su kuyularında arıza hâlinde WEFA tarafından tamiratları da yapılmakta ve su kuyularının düzenli aralıklarla bakımı yapılmaktadır.

BİR SU KUYUSU NASIL AÇILIR

ÇATLAMIŞ DUDAKLARA BİR DAMLA SU İLE HAYAT OLUN!

Su Kuyusu projesiyle sudan mahrum binlerce insana yardım eli uzatabilir ve temiz suya kavuşmalarını sağlayabilirsiniz.

Bağışlarınızı WEFA aracılığıyla doğru yerlere ulaştırarak susuz kalplere hayat olmak için sizler de wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilir veya +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.