WEFA Afrika, Orta Asya ve Uzakdoğu’da bugüne kadar 3500’e yakın su kuyusu açarak bir yudum su için zorlu iklim şartlarında kilometrelerce yol katetmek zorunda kalan yüz binlerce insanın temiz içme ve kullanma suyuna kavuşmasını sağladı.

 

ÇATLAMIŞ DUDAKLARA BİR DAMLA SU İLE HAYAT OLUN

 

KİMSE SUSUZ KALMASIN!

 

Susuzluk probleminin en yoğun olarak yaşandığı kıta olarak bilinen Afrika’da insanlar kurak çöl iklimi ve imkânsızlıklar sebebiyle içme suyu sıkıntısı çekiyorlar. Sağlıksız su sebebiyle salgın hastalıklar yaygınlaşıyor, bu hastalıklardan başta çocuklar olmak üzere binlerce insan hayatını kaybediyor.

WEFA, Asya ve Afrika’da coğrafi koşullar, kuraklık, altyapı sorunları nedeniyle temiz içme suyuna erişim sıkıntısı yaşanan bölgelerde su kuyuları inşa etmektedir. Su sıkıntısı yaşayan bölgelerde açılan su kuyuları ile halkın içme ve kullanma suyu karşılanmakta, susuzluk nedeniyle yaygınlaşan salgın hastalıkların önüne geçilmesi amaçlanmakta, bölgelerin su ihtiyacı kalıcı şekilde karşılanarak tarım ve hayvancılık noktasındaki sıkıntılar azaltılıp iş imkânları oluşturulmaya çalışılmaktadır.

 

Dünyada her 8 saniyede bir çocuk susuzluk ya da uygun sıhhi tesis eksikliğinden ölmekte, beş yaş altı çocuklarda ishalden günde 4 bin 500 çocuğun hayatını kaybetmektedir. Kız çocukları suya ulaşmak için çok zor zaman harcadıklarından dolayı okula devam edememektedirler. Dünyada her beş kişiden biri temiz sudan mahrumdur. 1.2 milyar insanın içecek suyu bulunmamakta ve kirli suların yol açtığı hastalıklardan her yıl 2.2 milyon insan hayatını kaybetmektedir. Avrupa’da kişi başına 160 litre su tüketilirken, bu oranın bir Afrika ülkesinde 5-10 litredir ve bu suya ulaşabilmek için kilometrelerce yol katedilmektedir. İçme suyu problemi çözülürse pis sudan kaynaklanan salgın hastalıklardan ölen en az 1.6 milyon kişi hayatının kurtarılabilecektir.

“İnsan ölünce amel defteri kapanır. Ancak üç şey müstesna; Sadakayı cariye (çeşme, cami, okul gibi insanların devamlı istifade ettiği hayır) kendisinden istifade olunan ilim, kendisine duacı olan salih evlâd.”  Hadis-Şerif

“Sadakanın en fazîletlisi su içirmektir.„   Hadis-i Şerif

Açtıracağınız su kuyusu ile bölgeye rahmet ve bereket götürün !