Su Kuyusu” projesi kapsamında çalışmalarına ara vermeden devam eden WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu bu senenin ilk su kuyusunu Çad’ta açtı.

WEFA, Asya ve Afrika’da coğrafi şartlar, kuraklık ve altyapı sorunları nedeniyle temiz içme suyuna erişim sıkıntısı yaşanan ve susuzluk probleminin en yoğun olarak yaşandığı bölgelerde su kuyuları inşa etmeye devam ediyor. Senenin ilk su kuyusunu dünyanın en kurak bölgelerinden biri olan Çad’ta açtıran WEFA, 8 bin 460 kişiyi temiz içme ve kullanma suyu ile buluşturdu. Dualar eşliğinde gerçekleştirilen su kuyusu açılışında çocukların mutluluğu da gözlerden kaçmadı. Temiz suya kavuşmanın heyecanını ve sevincini yaşayan bölge halkı emeği geçen hayırseverlere teşekkürlerini iletti.

Çad ve Su Kirliliği

Çad’ta su kirliliğine bağlı hastalıklar nedeniyle her yıl 19 bin çocuk hayatını kaybetmektedir. Halk temiz su için günde ortalama 7 ila 10 kilometre yürümek zorunda kalmaktadır. Su problemi ülkenin önemli geçim kaynakları olan tarım ve hayvancılığı da olumsuz etkilemektedir.

Nasıl Bağış Yapabilirim?

Su Kuyusu projesine destek vermek isteyen hayırseverler wefa.org sayfasından online bağış yapabilecekleri gibi Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler.