“Elini Tutmazsan Adı Yetim Kalır” sloganıyla devam ettirdiğimiz yetim projemiz çerçevesinde geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Şanlıurfa ilindeki yetim çocuklarımızı sevindirdik.

Partner kurumumuz Sadakataşı ile birlikte gerçekleştirdiğimiz projede çocuklar anneleri ile birlikte mağazaya götürülerek elbise ve ayakkabılar alındı. Çok farklı bir gün yaşayan yetimler, WEFA’ya ve Avrupa’daki hayırseverlere selam ve dualar gönderdiler.

 

WEFA ve Yetim

WEFA, kuruluşundan itibaren, savaşlar, doğal afetler veya başka sebeplerle ebeveynlerini kaybetmiş yetimlere barınabilecekleri güvenli bir ortam, en iyi şekilde yetişmelerini sağlayacak uygun eğitim imkanı sunarak onları yaşadıkları topluma faydalı, erdemli ve sorumluluk sahibi bireyler olmaları için kesintisiz sürekli destek vermektedir. WEFA, barınma, gıda, giyecek, sağlık ve eğitim yardımları yanında onların sevgi, ilgi ve şefkat ihtiyaçlarını da karşılama gayreti içindedir.

 

Sponsor Aile Sistemi

Bu sistem ile hayırseverler, ayda sadece 35 Euro ile bir yetim çocuğun kendi ülkesinde ihtiyaçlarının karşılanması için destek verebilirler. Sponsor Aile Sistemi, düzenli ve sürekli yardım yapabilecek bağışçılar için geliştirilmiştir.

 

Sponsorluk talebinde bulunan kişinin başvurusu değerlendirildikten sonra kendisi ile irtibata geçilir. Sponsora, kendi tarafından veya kuruluşumuzca belirlenen bir yetim tayin edilir. Bu yetim çocuk en az 1 yıl olmak üzere, sponsorun tercih ettiği süre boyunca desteklenir.

Sponsora, yetimlerin ülkesi, şehri, yaşı, adı ve fotoğrafı gibi bilgiler sunulmaktadır. Bu bilgilendirme e-mail yada posta yoluyla gerçekleşir. Yetimlerle irtibata geçmek isteyen sponsorlar, en az 6 ayda bir mektup içeriği WEFA tarafından kontrol ve tercüme edilerek mektuplaşabilirler. Sponsorluk sürecinde sponsor olan kişi ya da aile, sahiplendiği yetim ile ilgili her yıl aktuel raporlarla bilgilendirilir.

 

Havuz Sistemi

Yetimlere maddi olarak destek olmak isteyen ancak aylık düzenli ve sürekli yardımda bulunamayacak bağışcılar için de, “Yetim Fonu” adlı havuz sistemi oluşturulmuştur. Burada toplanan yetimlere yönelik genel bağışlar, yetimlerin farklı ihtiyaçlarını gidermek için kullanılmaktadır. Hayırseverler, yetim fonuna diledikleri bir miktar ile bağışta bulunabilirler.

 

Yetim Yardımları

Yetim sponsorluğu

Yetimhaneler

Yetimleri giydirme

Bayram hediyeleri

Eğitim desteği

Sağlık hizmetleri

Yetimleri evlendirme

Yetimlere yönelik Ramazan ve Kurban çalışmaları

Yetimhanelere su kuyuları

 

Hedef ilk etapta 5000 yetime sahip çıkmak

16 ülke ve bölgede 1400’ü aşkın çocuğumuzu sürekli destek çalışmamız kapsamına aldık. Hedefimiz önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde 5000 yetime ulaşmak.