Afrika ülkelerini ziyaret etmeye devam eden WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu 20-27 Mart tarihleri arasında Ruanda’da olacak.

WEFA Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bakıcı ve Uluslararası VEFA İnsani Yardım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ebuzer Kılıç insani yardım ulaştırmak üzere Ruanda’ya doğru yola çıktı.

Ziyaretin ayrıntıları hakkında bilgi veren Bakıcı şu sözleri kaydetti: “WEFA olarak bu zamana kadar 70 ülke ve bölgeye insani yardım ulaştırdık, ulaştırmaya da devam ediyoruz. Çalışma yaptığımız ülkelerdeki partner kurumlarımızı denetlemek ve yeni projeler geliştirmek için senenin belli zamanlarında da ülke ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Bugün de rotamızı Ruanda’ya çevirdik. 2012 yılından beri Ruanda’ya düzenli olarak kurban yardımında bulunuyoruz. Bunun haricinde hemen hemen her sene Ruanda’ya ramazan yardımları da ulaştırdık. Bu ziyaretimiz kapsamında ise ilk olarak Ruanda’daki partner kurumumuzla bu seneki ramazan ve kurban yardımlarıyla ilgili görüşmeler yapacağız. Daha sonrasında ise bölgede yaşayan başta yetim aileleri olmak üzere yaşlılara, hastalara, kimsesizlere ve ihtiyaç sahibi ailelere gıda paketi yardımında bulunacağız. Yine aynı şekilde bölgedeki muhtaç Müslümanlara da zekât dağıtacağız. Hayırseverlerimiz de Ruanda’daki yardım çalışmalarımıza destek verebilirler.”

Ruanda’da aynı zamanda kalıcı eser de inşa etmeyi planladıklarından bahseden Bakıcı, “Ziyaret ettiğimiz ülkelerde bölge halkının ihtiyaçlarını yerinde tespit ediyor; bu yönde yeni projeler geliştirme imkânı buluyoruz. Amacımız mazlum ve mağdur coğrafyalardaki Müslüman kardeşlerimizin hayatlarını güzelleştirmek; onlara güzel bir gelecek sunmak. Bu ziyaretimiz kapsamında da Ruanda’da bazı tespitlerde bulunacak ve ihtiyaç önceliğine göre cami, okul ya da medrese inşa etmek için ön görüşmeler yapacağız.” dedi.

Afrika kıtasında bulunan Ruanda’nın güneyinde Burundi, kuzeyinde Uganda, doğusunda Tanzanya ve batısında Kongo Demokratik Cumhuriyeti yer alıyor. Nüfusun 11 milyon 610 bine ulaştığı Ruanda’da Müslümanlar nüfusun yüzde 10-15’lik bir bölümünü oluşturmaktadır. Halkın yüzde 80’den fazlasının Hristiyan olduğu tahmin edilmektedir.

Nasıl Bağış Yapabilirim?

Ruanda’da yapılacak yardım çalışmalarına destek vermek isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. Dileyen hayırseverler ise WEFA’nın hesap numaralarına havale yapabilirler. Açıklama kısmına desteklenecek projenin adı ve “Ruanda 2019” yazılması gerekmektedir.