Ramazan ayı; merhamet ve yardımlaşma ayı olarak evlerimizi ve ibadetlerimizi bereketlendirmeye geliyor. Tüm Müslümanlar her yıl olduğu gibi Ramazan 2020’de de Allah’ın rızasını kazanmak için oruç tutmaya başlayacak. 2020 Ramazan ayı 24 Nisan’da ilk sahur ile başlayacak ve 24 Mayıs Pazar günü Ramazan Bayramı ile sona erecek.

2020 RAMAZAN İLE VAKİT PAYLAŞMA VAKTİ

Maddi ve manevi birçok güzelliğin yaşandığı, tüm İslam âleminin “paylaşma” duygusunu derinden hissettiği Ramazan ayı yaklaşıyor. Rahmet, bereket ve merhamet ayı 2020 Ramazan, yoksulun hâlinden anlamamız için yeni bir fırsat. Oruç ibadetini yerine getirmek üzere kalkılan sahur vaktinden, açlık ve susuzluğun derinden hissedildiği iftar vaktine kadar mübarek Ramazan ayı bize empati duygusunu yeniden keşfetme fırsatı sunar.

Merhamet ve şefkat dini İslam, Müslümanlara özellikle de Ramazan ayında birbirlerine yardım eli uzatmalarını öğütlüyor. Örneğin Peygamber Efendimiz (s.a.v.), kimi zaman “Bugün hiç yetim başı okşadın mı?, Bir oruçluya iftar verdin mi?, Bir hastayı ziyaret ettin mi?” diye soruyor. Biz Müslümanlara bir akım sorumluluklar yüklüyor.

11 ayın sultanı Ramazan ayı da imsak vaktinde oruç tutmaya niyetlenip, iftar vaktinde de oruç açmaktan öte sorumluluklar yüklüyor her birimize. Nitekim “Bir kimse, bu ayda bir oruçluya iftar verirse günahları affolur. O oruçlunun sevabı kadar ona sevab verilir.” buyuran Peygamber Efendimiz (s.a.v) Ramazan ayında yardımlaşma ve paylaşmanın önemini ortaya koyuyor.

Ramadan 2020

ZEKÂT VE FİTRE BAĞIŞLARINIZ İLE MAZLUMLARIN EVİNE BEREKET OLUN

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu, dünyanın dört bir yanındaki savaş ve doğal afet mağdurları başta olmak üzere yoksulluğa düşmüş; insani yardıma muhtaç ihtiyaç sahiplerine zekât ve fitrelerinizi ulaştırıyor.

WEFA, hayırseverler tarafından ulaştırılan zekât ve fitre bağışlarını İslami usullere riayet ederek dünyanın birçok noktasındaki mağdura ulaştırarak ihtiyaç sahipleri ve bağışçılar arasında köprü oluyor.

ZEKAT BAĞIŞI

ZEKÂT İSLAM’IN ŞARTI, SADAKA İSE ZİYNETİDİR

Zekât; malın bereketini korurken, sadaka da belaların def olmasına vesiledir. Zekât alan kişi için sosyal adaletin sağlanmasına yardımcı olunurken, zekât veren ise Allah’ın rızasını kazanarak kötü belaları başından defeder ve manevi huzura kavuşur.

İnfak; ibadet amacı taşıyan, İslam’a ve Müslümanlara yardım ve fayda sağlayan her türlü harcamadır. İnfak yolunda en güzel “harcama” ise yardıma muhtaçlara, düşkünlere ve mazlumlara ulaştırılacak yardım elidir.

Mübarek Ramazan ayı da bizlere paylaşmayı, cömertliği ve infakı öğretir. Bu ay zenginin, fakirin hâlinden anlamasına vesile olurken, yoksulun da ona yardım eli uzatan kimseyi dualarında anmasına kapı açar. Böylece Ramazan ayı ile toplumsal huzur ve birlik sağlanmış olur.

RAMAZAN’DA ORADAYDIK

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu, kurulduğu 2006 yılından bu yana her Ramazan ayında dünyanın birçok noktasında yardıma muhtaç Müslümanlara iftar yemeği, gıda paketi, zekât ve fitre yardımları ulaştırarak mazlum ve mağdurlara da Ramazan ayının huzuru ve bereketini yaşatıyor.

WEFA olarak Arakan kamplarındaki mazlum Müslümanlardan, Yemen’deki yetim çocuklara; Bosna Hersek’ten Lübnan’daki göçmenlere, dünyanın neresinde olursa olsun yardıma muhtaç kardeşlerimize ulaşmaya devam ediyoruz.

Geleneklerimizi yaşatarak bir araya geldiğimiz mübarek Ramazan ayında dünyanın birçok noktasında iftar sofraları kuruyor ve Ramazan’ın heyecanı ve huzurunu ihtiyaç sahipleriyle birlikte yaşıyoruz. Susuzluk ve açlığı yaşadığımız Ramazan ayı bize sabrı, paylaşmayı ve merhameti öğretiyor.

Tayland’a ramazan yardımları ulaştıran WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu Müslüman nüfusun yoğun olduğu bölgelerde kumanya yardımı gerçekleştirdi. Üç ayrı yerde kurduğu iftar sofralarında ise ihtiyaç sahiplerini ağırladı.
Die NRO WEFA setzt ihre Hilfsprojekte mit dem Slogan "Ramadan - eine Zeit des Teilens" fort und versorgt Bedürftige in Benin mit Lebensmittelpaketen. Am dritten Tag des heiligen Fastenmonats speisen zahlreiche Bedürftige in der Stadt Cotonou zu Iftar und 120 Schülerinnen und 160 Schüler nehmen am Fastenbrechen in Parakou teil. Parakou ist mit etwa 260.000 Einwohnern die drittgrößte Stadt der Republik Benin.

PAYLAŞMAK VEFADIR

Bir vefadır, paylaşmak. Bir vefadır, selam verip hatır sormak. Bir vefadır, Ramazan ayını bereketiyle, huzuru ile yaşatmak.

“Paylaşmak Vefadır!” sloganıyla 2020 Ramazan yardım çalışmalarına başlayan WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu, bu Ramazan ayında da Afrika’nın ve Asya’nın yoksul bölgelerinde ihtiyaç sahipleri ile iftar sofralarında bir araya gelecek. Dünyanın farklı ülke ve bölgelerinde yardım çalışmalarına devam eden WEFA, ihtiyaç sahibi Müslümanların bu Ramazan ayını huzurla geçirmeleri ve Ramazan Bayramı’nı sevinçle karşılamaları için “Paylaşmak Vefadır!” diyerek hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında yardımlaşma köprüsü kuruyor.

“İman edip iyi işler yapan, namazı dosdoğru kılıp zekâtı verenlerin Rabbleri katında elbette mükâfatları vardır. Onlara hiçbir korku olmadığı gibi, onlar mahzun da olmazlar.” (Bakara Sûresi, 2:277)

Farklı coğrafyalarda zulme uğrayan, mağdur olan, yoksulluğa düşen, yetim kalan kimselere her yıl olduğu gibi bu Ramazan ayında da zekâtlarınızı ve fıtır sadakalarınızı ulaştırmaya devam ediyoruz. Sizler de yapacağınız bağışlarla iyiliğe ortak olabilir, mağdur ve mazlumların yüzünde tebessüm olabilirsiniz.

Unutmayın Paylaşmak Vefadır...

ONLİNE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için

TIKLAYINIZ.
TIKLAYINIZ.