On bir ayın sultanı ramazan; birbirimizle muhabbet ve ülfetimizi güçlendiren mukaddes bir ay. Affın ve mağfiretin çok olduğu, fazilet bakımından nice güzelliklerin bahşedildiği bu mübarek ayda merhamet ve paylaşma duyguları en üst düzeyde yaşanır. Yüce Mevlasına yakınlaşmak isteyen inananlar, ihtiyaç sahiplerini gözetir, Müslüman kardeşinin derdiyle hemhâl olur.

Bu kutsal ayda ihtiyaç sahiplerini hatırlamak ve insanları iyilik seferberliğine ortak etmek maksadıyla WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu 2018 Ramazan Kampanyası’nı “Ramazan Paylaştıkça Güzel!” sloganı ile başlattı. Bu sene Endonezya (Açe), Arnavutluk, Bangladeş, Bosna, Burkina Faso, Çad, Gine, Kamboçya, Kenya, Lübnan, Makedonya, Moğolistan, Moritanya, Nepal, Pakistan, Ruanda, Somali, Sri Lanka, Sudan,Tanzanya, Togo, Türkiye, Zimbabve’de ramazan çalışmalarını gerçekleştirecek olan WEFA bu ramazanda da mazlum ve mağdurun yüzünü güldürmek, uzak iklimlere bereket götürmek üzere yola koyuldu.

2018 Ramazan Kampanyası

WEFA, her sene olduğu gibi bu sene de muhtaç coğrafyalarda kardeşlik sofraları kuracak, yetimleri sevindirecek, mültecilere, kimsesizlere, yaşlılara ve ihtiyaç sahiplerine umut götürecek. Türkiye ve dünyadaki muhtaçları yalnız bırakmayan WEFA, ramazan yardımlarını iftar yemeği, kumanya, yetimler için bayramlık, zekât ve fitre şeklinde gerçekleştirmektedir. WEFA bilhassa afet bölgeleri, kriz bölgeleri, mülteci sayısının yoğun olduğu bölgeler ile açlık ve kuraklığın fazla olduğu yerlerde ramazan çalışmalarını yapmaktadır.

İftar Yemeği

Yardımlaşma, kaynaşma ve sosyalleşme aktivitelerinin en yoğun olduğu bu ayda ihtiyaç sahiplerini hatırlıyor, aç ile hâldaş olma gayretinde oluyoruz. Fakiri gözetmeyi önemseyen WEFA uzak coğrafyalarda kurduğu iftar sofralarında muhtaçları misafir ediyor, bilhassa mülteci, yetim, dul ve yaşlıları iftar sofralarında ağırlıyor.

Kumanya

Ramazanın bereketini uzak iklimlere taşıyan WEFA özel hazırladığı kumanya paketlerini muhtaç coğrafyalardaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır. İçinde un, süt, şeker, pirinç, yağ, makarna gibi temel gıda malzemelerinin yer aldığı kumanya paketleri ülkelerin mutfak kültürlerine göre de çeşitlilik göstermektedir.

Yetimler İçin Bayramlık

Bugün 16 ülkede 2500’den fazla yetimi şefkat şemsiyesi altına alan WEFA yetimlerin gıda, barınma, sağlık, eğitim gibi yaşamsal giderlerine sürekli destek vermektedir. Açtığı yetimhanelerle yetimlerin güvenli ortamlarda yaşamalarını sağlarken, eğitim alanında yaptığı projelerle de onları hayata hazırlıyor; onların donanımlı, kültürlü ve bulundukları topluma faydalı birey olmaları noktasında çalışmalar yapmaktadır. Ramazan Bayramı’nda da peygamber emanetlerini unutmayan WEFA düzenli desteklediği yetimler dışında farklı bölgelerdeki yetimlere de bayramlık kıyafeti hediye ediyor, çocukların bayramı mutlu geçirmelerine vesile oluyor.

Zekât

Yüce Allah’ın verdiği nimetlere karşı bir şükür göstergesi olan zekât ibadeti toplumdaki iç huzuru sağlarken, zengin ile fakir arasındaki yardımlaşma ruhunu da canlı tutmaktadır. WEFA, kuruma emanet edilen zekâtları muhtaç coğrafyalardaki fakir Müslümanlara ulaştırarak 12 yıldır bir köprü vazifesi görmektedir. WEFA zekâtlarınızı savaş ve doğal afetlerden etkilenenlere, yoksul hastalara, ihtiyaç sahibi talebelere, yolda kalmışlara, muhacirlere, fakir, dul ve yetimlere ulaştırmaktadır.

Fitre

WEFA, fitrelerinizi bayram öncesi fakirlere, yetimlere, yolda kalmışlara, yaşlılara ve mültecilere ulaştırarak onların bayram öncesi ihtiyaçlarını karşılamalarına ve bayram sevincine iştirak etmelerine vesile oluyor.

İhtiyaç sahiplerine yardım etmek isteyenler WEFA’ya nasıl ulaşabilir?

Bağışçılar www.wefa.org sayfasından veya +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak WEFA’ya ulaşabilirler. WEFA bürolarına veya temsilciliklere gelerek makbuz karşılığı elden bağış yapabilirler. Öte yandan ilgililer, online-chat üzerinden canlı olarak WEFA ile irtibata geçebilir ve rahatça sorularını yöneltebilirler.