RAMAZAN AYININ DİNÎ HÜKMÜ VE ORUÇ İBADETİNİN FAZİLETİ

Ramazan ayı, ay takviminin dokuzuncu, üç aylar olarak kabul edilen ve İslam dinine göre kutsal sayılan ayların ise sonuncusudur. Ramazan ayı, Allah’ın rahmetinin bolluğuyla günahların çokça af olunduğu mübarek bir aydır. Faziletlerle dolu bu ay sayısız güzellikleri barındıran müstesna bir zaman dilimidir. Nitekim Kur’ân-ı Kerîm bu ayda yeryüzüne inmiş olup, İslam’ın beş temelinden biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesi emredilmiştir.

“Ramazan ayı, insanlara hidayet (yol gösterici), doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’ân’ın kendisinde indirildiği ramazan ayıdır. Öyleyse her kim bu aya şâhid olursa onda oruç tutsun.” (Bakara Sûresi,  2:185)

Oruç ise Allah’ın bizlere verdiği nimetlerin değerini anlamamıza yardımcı olan, bizlere kul olduğumuzu hatırlatan, nefsimizi terbiye eden ve zor durumdaki insanların hâlini anlamamıza vesile olan farz bir ibadettir.

Çoğu zaman bir nimet için asıl sahibi olan Cenâb-ı Hak yerine, o nimeti bize ikram edene teşekkür ederiz. Aslında nimetleri bize ulaştıran her bir vesile birer elçi gibidir. Asıl sahibi ise Cenâb-ı Hak’tır. Ramazan ayında oruç tutarak kâinattaki her şeyin Allah’ın bir nimeti olduğunu hatırlar ve O’na teşekkür ederiz. İşte ramazan ayındaki oruç hakiki ve samimi bir şükrün anahtarıdır.

Ramazan

RAMAZAN ONLİNE BAĞIŞ

Kumanya

Yiyeceği olmayanların yüzlerini güldürün.

ONLİNE BAĞIŞ

İftar Yemeği

5,- € ile bir kişilik iftar yemeği bağışlayabilirsiniz.

ONLİNE BAĞIŞ

Bayramlık

Sizi bekleyenlere bayram sevincini yaşatın.

ONLİNE BAĞIŞ

Zekat

Auch in diesem RAMADAN überbringt WEFA Ihren ZAKAT an Bedürftige

ONLİNE BAĞIŞ

Fitre

Zakat-ul-Fitr können Sie über WEFA an Bedürftige weiterleiten.

ONLİNE BAĞIŞ

Sadaka

Du kannst Deine Sadaqa für Bedürftige jederzeit an WEFA überreichen.

ONLİNE BAĞIŞ

RAMAZAN AYINDA ORUÇ TUTMANIN ÖNEMİ

Oruç tutmanın Allah’ın nimetlerine duyulan şükrün dışında birçok faydası mevcuttur. Orucun bir diğer önemi ise nefis terbiyesi yönündendir. Ramazan ayında bir yudum suya bile el uzatmamak hem insan nefsini terbiye eder hem de bizlere kul olduğumuzu hatırlatır. Oruç tutmak hem bedenlere hem de ruhlara tutturulması gereken bir ibadet olup, insanı kötü tek bir söz söylemekten dahi alıkoyar. Oruçlu bir insan nefsiyle savaşır.

Oruç ibadetinin bir başka fazileti ise fakirlerin, kimsesizlerin, mağdur ve mazlumların hallerini anlamamıza ve toplumda zor şartlar altında yaşayan insanların sıkıntılarına karşı daha duyarlı olmamıza vesile olmasıdır.

RAMAZAN AYI YARDIMLAŞMAYA BİR DAVETTİR

ramazan

Peygamber Efendimiz (s.a.v.), “Kim bir oruçluya iftar ettirirse, o oruçlunun alacağı sevabın aynısı, iftar ettirene de yazılır ve oruç tutanın sevabından da bir şey eksilmez.” buyurmuştur.

Ramazan ayı maddi ve manevi birçok güzelliği birlikte yaşatan, yardımlaşma ve dayanışmayı öne çıkaran ayların en güzelidir. Öte yandan huzurlu ve birbirini seven bir topluma sahip olmak için İslam dininde zekât ve fitre gibi yardımlaşmaya köprü olacak maddi ibadetler emredilmiştir.

Ramazan ayında yardımlaşmak, bizleri iyiliğe çağıran en önemli davettir. Yardımlaşmaya komşumuzdan başlayarak dünyanın herhangi bir yerinde zulme uğrayan, açlıkla boğuşan, yaşam mücadelesi veren kardeşlerimize ramazan ayında yardım elimizi uzatarak dertlerine derman olabiliriz.

Dünyada yaklaşık 400 milyon yetim çocuk, Afrika ve Asya’da milyonlarca yardıma muhtaç insan ve evsiz binlerce göçmen kendilerine uzanacak yardım elini beklemektedir. Ramazan ayında yapacağımız yardımlarımızla milyonlarca insanın çaresizliğine çözüm olabiliriz. Böylece ramazan ayı insanın cömertliğini ortaya çıkaran, paylaşma duygusunu pekiştirerek toplumsal bütünleşmeyi sağlayan bir ay olarak öne çıkacaktır.

Ramazan

RAMAZAN BAĞIŞI YAPMAK iÇiN TIKLA

WEFA RAMAZAN AYINA NASIL HAZIRLANIYOR?

  • Ramazan Komisyonunun Kurulması: Ramazan ayı başlamadan 2 ay önce ramazan komisyonu oluşturulur ve haftalık düzenli toplantılar yapılır. Bir önceki yılda yapılan ramazan yardımları değerlendirilir ve yeni hedefler belirlenir. Ramazan yardımları kapsamında yapılacak yardım kalemleri masaya yatırılır.
  • Ramazan Yardımı Yapılacak Ülkelerin Belirlenmesi:  Bir önceki yıl ramazan yardımı yapılan ülkeler ve bölgeler yeniden incelenir. Ramazan yardımlarının ulaştırılacağı ülkeler ve yardım kalemleri belirlenir. Savaş ve kriz bölgeleri, doğal afetlerin yaşandığı ülke ve bölgeler, açlık ve kuraklığın hüküm sürdüğü fakir ülke ve bölgeler, Müslümanların azınlık durumda bulundukları ülke ve bölgeler öncelikli olarak dikkate alınır.
  • Gözlemcilerin Belirlemesi: Ramazan yardımlarının ulaştırılacağı ülkelerde dağıtım ve koordinasyonun sağlanması amacıyla 2 ilâ 3 kişiden oluşan WEFA ekipleri gözlemci olarak görevlendirilir.
  • Partner Kuruluşlar İle Hazırlıklara Başlanması: Ramazan yardımlarının gerçekleştirileceği ülkelerdeki partner kurumlarla sürekli iletişim hâlinde olunur. Partner kurumlar aracılığıyla ihtiyaç sahibi yerel halk tespit edilir ve bölgedeki ramazan yardımları için gerekli hazırlıklara başlanılır.
  • Raporlama: Ramazan yardımları kapsamında yapılan tüm çalışmalar, edinilen tecrübeler ve yaşanan sıkıntılar hakkında rapor hazırlanır.
Razaman
Ramazan 2020

SİZ DE BAĞIŞLARINIZI WEFA’YA ULAŞTIRARAK RAMAZANDA İHTİYAÇ SAHPLERİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜN

WEFA, her sene gerçekleştirdiği ramazan yardımları ile dünyanın farklı coğrafyalarındaki mazlum ve mağdurlara yardım ulaştırmaktadır.

WEFA’nın 2020 yılında gerçekleştireceği ramazan yardımlarına siz değerli hayırseverlerimiz de şimdiden destek verebilir, kimsesizlerin, yetimlerin ve muhtaçların sıkıntılarını hafifletebilirsiniz. Dilerseniz gönüllü olarak ramazan yardımlarımızda aktif olarak görev alabilirsiniz.

WEFA’NIN RAMAZAN YARDIMI KAPSAMINDA YARDIM ULAŞTIRDIĞI COĞRAFYALAR

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu Almanya’nın Köln şehrinden dünyanın dört bir yanına hayırseverlerin iyiliklerini ulaştırmaktadır. Nitekim bir önceki yıllarda ramazan yardımları projemizle Bosna-Hersek, Arnavutluk ve Macaristan’da 2000 kimsesiz ve muhtaç insana gıda paketi, zekât, giyecek ve barınma yardımında bulunduk. Dünyanın birçok noktasında bulunan binlerce göçmene ve Afrika’da binlerce insana yine aynı şekilde çeşitli ramazan yardımları ulaştırdık.

ONLİNE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için

TIKLAYINIZ.
TIKLAYINIZ.