WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) iş birliğinde Berlin’de düzenlenen “6. WEFA Geleneksel Çocuk Şenliği” etkinliği büyük ilgi gördü. Programda çocuklara özel sahne gösterileri yer aldı. Rafadan Tayfa’nın şovunu çocuklar hayranlıkla izledi.

WEFA ve YTB iş birliğiyle Almanya’nın başkenti Berlin’de An der Urania Salonunda 6.sı düzenlenen Çocuk Şenliği etkinliği yoğun bir katılımla gerçekleşti. Programa T. C. Berlin Başkonsolosu Rıfkı Olgun Yücekök, T. C. Berlin Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, AK Parti Berlin Temsilcisi Meryem Göka, çok sayıda STK temsilcisi, iş adamları, veliler ve çocuklar katıldı.

Çocukların Rafadan Tayfa Heyecanı

Etkinlikte çocuklara özel sahne gösterileri de yer aldı. Sunuculuğunu Sezgin Maden’in yaptığı programda Nasrettin Hoca ve İbiş tiplemesiyle Ümit Kaplan çocuklara eğlenceli anlar yaşattı. Yetenek Sizsiniz finalisterinden cambaz Mithat Bar’ın gösterisi de ilgiyle izlendi. Programda sahne alan çocuk folklor ekibi de programa ayrı bir renk kattı.

TRT Çocuk kanalının sevilen çizgi filmlerinden Rafadan Tayfa karakterlerinin gösterisi çocuklara ve ailelere keyifli anlar yaşattı. Rafadan Tayfa ekibinin sahne gösterisinde çocuklar da söylenen şarkılara hep bir ağızdan eşlik ettiler.

Palyaçoyla birlikte balon yapma ve yüz boyama etkinlikleri de minik misafirlerin ilgi odağı oldu. Etkinlikte ayrıca yemek, giysi, kitap vb. stantlar da misafirlerin hizmetine sunuldu. WEFA stantlarında ise misafirlere WEFA’nın çalışmaları hakkında bilgiler aktarıldı.

Öte yandan programa konuk olarak katılan Bekir Develi de Berlin’de hayranlarıyla buluştu. Ünlü komedyen Develi yaşadığı olayları esprili ve eğlenceli bir şekilde misafirlerle paylaştı.

“Çocuk Şenliğinin İlkini Afrika’da Gerçekleştirdik.”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren WEFA Genel Başkanı Musab Ayın şu sözleri kaydetti:

“Bugün yine hayırlı bir iş için bir araya geldik. İlkini Afrika’da Tanzanya’da düzenlediğimiz WEFA Geleneksel Çocuk Şenliği etkinliğimizin bugün altıncısını gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu güzel etkinliğimizde çocuklarınızla beraber sizleri ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Kurulduğumuz 2006 yılından bugüne dek dünyanın birçok ülkesinde acil yardım, sosyal yardım, eğitim, barınma yardımları ve sağlık yardımlarında bulunmakla birlikte kriz durumlarından etkilenen toplumların ve bireylerin, insani yardıma olan bağımlılıklarının azaltılabilmesi için uzun süreli planlamalar ve stratejiler de geliştirmekteyiz. Bununla birlikte Türk Kızılay, Türkiye Diyanet Vakfı, AFAD ve YTB ile ortak çalışmalar gerçekleştiriyoruz.”

“5 binden Fazla Yetime Destek Oluyoruz.”

 WEFA’nın çalışmalarından da kısaca bahseden Aydın,

“Bu zamana kadar 70’e yakın ülke ve bölgede yardım çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Yetim Sponsorluğu çerçevesinde bugün 24 ülkede 5 binden fazla yetim yavrumuzun eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma ihtiyaçlarına düzenli olarak destek vermekteyiz. Asya ve Afrika’da okul, medrese, yetimhane, kütüphane, hastane, cami vb. pek çok kalıcı eseri hayata geçirdik. Bugüne kadar 19 ülkede 5 binden fazla su kuyusu açtık. Katarakt projesiyle bugüne dek 8 ülkede 18 binden fazla katarakt ameliyatı gerçekleştirdik. Elbette ki anlattıklarım, WEFA olarak yaptığımız çalışmalardan yalnızca bazıları.”

Desteklerinden ötürü hayırseverlere teşekkür eden Aydın,

“Büyük bir titizlikle gerçekleştirdiğimiz bu güzel çalışmaları siz hayırseverlerimizin desteğiyle bugün bu noktaya ulaştırabildik. Birlikte harikulade çalışmalara imza attık.” dedi.

“WEFA İnsanların Hayatlarına Dokunuyor.”

T. C. Berlin Başkonsolosu Rıfkı Olgun Yücekök ise konuşmasında WEFA’nın çalışmalarını takdir ettiğini ifade etti. WEFA’nın büyük bir özveriyle çalışarak insanların hayatlarına dokunduğunu ve insanlara daha iyi bir gelecek sunma noktasında anlamlı çalışmaları hayata geçirdiğini belirtti. Programa ailesiyle beraber katılan Yücekök, programda bulunmaktan ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dünya Çocuklarından Selamlama Videosu

Programda WEFA’nın projeleri de misafirlere tanıtılırken, WEFA’nın Yetim Sponsorluğu sistemiyle destek verdiği yetim çocukların selamlama videosu da misafirlere izlettirildi. Dünyanın farklı yerlerinden selamlarını gönderen çocukların videosu ilgiyle izlendi.

“Katılımlarından Dolayı Misafirlerimize Teşekkür Ederiz.”

WEFA Berlin Müdiresi Rahiye Epli de tüm misafirlere katılımlarından ötürü şükranlarını sundu. Epli, WEFA Berlin’in ağırlıklı olarak “Yetim Sponsorluğu” projesini yürüttüğünü ve WEFA’nın 5 binden fazla yetim çocuğa her ay düzenli olarak destek verdiklerini söyledi. Yetimlere farklı alanlarda da yardım ulaştırdıklarını ifade eden Epli, işitme kaybı olan Yemen’deki yetim bir çocuğa işitme cihazı hediye ettiklerini duygusal bir dille anlattı.

Aileler ve Çocuklar Programdan Memnun Ayrıldılar

Etkinliğe katılan aileler çocuklarıyla birlikte eğlenceli bir hafta sonu geçirdiklerini ifade ettiler.  Organizasyondan duydukları memnuniyeti dile getiren aileler bu tür etkinliklerin devamını beklediklerini söylediler.

Özel Çocuklar Etkinlikte Doyasıya Eğlendi

Büyük bir katılımla gerçekleşen programda özel çocuklar ve aileleri için salonda özel bir yer ayrıldı. Böylesi anlamlı etkinliklere özel çocukların ve ailelerinin ihtiyacı olduğunu ifade eden Özel İnsanlar Derneği Başkanı Nuray Arslan programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Özel gereksinimli çocuğu olan aileler de memnuniyetlerini şu sözleri dile getirdiler:

“WEFA, adına yakışır bir şekilde, böylesine güzel bir günde bizim özel çocuklarımızı da çocuk şenliğine dahil ederek çok güzel bir vefa ve şefkat örneği gösterdi. Bizlere engelsiz bir bölüm ayrılması takdire şayan bir hareketti. Tekrar çok teşekkür ederiz. Aksi hâlde biz yine katılamazdık. Hep beraber bol eğlenceli bir gün geçirdik. Başta WEFA olmak üzere YTB’ye ve yediden yetmişe emeği geçen herkese tebrik ve teşekkürlerimizi sunarız. Nice güzel günlerde bir araya gelmeyi arzu ediyoruz.”

Salona Giremeyen Çocuklar İçin Dışarıda Palyaço Gösterisi Yapıldı

Berlin ve civarından büyük bir katılımın olduğu etkinlikte salonun dolması nedeniyle bazı misafirler salona alınamadı. Salona giremeyen çocukların üzgün ayrılmaması amacıyla dışarıdaki çocuklara da palyaço gösterisi yapıldı. Palyaço eşliğinde oyunlar oynayan çocuklar keyifli dakikalar yaşadı.

Mesut Özil’in Forması Açık Artırmada Büyük İlgi Gördü

Program çerçevesinde açık artırma da gerçekleştirildi. Mesut Özil’in forması, Keşmir’de yetim annelerinin dokuduğu seccade ve bazı tablolar açık artırmaya sunuldu. Misafirlerin büyük bir ilgiyle takip ettiği açık artırmadan elde edilen bağışlar WEFA’nın projeleri için kullanılacak.

Kapanış Çocuklarla Yapıldı

Program sonunda tüm çocuklar sahneye davet edilirken, kapanış çocuklarla birlikte yapıldı. Ellerinde balonlarla sahneye çıkan çocuklar hep beraber şarkılar söyleyerek eğlendiler.

Rafadan Tayfa