WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu Suriyeli mülteciler için “Kardeşlik ve Kaynaşma Pikniği” organize etti. Mültecilerle yakından tanışıp onlarla kaynaşmak amacıyla düzenlenen etkinliğe WEFA Mülteci ve Sağlık Masası’nda aktif görev alan gönüllüler de katıldı.

Köln Rheinufer’de düzenlenen piknikte çoğunluğunu Suriyelilerin oluşturduğu mülteciler ile tanışma oyunları oynanırken Suriye’ye ait yöresel yemekler de tadıldı. Kendileri için düzenlenen etkinlikten son derece mutlu olduklarını ifade eden Suriyeli Mohammad H., “Bu organizasyonda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Böyle bir etkinliğin yapılıyor olması bizler için önemliydi. Burada da bizleri düşünen, bizleri anlayan insanlar var. Elbette savaşı ve onun oluşturduğu dehşeti unutmamız mümkün değil. Bugün piknik vesilesiyle bir araya geldik.  Hafızamızda derin izler bırakan acı kareler bir an olsun flulaştı ve bugünü belki de diğer normal insanlar gibi – olması gerektiği gibi- yaşadık. Bu nedenle herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

Etkinliğin gönüllüleri arasında yer alan  Anna S. ise, “İnanılmaz bir gün yaşıyoruz. Birlikte yemek yedik, oyunlar oynadık  ve  hikayelerimizi birbirimizle paylaştık. Ancak açık olan şu ki, mültecilerin yaşam öyküleri oldukça trajik. Onları dinlerken başka bir ruh hâline bürünüyorsunuz. Onlar için yapılacak muhakkak birşeyler olmalı.” ifadelerine yer verdi.

Etkinliği,  mültecilere farklı bir jest olması amacıyla düzenlediklerini aktaran WEFA Mülteci ve Sağlık Masası Sorumlusu Tülay Yılmaz da “Mültecilerin vereceğimiz desteğe çok ihtiyaçları var. Onları göz ardı edemeyiz. Piknik onlarla kaynaşmamız için muazzam bir ortamdı. Hep birlikte şarkı söyledik, oyunlar oynadık. Mülteci kardeşlerimizin organizasyon için istekli oluşu bizleri daha da heyecanlandırdı. Onlar için bu tür organizasyonların devamlılığı çok önemli. Bu nedenle mültecilere yönelik çalışmalarımızı daha da hızlandıracağız.” sözlerini kaydetti.

Mültecilere yönelik çalışmalar yapmak üzere WEFA bünyesinde kurulan “Mülteci ve Sağlık Masası” haziran ayında resmî olarak açılmıştı.