Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte Moğolistan’daki yetimhanede heyecanlı hazırlıklar başladı.

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu’nun Moğolistan’da bulunan Cannur Yetimhanesini şimdiden ramazan coşkusu sardı. Yetimhaneyi ramazan ayına özel olarak süsleyen yetimler ramazanı karşılamaya hazır.

Yetimhane Sorumlusu Güljanar Adeniyet yetimhanedeki ramazan hazırlıklarını şöyle anlatıyor: “Her sene ramazan ayı öncesi yetim kızlarımızla birlikte odaları süsler, ramazan köşesi hazırlarız. Ramazan ayı hakkında çocuklarımızla sohbet edip, bu mübarek ayın anlam ve önemini yetim yavrularımıza yeniden hatırlatıyoruz. Ramazan ayı yetimhanemizde çok hareketli ve coşkulu geçiyor. İftar hazırlığımıza kızlarımız da katılıyor. Bilhassa ramazan ayında yetimlerimizi yalnız bırakmayan WEFA, gerek verdiği iftar yemekleriyle gerekse Ramazan Bayramı öncesi çocuklarımıza hediye ettiği bayramlık kıyafetlerle yetimlerimizin ramazan ayını mutlu geçirmelerine vesile oluyor.”

Yetimhanede kalan 13 yaşındaki Amina ramazanı heyecanla bekleyen yetim çocuklardan sadece biri. Amina’ya göre ramazan ayı Afrika’daki aç çocukların durumunu anlamak, Allah’ın verdiği nimetlere şükretmek ve yediklerimizi israf etmemeyi öğrenmek için eşsiz bir fırsat.

14 yaşındaki Jansaya da ramazan ayını, huzur, mutluluk, merhamet ve şefkat ayı olarak tanımlarken, 12 yaşında olan Maral ise insanlara ramazan ayında birbirlerini incitmemeleri tavsiyesinde bulunuyor.

13 yaşındaki Nursaule ramazan ayının güzelliklerini şöyle tarif ediyor: “Bu ayda Müslümanlar çok mutlu oluyorlar. İnsanlar kendilerinden daha fakir olanları düşünüyor ve onlara yardım ediyorlar. Bir ay boyunca yapılan ibadetler insanın imanını kuvvetlendiriyor. Bu ayda insanlar kötü şeylerden uzaklaşarak sevap kazanmaya çalışıyorlar.”

14 yaşındaki Aysaule de ramazanı sabırsızlıkla beklediğini şu sözlerle anlatıyor: “Odalarımızı temizleyip, süsledik. Ramazan ayı için şimdiden çok heyecanlanıyorum. Ramazan akşamları iftar hazırlığına bizler de seve seve yardım ediyoruz. Her akşam iftar sofrasında arkadaşlarımızla ve hocalarımızla bir araya gelmek bizi çok mutlu ediyor.”

Yetimler Bayramlıklarını Kendileri Seçiyor

Her bayram öncesi mağazaya götürülen Moğolistanlı yetimler bayramda giyeceği kıyafetleri, ayakkabıları kendi zevklerine göre seçerek alıyorlar. Ramazan yardımları kapsamında mayıs ayının üçüncü haftası Moğolistan’a gidecek olan WEFA ekibi yetimlerin bayramlık alışverişine de eşlik etmeyi planlıyor.

46 Yetime Sıcak Yuva

Bayan Ölgii şehrinde bulunan yetimhane Moğolistan’ın ilk Müslüman yetimhanesi olma özelliğine sahip. 2016 yılında yetimhaneyi üstlenen WEFA, yetimlerin sağlıklı bir ortamda büyümeleri için çeşitli çalışmalar yapmakta ve yetimlere periyodik olarak yardım ulaştırmaktadır. Yetimhanede hâlihazırda 46 yetim kalmaktadır.

Kuzey Asya’da yer alan Moğolistan’ın kuzeyinde Rusya, güneyinde, doğusunda ve batısında Çin Halk Cumhuriyeti vardır. 3 milyon nüfusun yüzde 3’ünü Müslümanlar, yüzde 53’ünü ise Budistler oluştururken, halkın geri kalan kısmı ise Hristiyan ve Şaman inancına sahiptir.

Yetimlerin Ramazan Coşkusuna Ortak Olabilirsiniz

Moğolistan’daki yetimlere ramazan yardımı ulaştırmak isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. WEFA bürolarında veya temsilciliklerde makbuz karşılığı elden de bağış yapılabilir. Dileyen hayırseverler ise WEFA’nın hesap numaralarına havale yapabilirler. Açıklama kısmına bağış amacının (iftar, bayramlık vs.) yazılması gerekmektedir.

 

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu’nun Moğolistan’da bulunan Cannur Yetimhanesini şimdiden ramazan coşkusu sardı. Yetimhaneyi ramazan ayına özel olarak süsleyen yetimler ramazanı karşılamaya hazır.