Düzenli olarak Moğolistan’a yardım ulaştıran WEFA Moğolistan’ın Hovda ilinde WEFA Braunschweig tarafından inşa edilecek Abdulhamid Han Camii’nin temeli dualarla atıldı.

Ramazan yardımları kapsamında Moğolistan’a yardım amacıyla giden WEFA Braunschweig ekibi Hovda şehrinde yapmayı planladığı cami için çalışmalarını hızlandırdı. Bu sene ibadete açılması hedeflenen Abdulhamid Han Camii’nin temeli mayıs ayında dualarlar atıldı. 200 metrekare alan üzerine inşa edilen camide aynı anda 200 kişi ibadet edebilecek.

WEFA Braunschweig ekibinde yer alan Sezgin Filizler duygularını şu sözlerle dile getirdi: “WEFA’nın destekleriyle hayata geçirdiğimiz cami projemiz için bugün ’Bismillah’ diyerek ilk adımımızı attık. Cami tamamlandığı takdirde buradaki kardeşlerimiz ibadetlerini daha rahat ve sıcak bir ortamda yapabilecekler. Böylesi anlamlı bir çalışmada yer almak bizler için gurur verici.”

WEFA Braunschweig ekibinden Ramazan Bağcı ise, “Büyük bir heyecanla başladığımız cami projemizi başlatmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. WEFA Braunschweig gençleri olarak büyük bir özveriyle çalışıp Moğolistanlı Müslüman kardeşlerimizin bu sene sonuna kadar camiye kavuşmalarını sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Moğolistan’da genel olarak Müslüman nüfus azınlıkta olup, Müslümanlar dinî vecibelerini yerine getirebilmeleri için uygun bir ortamdan yoksunlar. Bilhassa ülkede kış mevsiminin soğuk ve sert geçmesi nedeniyle Moğolistanlı Müslümanlar toplu hâlde ibadetlerini yapacakları sıcak ve temiz bir ortama ihtiyaç duymaktadırlar.

Hovda ili  Moğolistan’ın 21 ilinden biridir. İl, ülkenin batısında yer almaktadır. İlin nüfusu 2015 yılı itibarı ile 81,479’dur. Nüfusun yoğunluğu Moğollar olduğu gibi ikinci büyük nüfusu Müslüman kazaklar oluşturmaktadır. Ülke genelinde Müslümanların en çok nüfusa sahip olduğu ikinci şehirdir.