Dünyanın farklı yerlerindeki insanlara yardım eli uzatmaya devam eden Genç WEFA, yeni başlattığı çalışma ile Moğolistanlıları temiz içme ve kullanma suyuna kavuşturuyor.

Moğolistan halkının temiz su sıkıntısını gidermek amacıyla harekete geçen Genç WEFA, Moğolistan’da su kuyusu inşa ediyor. Projeyle ilgili ayrıntılı bilgi veren Genç WEFA Başkanı Muhammed Medeni Boyacı şu sözleri kaydetti: “WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu’nun ‘Su Kuyusu’ projesinden esinlenerek başlattığımız yeni çalışmayla Moğolistan halkını temiz suyla buluşturuyoruz. 3 milyon nüfusa sahip Moğolistan’da nüfusun yarısı arıtılmış suya ulaşamazken, ilçe ve köylerdeki halkın büyük çoğunluğu da sudan tamamen mahrum. Sağlıklı suya erişimin zor olduğu Moğolistan’da bilhassa kış mevsiminde insanların suya ulaşması daha da zorlaşıyor. Kışın sıcaklıklar eksi 40 dereceye kadar düştüğü için insanlar su ihtiyaçlarını eriyen kar sularından karşılamak zorunda kalıyorlar. Çoğu bölgelerde ise dışarıda kazılan 3-4 metrelik kuyular tuvalet olarak kullanıldığı için halkın kendi imkânlarıyla açtığı su kuyuları da sağlıklı bir su kaynağı değil. Moğolistan’da insanların derin su kuyusu açma imkânı olmadığı için temiz suya erişimde ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Kullanılan suyun sağlıklı olmaması temiz su ile ilgili hastalıklara yakalanma riskini arttırdığı gibi ne yazık ki ölümlere de sebep olmaktadır.”

Genç WEFA olarak Moğolistan halkının su sorununu çözmek istediklerini söyleyen Boyacı, “Yeni başlattığımız çalışma ile Moğolistan’ın Bayan Ölgi kentinde su kuyusu inşa ediyoruz. Şimdiden genç hayırseverlerimizin yeni çalışmamıza olan ilgisi bizleri umutlandırdı. Su kuyusu hizmete açıldığı takdirde 2.000 kişi temiz içme ve kullanma suyuna kavuşmuş olacak. Su kuyusu bedelinin tamamını karşılayan hayırseverler istedikleri ismi su kuyusuna verebilirler. Hayırseverler aynı zamanda diledikleri bir meblağ ile ‘Su Kuyusu Fonu’na bağış yaparak da Moğolistanlı kardeşlerimizin temiz suya kavuşmasına destek olabilirler.” dedi.

Kuzey Asya’da yer alan Moğolistan’ın kuzeyinde Rusya, güneyinde, doğusunda ve batısında Çin Halk Cumhuriyeti vardır.

Nasıl Bağış Yapabilirim?

Moğolistan’daki “Su Kuyusu” projesine destek vermek isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. Dileyen hayırseverler ise WEFA’nın hesap numaralarına havale yapabilirler. Açıklama kısmına “Moğolistan Su Kuyusu” yazılması gerekmektedir.

Moğolistan halkının temiz su sıkıntısını gidermek amacıyla harekete geçen Genç WEFA, Moğolistan’da su kuyusu inşa ediyor.