Viyana’dan yola çıkan WEFA yardım ekibi Macaristan’a vararak hızlı bir şekilde Suriyeli mültecilere yardımlarını ulaştırıyor. 2 bin kişiye yetecek kadar gerekli ihtiyaç malzemelerini beraberinde götüren WEFA gönüllüleri bu aksiyonla hayatlarını yollarda ve tren garlarında geçiren mültecilerin yüreklerine bir nebze de olsa su serpmiş oldu. Böylece dayanışmanın, zor günde kardeşlerinin yanında olmanın ne kadar da güzel olabileceğini dünya kamuoyuna göstermiş oldu.

Yardım ekibi çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu mültecilere manevi destek de sunarak umut yolculuklarında kendilerini yanlız hissetmemeleri güvencesi verdi.

Haftalardır binlerce kilometre yol katederek çeşitli zor ve tehlikeli sınırlardan geçerek aç ve susuz Macaristan’da ulaşan ve burada geçici olarak kalacak olan Suriyeli kardeşlerimiz artık bizim de himayemizdedir diyen Wefa Avusturya başkanı Hasan Yetiş insanlar tren garında ve yollarda yatıyorlar. Maalesef şu anda yağmur yağmaya başladı ve durumları çok vahim.

Direkt bölgeden bildiren Hasan Yetiş heyacanını şu cümlelerle ifade ediyor:
“1000 kişi Budapeşte’de tren garında bulunuyor. Dün Sırp gümrüğünden geçen 4 bin kişi de buraya doğru geliyor. Budapeşte’de bulunan ve gelecek olanlara inşallah konserve türü yiyecek, hidjen malzemeleri ve battaniye organize ediyoruz. Pazartesi günü Avusturya genelinde mülteciler için tahminen üç tır malımız elimizde olacak ve derhal dağıtımını gerçekleştireceğiz.”

Bugün yapılan yardımlar hakkında kısa bir bilgi veren Hasan Yetiş şunları ifade etti. ” 2 bin kişilik balık, konserve ve pilaki, humus, sarma, yarım kilo salam, bin adet pide 5 bin şişe su, hidjenik malzemeler, diş firçası ve macunu, çikolata, kek, 300 kişilik battaniye ulaştırdık ve dağıtımı bizzat kendimiz gerçekleştirdik. Bu esnada bize dağıtım esnasında her türlü desteği veren Macaristan İslam Toplumu’ na da ayrıca teşekkür etmek istiyorum.”

2006 yılında Almanya’nın Köln kentinde kurulan Wefa yardım kuruluşu hızlı bir şekilde büyüyerek Batı Avrupa’daki beş ülke temsilcisiyle birlikte dünya çapında geniş ve kalıcı projeler hayata geçiriyor.

WEFA’nın Avusturya temsilciliği 2013 yılında kurucu başkan Hasan Yetiş tarafından hayata geçirildi ve kısa zamanda çok geniş bir gönüllü ağına sahip oldu. Avusturya bürosu hızlı ve etkili yardımlarıyla bağışçı ve muhtaçların gönlünde tahtkurdu ve şimdiden Güney Avrupa’nın en çalışkan ve üretici kurumu ünvanına kavuştu.

Yardımlar devam ediyor,
Online bağışta Acil Yardımlar bölümünde mültecilere yardım edebilirsiniz.