Lübnan’daki ihtiyaç sahiplerine yönelik başlatılan iyilik hareketinde WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu da yerini aldı. İyilik Gemisi 1 Nisan 2022 Cuma günü Lübnan’a doğru yola çıktı.

AFAD koordinasyonunda bir araya gelen 19 sivil toplum kuruluşu ve vatandaşların da desteğiyle Lübnan’a insani yardım ulaştıracak olan İyilik Gemisi hazır duruma getirildi. 960 ton gıda malzemesi ve un yardımı içeren 58 tırı taşıyan İyilik Gemisi, T.C. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, AFAD Başkanı Yunus Sezer ve Mersin Valisi Ali İhsan Su’nun teşrifleriyle Mersin Taşucu Limanı’ndan 1 Nisan 2022 Cuma günü uğurlandı. Uğurlamaya WEFA Genel Başkanı Musab Aydın da katıldı.

 

WEFA’dan 2 Tır Un Yardımı

Yardım çalışmasıyla ilgili ayrıntılı bilgi veren WEFA Genel Başkanı Musab Aydın şu sözleri kaydetti:

“Birleşmiş Milletler verilerine göre Lübnan nüfusunun büyük çoğunluğu yoksulluk sınırında. Özellikle 2 yaş altı bebekler gıdaya ulaşmakta güçlük çekiyor. AFAD başkanlığında gerçekleştirilen yardım çağrısına WEFA olarak biz de destek verdik. Her biri 25 kilodan oluşan 2.000 çuval un yardımında bulunduk. Toplamda 50 ton ağırlığında un bulunan 2 tırımız İyilik Gemisi ile 1 Nisan 2022 Cuma günü Lübnan’a doğru yola çıktı. Destek veren tüm bağışçılarımıza kurumumuz ve ihtiyaç sahiplerine adına teşekkür ederim.”

 

Yılın her döneminde Lübnan’daki ihtiyaç sahiplerine düzenli olarak insani yardım götürdüklerini belirten Aydın,

“Ramazan, kurban ve kış yardımlarımız çerçevesinde Lübnan’da yetim aileleri başta olmak üzere hastalara, yaşlılara, mültecilere, kimsesizlere ve ihtiyaç sahibi ailelere düzenli olarak çeşitli yardımlar ulaştırıyoruz. Bununla birlikte ‘Yetim Sponsorluğu’ sistemiyle Lübnan’daki yetim çocuklarımıza hamilik yapıyor, onların eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma ihtiyaçlarına düzenli olarak destek veriyoruz.” dedi.