Kurban Bayramı münasebetiyle çalışmalarına hız veren WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu bu yıl 13. kurban kampanyasını gerçekleştiriyor. WEFA’nın bu seneki kurban yardımlarının ayrıntılarını WEFA Genel Başkanı Musab Aydın ile konuştuk.

Her sene yeni bir sloganla kurban çalışmalarınızı gerçekleştiriyorsunuz. Bu yılki sloganınızı ve vermek istediğiniz mesajı bizimle paylaşır mısınız?

Kurban ibadetinin hem bireye hem de topluma birçok faydası bulunmaktadır. Kişi kurban kesmekle kulluk bilincini taze tutarken, toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunun canlanmasına katkıda bulunur. Kurban vesilesiyle zengin-fakir arasındaki sevgi, saygı ve hoşgörü duyguları gelişir. Böylelikle iyi hasletler, güzel duygular ve iyilik tüm insanlığı kuşatır. WEFA olarak her sene dünyanın farklı ülke ve bölgelerinde gerçekleştirdiğimiz kurban çalışmalarımızla uzak-yakın demeden her yere yardım ulaştırmaktayız. Mazlum ve mağdur insanları mutlu etmek üzere çıktığımız bu kutlu yolda iyiliğin tüm dünyaya yayılması için büyük bir özveri ile faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Bu iyiliğe ortak olmaları için tüm hayırseverlerimizi de iyilik kervanımıza davet ediyoruz. İşte bu sebeple bu yılki kurban kampanyası da “Kurbanla İyiliğe Ortak Ol” sloganı altında gerçekleştiriyoruz.

 Haziran ayının ilk haftası kurban çalışmalarınızı başlattığınızı duyurdunuz. Kurban kampanyası hazırlık sürecinden biraz bahseder misiniz? 

Evet. Kurban kampanyası için aylar öncesinden başlıyoruz. İlk olarak kurban komisyonu oluşturuyor ve düzenli olarak toplantılar gerçekleştiriyoruz. Bir önceki sene yaptığımız kurban faaliyetlerimizi yeniden gözden geçiriyor ve yeni kampanyamızda planladığımız çalışmaları ve hedeflerimizi büyük bir titizlikle istişare ediyoruz. Kurban yardımı yapacağımız ülkelerdeki partner kurumlarımızla iletişime geçiyor, ihtiyaç bölgelerini ve kurban fiyatlarını tespit ediyoruz. Kurban kesim ve dağıtımlarını yerinde gözlemleyebilmemiz için ülkelere göndereceğimiz kurban gözlemcilerini belirliyor, görev ve sorumlulukları hakkında onları bilgilendiriyoruz. Kurban kampanyamız süresince partner kurumlarımızla sürekli irtibat hâlinde oluyoruz.

 Kurban yardımı yapacağınız ülke ve bölgeleri tespit ederken nelere dikkat ediyorsunuz ve kimlere kurban yardımında bulunuyorsunuz?

Kurban bölgelerinin tespit edilmesinde bölgelerin mağduriyet dereceleri önem arz ediyor. Buna göre; savaş ve kriz bölgeleri, doğal afetlerin yaşandığı ülke ve bölgeler, açlık ve kuraklığın hüküm sürdüğü fakir ülke ve bölgeler, Müslümanların azınlık durumda bulundukları ülke ve bölgeleri öncelikli olarak dikkate almaktayız.

Kurban yardımlarımız kapsamında mülteci kamplarında yaşayanlara, savaş ve doğal afet mağdurlarına, yetimhanelerdeki yetimlere, yetim ailelerine, yaşlılara, kimsesizlere, dullara, toplumun yoksulluk çeken kesimlerine, okul ve medreselerdeki öğrenciler ile hastanedeki ihtiyaç sahiplerine kurban eti ulaştırmaktayız.

Mülteci kamplarında kurban yardımları yaptığınızı belirttiniz. Bu konuda biraz daha bilgi verir misiniz? 

Çeşitli sebeplerden dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kalan insanlar için hayat her geçen gün daha da zor bir hâl alıyor. Yokluğa rağmen hayatta kalma mücadelesi veren mülteci kardeşlerimizin Kurban Bayramı’nda yanında olmaya gayret ediyoruz.

Bu kurbanda bilhassa Bangladeş’teki Arakan kampları ile Lübnan’daki Arsal Kampı’nda hayata tutunmaya çalışan mültecilere kurban yardımlarımız olacak. Yine aynı şekilde Burkina Faso’nun Kaya şehrine bağlı Barsalogho bölgesindeki mülteci kardeşlerimize de kurban dağıtacağız.

Geçen yıl kurban çalışmalarımız kapsamında Arakanlı Müslümanlar başta olmak üzere Lübnan’daki Suriyeli mültecilere, Türkiye’de ise Suriyeli mültecilerle Ahıskalı Türklere ve Kenya’da bulunan Dadaab kampındaki Somalili mültecilere de kurban yardımında bulunmuştuk. Bu sene yine aynı şekilde bu bölgelerdeki mülteci kardeşlerimize de kurban yardımı ulaştırmayı planlıyoruz.

 Bu kurbanda hangi ülkelerde olacaksınız? 

Bu yıl 25 ülke ve bölgede kurban yardımlarımızı gerçekleştireceğiz. Benin, Burkina Faso, Çad, Malavi, Moğolistan, Ruanda, Tanzanya, Togo, Zimbabve, Gana, Kenya, Nepal, Somali, Sudan-Darfur, Sri Lanka, Keşmir, Moritanya, Pakistan, Bangladeş, Filipinler, Yemen, Bosna-Hersek, Lübnan, Kuzey Makedonya ve Türkiye’deki mazlum ve mağdur insanlara kurban yardımı ulaştıracağız.

Türkiye’deki kurban çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Türkiye’deki kurban yardımlarımızı İstanbul’daki partner kurumumuz Uluslararası VEFA İnsani Yardım Derneği ile birlikte gerçekleştireceğiz. Bu kurbanda Türkiye’nin 5 ilinde kurban yardımında bulunmayı hedefliyoruz. Bu illerin hangisi olduğu konusunda şimdiden net bir bilgi söyleyemiyoruz. Partner kurumumuz ile yapacağımız istişareler sonucunda il ve ilçeleri belirleyeceğiz.

Yemen’deki kurban yardımlarınızdan da kısaca bahseder misiniz?

Kıtlığın tehlikeli boyutlara ulaştığı, insanların ot ve yaprak yiyerek hayatta kalma mücadelesi verdiği Yemen’de Kurban Bayramı zamanı haricinde de kurban yardımlarımız oldu. Bu senenin ocak ayında Yemen’in üç farklı bölgesinde kestiğimiz adak, akika ve şükür kurbanlarını Yemenli kardeşlerimize ulaştırmıştık. Şimdi ise kurban kampanyamız kapsamında Yemen halkına yine kurban eti dağıtacağız.

Öte yandan 2018 yılının kasım ayında Yemen için başlattığımız Acil Yardım kampanyası çerçevesinde Yemen’in farklı bölgelerine bu zamana kadar gıda, temiz su, battaniye, ilaç ve tıbbi malzeme ile hijyen paketi yardımında bulunduk. Yetim Sponsorluğu sistemi ile de 300’e yakın Yemenli yetim çocuğumuza eğitim, sağlık, gıda ve barınma gibi konularda düzenli destek vermekteyiz.

 Kurban fiyatlarını neye göre belirliyorsunuz? 

Kurban fiyatları tahmin edilebileceği gibi dünyanın her yerinde farklılık göstermektedir. Bazı ülkelerde daha düşük, bazılarında ise daha yüksektir. Kurban çalışması yapacağımız ülkelerdeki ekonomik şartları göz önünde bulundurarak her ülke için kurban bedeli belirliyoruz. Büyük bir titizlikle yaptığımız bu çalışmaların sonucunda ülkeleri farklı gruplara ayırıyor, kurban bedeli aynı olan ülkeleri tek grup altında topluyoruz. Bu sene ülkeleri Grup A, Grup B, Grup C, Grup D ve Grup E olmak üzere beş farklı grup altında kategorize ettik. Buna göre en düşük kurban bedeli 60 Euro iken en yüksek kurban fiyatı ise 165 Euro olarak belirlendi.

Bağışçılar kurbanlarını dilediği ülkede kestirebiliyor mu?

Hayırseverler kurbanlarını belirlemiş olduğumuz ülkeler içerisinden dilediklerinde kestirebilirler. Fakat kesim bölgelerini belirlemeyi bize bırakmaları, belli bölgelerdeki yoğunlaşmayı önleme adına daha uygun olmaktadır.

Kurban bağışı en son hangi güne kadar yapılabiliyor? 

Kurban Bayramı’nın 2. günü yani 12 Ağustos Pazartesi günü saat 23.59’a kadar kurban bağışı gerçekleştirilebilir. Bu tarihe kadar bağışın WEFA’ya ulaşmış olması gerekmektedir.

 Kişi kurbanının kesildiğini nasıl öğreniyor?

Ülkelerde kurban kesimleri tamamlandıktan sonra bölgedeki ekiplerimiz tarafından WEFA’ya kurban kesim işlemlerinin tamamlandığı yönünde bilgi ulaştırılmaktadır. Bu bilgilendirmenin ardından hayırseverlerin WEFA’ya ilettiği cep telefonu numarasına ve E-Posta adresine bayramın 3. günü kurbanların kesildiğine dair bilgi mesajı gönderilecektir. Ancak burada şunu da belirtmek istiyorum. Bazen sistemden kaynaklanan teknik bir sorun nedeniyle bazı bağışçılarımıza mesaj gönderilememektedir. Ya da bağışçının bize bildirdiği iletişim bilgileri hatalı olabiliyor ve hâliyle bu kişilere de bilgi mesajı gitmiyor. Bu sebeple Kurban Bayramı’nın 4. gününe kadar WEFA’dan bilgi mesajı almayan bağışçıların bizimle irtibata geçmelerini rica ediyoruz.

 Kurban Bayramı’nda yetim çocuklara yönelik bir çalışmanız olacak mı?

Evet. WEFA olarak yetimleri daima merkezimize alıyoruz. Yaptığımız her yardım projesinde mutlaka yetimlerimize de çeşitli yardımlar ulaştırıyoruz. Her bayram olduğu gibi bu Kurban Bayramı’nda da yetim yavrumuza bayramlık hediye edeceğiz. Hedefimiz 5 bin yetim yavrumuza bayramlık yardımında bulunmak. Bayram sabahına çocuklarımız neşeyle uyansınlar, bayramı doyasıya yaşasınlar istiyoruz. Bu iyiliğe ortak olmak isteyen hayırseverlerimiz de yapacakları 20 Euro bağışla bir yetime bayramlık hediye edebilir, masum yavrularımızın bayramı mutlu geçirmelerine vesile olabilirler.

 Zekât yardımlarına kurban döneminde de devam edecek misiniz?

Evet. Kurban çalışmalarımız kapsamında bu sene de yoksul Müslümanlara zekât yardımında bulunacağız. Kurban gözlemcisi olarak ülkelere giden tüm ekiplerimiz hayırseverlerin WEFA’ya emanet ettiği zekâtları yetimlere, yetim annelerine, mültecilere, yaşlılara, hastalara, dullara, kimsesizlere ve fakir ailelere ulaştırmaktadır. 

Kurban kampanyası süresince bağışçılar size hangi saatlerde ulaşabilirler?

WEFA bürolarımız normalde hafta içi her gün 09.00- 17.30 arası açık. Ancak 22.07-14.08.19 tarihleri arasında çalışma saatlerinde değişiklik yapılacak. Köln’deki Genel Merkezimiz bu tarihler arasında hafta sonu dahil her gün 08.00’dan akşam 22.00’a kadar, Berlin’deki şubemiz ise hafta sonu dahil 09.00-19.00 saatleri arasında açık olacaktır. Bağışçılarımız bu saatlerde bürolarımıza gelebileceği gibi telefonla da bize ulaşabilirler ve kurban bağışlarını gerçekleştirebilirler. Öte yandan ilgililer wefa.org sayfasındaki online-chat üzerinden canlı olarak WEFA ile irtibata geçebilir ve rahatça sorularını yöneltebilirler.

Kurban bağışlarını WEFA’ya vermek isteyenler bağışlarını nasıl ulaştırabilirler?

Kurban bağışında bulunmak isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. Dileyen hayırseverler ise WEFA’nın hesap numaralarına havale yapabilirler. Açıklama kısmına “kurban” yazılması gerekmektedir.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? 

Tüm hayırseverlerimizi bu kurbanda iyiliğe ortak olmaya davet ettiğimizi yinelemek istiyorum. Unutmayalım ki nice mazlum ve mağdur insanlar et yiyebilmek için Kurban Bayramı’nı bekliyorlar. Bu kardeşlerimizi mahzun, boynu bükük bırakmamak için büyük bir özveri ile çalışmalarımıza yoğunlaştık. Bizleri umutla bekleyen ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi sevindirecek olmanın heyecanı var içimizde.

Öte yandan hayırseverlerimizden önemli bir ricamız olacak. Biliyorsunuz ki bu sene Kurban Bayramı tam tatil zamanına denk gelmektedir. Bu sebeple hayırseverlerimize tatile gitmeden önce kurban kampanyası için bağışta bulunmalarını rica ediyor, kurban bağışını yapmış olmanın verdiği huzur ve rahatlıkla yola çıkmalarını tavsiye ediyoruz.

wefamily.de