Kurban Bağışı Nasıl Yapılır

“Yaklaşmak ve yakınlık oluşturma” anlamına gelen kurban, isim olarak yakınlık kurmaya vesilen olan şey manasına gelmektedir.

Kurban ibadetinin hemen hemen tüm dinlerde ve inanç sistemlerinde yer aldığı görülmektedir. Kurban; Kur’an-ı Kerîm, sünnet ve icma ile sabit bir ibadettir. Bu nedenle Kurban Bayramı’nın İslam dininde oldukça önemli bir yeri vardır. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine “Eyyam-ı nahr“ (kesme günleri ) denmektedir.

Kurban Bağışı Ne Zaman Yapılır?

Adak, akîka ve şükür kurbanı bağışınızı yılın her döneminde gerçekleştirebilirsiniz. Hayrı yapan ile hayırdan istifade edeni bir araya getiren WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu, kurban çalışmalarını üç kıtada sürdürerek yoksul ve muhtacı gözetmektedir.  Adak, akîka, şükür kurbanı şeklinde tasnif edilen kurban bağışları, yılın her döneminde kabul edilmekte olup bu kurbanlar muhtaç bölgelerde belirli aralıklarla kesilmektedir. Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

WEFA’nın kurban yardımlarından yetim anneleri ve mülteciler başta olmak üzere öğrenciler, hastalar, yaşlılar, kimsesizler ve yoksul aileler istifade etmektedirler. 2006 ve 2019 yılları arasında 20’yi aşkın ülkede adak, akîka ve şükür kurbanları kesilmiş ve kesilen bu kurbanlardan toplamda 367.450 ihtiyaç sahibi kimse istifade etmiştir. 2020 yılında ise bu sayı büyük oranda artış göstermiştir.

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Bağışlarınız Muhtaç Coğrafyalar için Ne Anlama Geliyor?

Birleşmiş Milletler’in 2020 yılında yayımlanan “Dünya Gıda Güvenliği ve Beslenme Raporu”na göre dünyada 690 Milyon insan yeterli oranda beslenemiyor. Asya ve Afrika kıtasındaki insanlar ise açlığı en derin biçimde hissedenlerden.

WEFA olarak kurulduğumuz günden bu yana dünyada açlık sorunu yaşayan insanlara yardım elimizi uzatıyoruz. Su kuyusu, yetim sponsorluğu, Ramazan ve kurban yardım çalışmaları vb. çerçevesinde bugüne dek çok sayıda muhtaca yardım ulaştırdık. Burada edindiğimiz tecrübeler bize gösterdi ki, yapılan bağışlar bu coğrafyalarda yaşayan bölge insani için hayati bir önem arz ediyor.

Kurban Kampanyası kapsamında dünyanın fakir bölgelerinde kurbanlarınız kesiliyor ve buradaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Bölgede yardım faaliyetleri yürüten WEFA gözlemcilerimiz buradaki insanların yokluk içinde yaşam mücadelesi verdiğini aktarıyor.

Tanzanya’daki yardım çalışmalarına katılan WEFA Gönüllüsü Aydanur Derindere bölge insanının çaresizliğini şu sözlerle dile getiriyor:

Yetimlerle ve anneleri ile birlikte yemek yerken dikkatimi bir yetim annesi çekti. Kadın önündeki tepside bulunan eti hiçbir şeye sarmadan öylece çantasına koydu. Onu gördüğümü farkedince aslında çok mahçup oldu. O kadının mahçup bir hâlde o eti çantasına öylece koyması beni çok etkiledi. Hem kendimden utandım hem de “Yokluk burada bu kadar mı?” diye sordum kendi kendime. Anladım ki bizlere çok iş düşüyor. Bizler boş oturmamalıyız. Sabah uyanınca ‘Allah’ım! Bana bugün yardım yapmayı nasip et.’ diye dua etmeliyiz ve bizi bekleyen insanlar için çok çalışmalıyız.

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır?

Bağışınızı şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

  • Bürolarımıza gelerek veya temsilcilerimiz aracılığıyla bize ulaşabilir, makbuz karşılığı elden ödeme yapabilirsiniz.
  • Bankanıza talimat vererek bağışta bulunabilirsiniz.
  • Hesap numaralarımıza havale yapabilirsiniz.
  • Telefon numaralarımızı arayarak bağışta bulunabilirsiniz.
  • www.wefa.org sayfamızdan Online-Bağış yapabilirsiniz.