Kurban 20202021-06-17T16:25:12+02:00

Kurban 2020

Kurban Kardeşine Umut Olsun!

Bayram günleri sevincin, mutluluğun en derin biçimde hissedildiği özel günlerdir. Toplumda kardeşlik, vefa ruhunun mayalandığı ve geliştiği bu müstesna günler; kuşkusuz uzaktaki ihtiyaç sahiplerini hatırlamak ve onların ihtiyaçlarını gözetmek açısından bizlere fırsatlar sunuyor. İyilik ve paylaşma ile özdeşleşen bu özel günlerde WEFA olarak insanların Kurban Bayramı zamanı buruk geçirmemeleri ve bayram iklimini doyasıya yaşamaları için yola koyuluyor, bayram coşkusunu tüm mağdur coğrafyalara taşıyoruz. Kurban Bayramı 2020 ile de yoksulların, yetimlerin ve muhtaçların yüzündeki tebessüme, gözlerindeki ışıltıya talibiz.

Sizler de yapacağınız kurban bağışlarıyla dünyanın farklı bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine yardım elinizi uzatabilirsiniz. Gelin, Allah’a yaklaşma vesilesi olan Kurban ile Kurban Bayramı 2020 Projesi ile muhtaç coğrafyalardaki Müslümanlara ulaşarak, onların bayramdan istifade etmelerini sağlayarak en güzel biçimde değerlendirelim.

ONLİNE BAĞIŞ

Kurban Bayramı ne zaman?

Kurban Bayramı 31 Temmuz 2020’de başlıyor ve 3 Ağustos  2020’de bitiyor!

Kurban Bayramı ne zaman?

Kurban Bayramı 31 Temmuz 2020’de başlıyor ve 3 Ağustos  2020’de bitiyor!

Tanzanya’da yardım çalışmalarını aralıksız sürdüren WEFA ekibi ihtiyaç sahiplerinin yine yüzünü güldürdü.

KURBAN BAĞIŞIMI NASIL YAPABİLİRİM?

 • Bürolarımıza gelerek veya temsilcilerimiz aracılığıyla bize ulaşabilir, makbuz karşılığı elden ödeme yapabilirsiniz.
 • Bankanıza talimat vererek bağışta bulunabilirsiniz.
 • Hesap numaralarımıza havale yapabilirsiniz.
 • Telefon numaralarımızı arayarak bağışta bulunabilirsiniz.
 • www.wefa.org/online sayfamızdan Online-Bağış yapabilirsiniz.

Kurban fiyatları kesim bölgelerindeki hayat şartlarına göre belirlenmektedir, böylelikle de ülkelere göre değişen kurban fiyatları söz konusu olmaktadır.

20€ ile bir Yetimin Bayramlığını karşılayabilirsiniz ve bayram sevincine ortak olabilirsiniz.

WEFA İLE KURBAN 2020

2019’da 30.204 KURBAN BAĞIŞI İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRILDI

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu, Kurban 2019’da gerçekleştirdiği yardım faaliyetleri ile hayırseverlerden teslim aldığı kurban bağışlarını 30 ülkede ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

“Kurbanla İyiliğe Ortak Ol” sloganıyla yola çıktığımız kurban projemizle, daha çok muhtaca ulaşmanın ve yoksulların evlerine kurban eti vesilesiyle bereket götürmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu Genel Başkanı Musab AYDIN da

“Bu yıl tüm dünya genelinde 30 ülkede yardıma muhtaç, kimsesiz, doğal afet veya savaş mağduru 1.087.344 ihtiyaç sahibine toplamda 30.204 hisse kurbanı teslim ettik.” 

ifadeleriyle kurban projemizin amacına ulaştığını vurguladı.

Öte yandan WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu’nun Kurban 2020 çalışmalarından bahseden AYDIN,

Her yıl olduğu gibi bu Kurban Bayramı’nda da WEFA ekiplerimiz öncelikle Türkiye, Burkino Faso, Zimbabve, Kenya, Gana, Kuzey Makedonya, Moğolistan, Pakistan, Somali, Tanzanya, Sri Lanka, Filipinler, Benin ve Bosna Hersek’te başta yetimlerimiz olmak üzere yardıma muhtaç ihtiyaç sahiplerine kurban bağışı ve zekât yardımı ulaştıracaklar.” 

ifadelerini kullandı.

Tüm hayırseverlere teşekkür eden Aydın, şu sözleri kaydetti:

“Muhtaçlara gerekli yardımı ulaştırmamıza vesile olan hayırseverlerimize teşekkür etmek istiyorum. Hayırseverlerimiz, hem büyüyen iyiliğin bir parçası oldular hem de muhtaçların yüzünde tebessüm oldular. Her birine değerli destekleri için tekrar şükranlarımı sunuyorum.”

2020 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı 2020 için, bu yıl da büyük bir heyecan ve titizlikle çalışmalara başladık. Bu yıl Kurban Bayramı arefesi 30 Temmuz gününe denk geliyor. Kurban Bayramı’nın 1. günü ise 31 Temmuz Cuma günü başlayacak.

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu olarak her yıl olduğu gibi bu Kurban Bayramı’nda da dünyanın birçok bölgesine kurban yardımı ulaştıracağız. Kurban yardımı yapacağımız ülke ve bölgelere giden ekiplerimiz ve gönüllülerimiz bayram namazı kılındıktan sonra kurban kesim faaliyetlerine başlayacak ve hayırseverlerimizin bağışlarını ihtiyaç sahiplerine teslim edeceğiz.

KURBAN BAĞIŞI İLE SİZLER DE İYİLİĞİN BİR PARÇASI OLUN

Kurban, sözlükte “yaklaşmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelmektedir. Kurban ibadeti yerine getirilmekle Allah’ın emrine boyun eğerek kulluk bilincinin korunduğu canlı bir biçimde ortaya konulmuş olur. Nitekim, Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil’in Cenâb-ı Hakk’a takdim ettiği başarılı sınavın hatırası tazelenmiş ve kişin de benzeri bir itaate hazır olduğu simgesel davranışla gösterilmiş olunur. Kurban kesmenin belki de bir diğer önemi ise; kurban etinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutması ve sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunmasıdır.

Zira Kurban bağışı, zengine malını Allah’ın rızâsını kazanma, yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma yolunda harcama zevk ve alışkanlığını verir, kişiyi cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Fakirin de varlıklı Müslümanlar aracılığıyla Allah’a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur. Özellikle et satın alma imkânı bulunmayan muhtaçların zengin Müslümanların yardımlarıyla Kurban Bayramı’nı mutlu geçirmeleri sağlanmaktadır.

WEFA İLE KURBAN 2020 PROJESİ 

Kurban Bayramı 2020 projesi ile dünyanın farklı yerlerinde başta yetim çocuklarımız olmak üzere sıkıntıya düşmüş ve zulme uğramış ihtiyaç sahiplerine kurban bağışı ve zekât yardımları ulaştırarak onların da Kurban Bayramı’nı huzurlu ve mutlu geçirmeleri için çalışıyoruz.

Bu amaçlarla çıktığımız yolda, yalnızca bir yıl içinde 30.204 kurban bağışı ile 1.087.344 ihtiyaç sahibinin evine bereket götürdük. Yetimlere yardım çalışmalarımız kapsamında Türkiye, Moğolistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Pakistan, Burkino Faso ve Somali’de 6.479 yetim ve mülteci çocuk için bayramlık kıyafet paketleri ulaştırarak minicik çocuklarımızın yüzlerinde tebessüm olduk. Nüfusunun %80’nin yardıma muhtaç olduğu Yemen, Arakan ve Somali’de bulunan yardıma muhtaç Müslüman kardeşlerimize zekât yardımları ulaştırdık.

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu, bu Kurban Bayramı’nda da 30’dan fazla ülkeye kurban bağışı, zekât yardımı ve yetim çocuklar gülsün diye bayramlık kıyafet paketleri ulaştıracak. Hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden veya Tele-Bağış yolu ile bayramın ikinci günü saat 23:59’a kadar kurban bağışında bulunabilirler.

ONLİNE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için

TIKLAYINIZ.

KURBAN FAQ 

Gençleri aranızda görmeye yönelik çalışmalarınız var mıdır?2019-12-20T09:32:03+01:00

2017 yılından beri aktif çalışmalar yürüten Genç WEFA, gençlerin sosyal sorumluluk projelerine yönelik farkındalıklarını arttırmaya ve onları Genç Wefa gönüllüsü olma yönünde teşvik edici çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

WEFA adına kermes veya organizasyon düzenleyerek yardım toplamak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor?2019-12-20T09:24:33+01:00

Öncelikle konuyla ilgili olarak WEFA ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz ülkenin hukuki koşullarına göre gerekli izinleri aldıktan sonra yardım toplama faaliyetinde bulunabilirsiniz. Detaylı bilgi için lütfen WEFA Genel Merkez ile iletişime geçiniz.

Yardım çalışmalarınız kimleri kapsıyor?2019-12-20T09:01:33+01:00

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu dünyanın neresinde olursa olsun; din, dil, ırk veya bölge ayırt etmeksizin zorda kalmışlara, mültecilere, yetimlere ve tüm ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmaktadır.

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu’na nasıl bağışta bulunabiliriz?2019-12-20T08:30:22+01:00

Bağışta bulunmak isteyen hayırseverler seçtikleri bir projeye wefa.org adresi üzerinden online bağışta bulunabilir veya +49 221 880 64 numaralı telefon üzerinden Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını ulaştırabilirler. Öte yandan bankanıza aylık düzenli ödeme talimatı verebilir ya da WEFA’nın hesap numarasına havale de yapabilirsiniz.Online Bağış için tıklayınız

Yardım çalışmaları neden genellikle Afrika ve Asya ülkelerinde gerçekleşmektedir?2020-03-23T10:47:46+01:00

Birleşmiş Milletler raporlarına göre dünya nüfusunun %11’i açlıktan ölüyor ve bu açlık oranının en yüksek olduğu yerin ise Afrika olduğu belirtiliyor. Afrika’da her üç kişiden biri aç ve bu oran yüksek ölüm oranlarına neden oluyor. Ayrıca kuraklık ve iklim şartları nedeniyle başta Afrika ülkeleri olmak üzere savaşlardan zarar görerek yoksulluğa mahkûm edilen Bangladeş, Pakistan, Sri Lanka gibi Asya ülkelerinin dünyanın en yoksul ülkeleri olmaları sebebiyle bu bölgelerde yardım çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Hayata geçirdiğimiz kalıcı projelerle de Asya ve Afrika’daki insanımızın daha insani yaşam standartlarına ulaşmaları noktasında gayret gösteriyoruz.

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu hangi amaçlarla kuruldu?2020-03-23T10:45:36+01:00

WEFA, dünyanın neresinde olursa olsun yardıma muhtaç ve korunmasız insanlara yardım eli uzatmak; din, dil, ırk, renk, bölge farkı gözetmeksizin mazlum ve mağdurların sıkıntısını gidermek amacıyla kurulmuştur. WEFA, yaptığı çalışmalarla da yardımlaşma ve dayanışma duygularının pekişmesine katkı sunmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda WEFA, özellikle yoksulluğun hüküm sürdüğü, savaşların ve doğal afetlerin meydana geldiği bölgelerdeki mağdurlara, yetimlere ve mültecilere gıda, giyim, barınma ile temel ihtiyaç malzemeleri ulaştırmakta, ihtiyaç duyulan ülke ve bölgelerde kalıcı eserler inşa ederek yardımların kalıcılığını sağlamaktadır.

Aylık düzenli ödeme talimatını istediğim zaman iptal edebilir miyim?2019-12-20T08:39:01+01:00

Kredi kartı ödeme talimatını istediğiniz zaman bankanız ile irtibata geçerek iptal edebilirsiniz.

Aylık bağış miktarının limiti nedir?2019-12-20T08:35:35+01:00

Aylık ve düzenli bağışlarınız için herhangi bir üst limit bulunmamaktadır. Dilediğiniz miktarda bağışta bulunabilirsiniz.

WEFA’ya ayni bağışta bulunmak mümkün mü?2019-12-20T08:43:13+01:00

Ayni bağışlar ile ilgili detaylı bilgi almak için WEFA ofisleri ile irtibata geçebilirsiniz. Ancak kullanılmış elbise bağışlarını kabul etmiyoruz. Gayrimenkul bağışları bakımından ise; WEFA’ya gayrimenkul bağışı yapılabilir. Bağışlanan gayrimenkulün sarfı için özel bir amaç belirtilmişse (yetim, okul, hastane vb.) o amaç doğrultusunda kullanılmaktadır.

Yardım faaliyetlerinin gerçekleştirildiği ülkelere gidebilir miyiz?2019-12-20T09:08:07+01:00

Yardım faaliyetlerimizin nasıl hayata geçirildiğini merak eden gönüllülerimiz, bölge şartları da uygun olduğu takdirde, masraflarını kendileri karşılayarak, WEFA ekipleri ile beraber yardım çalışmalarının yapılacağı ülkelere gidebilirler. Böylelikle hem yardım faaliyetlerimizi nasıl gerçekleştirdiğimize şahit olabilir, hem de ihtiyaç sahiplerine yardımları bizzat ulaştırabilirsiniz.

Almanya dışında nasıl bağış yapabiliriz?2019-12-20T08:49:09+01:00

Yurtdışında da kolaylıkla bağışta bulunabilirsiniz. Kredi kartı yöntemi ile veya havale yöntemi ile yurtdışı bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yurtdışı havaleleri için normal havale bilgilerine ek olarak aşağıdaki BIC-Kodu ve IBAN numarasını yazmanız yeterlidir.

BIC: GENODED1CGN

IBAN: DE10 3806 0186 6008 6880 18

Kurban fiyatları neden farklı?2018-08-31T14:10:04+02:00

Kurban fiyatları kesim bölgelerindeki hayat şartlarına göre belirlenmektedir, böylelikle de ülkelere göre değişen kurban fiyatları söz konusu olmaktadır.

Yardımların yerine ulaştığından nasıl emin olabiliriz?2019-12-20T09:15:15+01:00
 • Ofislerimizde elden ulaştırdığınız bağışlar karşılığında doğrudan makbuz kesilmektedir.
 • Elden veya banka yolu ile yaptığınız bağışlar neticesinde vergiden düşebilmeniz için bir yardım belgesi (Alm.: Spendenbescheinigung) verilir.
 • Kalıcı eserlere ilişkin yaptığınız bağışlarda sizlere fotoğraflar ile teşekkür belgesi gönderilir. Örneğin; Asya veya Afrika’da açtıracağınız su kuyusuna, dilediğiniz isim yazılır ve su kuyunuzun fotoğrafı sizlere ulaştırılır. Katarakt projesinde de göz ameliyatını üstlendiğiniz kişinin fotoğrafı, yetim sponsorluğu projesinde ise sponsoru olduğunuz yetiminizin fotoğrafları ve bilgileri tarafınıza ulaştırılır.
 • Tüm kampanya ve projelerimiz tamamlandıklarında fotoğraflarını ve bilgilerini wefa.org sayfası ve sosyal medya hesaplarımızda paylaşarak hayırseverlerimize duyurmaktayız.
 • İstediğiniz takdirde, WEFA tarafından her zaman yardım faaliyetlerimize ilişkin bilgi, görüntü ve CD’lere ulaşabilirsiniz.
 • Dileyen hayırseverlerimiz, faaliyetlerimizi gerçekleştirdiğimiz ülkelere gönüllü olarak bizlerle gelerek yardımların yerine ulaştığından emin olabilirler.
 • Bağışlarını ulaştıran dernek, cemiyet ve iş adamları için istedikleri takdirde yardımların nasıl ulaştığına dair görüntülü seminerler verilir.
WEFA’nın birlikte çalıştığı partner organizasyonlar var mıdır?2019-12-20T09:20:22+01:00

Faaliyet gösterdiği ülkelerde resmî olarak tanınan ve insani yardım amaçlı kurulmuş olan partner organizasyonlar desteği ile dünyanın dört bir yanında yardım faaliyetlerimizi gerçekleştirmekteyiz. Örneğin Türkiye Diyanet Vakfı ve Kızılay ile işbirliğimiz sonucu yardımlarımızı hep birlikte daha geniş çevrelere ulaştırmaktayız.

WEFA kaç ülkede çalışma yapıyor?2018-08-31T13:45:39+02:00

WEFA, bugüne kadar 70 ülkede insani yardım çalışması yapmıştır. Bu ülkelerin bir kısmında acil yardım faaliyetleri, bazılarında Ramazan, Kurban, Yetim, Su Kuyusu, Katarakt ve Gelir Temini projeleri gerçekleştirmiştir.

WEFA’nın herhangi bir kurum, kuruluş veya parti ile ilgili bir bağlantısı var mıdır?2019-12-20T08:22:27+01:00

WEFA’nın, hiçbir parti, cemaat, kurum veya ideolojik hareket ile bir bağlantısı bulunmamaktadır. Yalnızca yardıma muhtaç insanlara ulaşmak, mazlum ve mağdurların ihtiyaçlarını sağlamak amacıyla kurulmuş bağımsız bir yardım kuruluşudur.

Go to Top