KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR? KORONAVİRÜSE KARŞI NASIL KORUNABİLİRİZ?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını tüm dünyaya yayılmaya devam ediyor. Covid-19 adı verilen koronavirüs salgını Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi olarak ilan edildi. Dünya genelinde vaka sayısı 1 milyonu aştı.

KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • İshal (nadiren)
 • Kanlı Tükürme (Nadiren)
 • Baş Ağrısı (Nadiren)

Koronavirüs belirtileri arasında en yaygın olanı kuru öksürük ile seyreden ve düşmeyen ateştir. Bu koronavirüs belirtileri genelde 14 günlük kuluçka süresinde yavaş yavaş başlar. Hastalığın ilerlemesi durumunda solunum zorluğuna sebep olduğu ve özellikle yaşlı ve kronik hastalığı bulunan kimselerde zatürre, böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlar oluştuğu tespit edilmiştir.

COVİD-19 NASIL BULAŞIR?

Hasta bireylerin öksürme veya hapşırmasıyla ortama yayılan damlacıkların sağlıklı bireylere bulaşması sonucu ya da bu damlacıkların temas ettiği eşyalara dokunulmasının ardından ellerin yıkanmadan, yüz bölgesine temas edilmesi sonucu bulaşır.

NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?

Covid-19 insandan insana kolaylıkla bulaşan bir virüs olduğu için koronovirüsten korunmanın en etkili yolu sosyal mesafeyi korumak, temizliğe ve hijyene dikkat etmektir.

Koronavirüs belirtileri

Koronavirüs Bulaşma Riskini Azaltmak İçin:

 • Dışarıdan geldiğinizde veya dışarıdan gelen şeylere temas ettiğinizde el temizliğine dikkat etmeyi unutmayın. Ellerinizi en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkayın.
 • Su ve sabun bulamadığınız hâllerde ellerinizi mutlaka alkol bazlı bir el dezenfektanı ile temizleyin.
 • Ellerinizi temizlemeden göz, ağız ve burun temasından kaçının.
 • Koronavirüs tespiti yapılan veya koronavirüs belirtileri göstererek üst solunum yolu hastalığı olup öksüren kişilerden uzak durun ve kişisel temastan kaçının.
 • Hastalık belirtisi olan aile üyeleri ile aynı odada bulunmayın.

KORONAVİRÜS: KİMLER DAHA ÇOK RİSK ALTINDA?

 • 60 yaş üstü olan kişiler
 • Kronik tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler; kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet, kronik solunum yolu hastalığı olanlar
 • Kanser olanlar
 • Sağlık çalışanları

WEFA İLE “KOMŞUNU UNUTMA” 

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu, koronavirüs salgını nedeniyle risk grubunda olan kimselerin virüsten etkilenmemesi ve güvenle evlerinde kalabilmeleri için bu süreçte onların günlük ihtiyaçlarını karşılıyor.

WEFA ekibi, Almanya ve Hollanda’da başlattığı proje ile koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkamayan kronik hastalığı olan kişilerin ve 65 yaş üstü olan kişilerin market alışverişlerini gerçekleştiriyor ve ihtiyaçlarını gidermeleri için onlara destek oluyor. 

Almanya veya Hollanda’da hayata geçirdiğimiz “Komşunu Unutma” projesinden yaralanmak istiyorsanız belirttiğimiz irtibat numaraları üzerinden bize ulaşmayı unutmayın!

Öte yandan koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de işini kaybeden ihtiyaç sahibi ailelere de gıda ve hijyen yardımı yapılmaktadır. Türkiye’deki yardım çalışmalarımızı gerçekleştirirken valilik ve kaymakamlıklar koordinasyonunda oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grupları ve Türk Kızılay ile birlikte hareket ediyoruz.

Detaylı bilgi için: Şimdi Vefa Zamanı

Koronavirüs belirtileri

KORONAVİRÜS ACİL YARDIM PROJESİ

Covid-19 dünyanın her noktasına yayılmaya devam ederken, sağlık sistemi zayıf olan ülkelerde ise virüsten korunmak oldukça zor bir hâl alıyor. Özellikle Afrika’da hâlihazırda suya erişmek oldukça zorken, günlük olarak el yıkamak için dahi hijyen malzemelerine ulaşılamıyor. Üstelik yetersiz beslenme, hastalıkların daha da artmasına ve yayılmasına neden oluyor.

Bu nedenle, WEFA olarak başlattığımız Acil Yardım kampanyası ile Burkina Faso, Kenya, Moritanya, Sudan, Makedonya, Anavutluk, Keşmir, Endonezya, Sri Lanka ve Lübnan gibi yoksul ülkelere gıda paketi ve hijyen malzemesi yardımı ulaştırıyoruz.

Kampanya hakkında daha detaylı bilgi almak için: Koronavirüs Acil Yardım Kampanyası

Vakit birlik olma vakti… WEFA ailesi olarak şu zor günleri sağlıkla ve huzurla geçirmenizi dileriz...

ONLİNE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için

TIKLAYINIZ.
TIKLAYINIZ.