KATARAKT PROJESİ

Hayata geçirdiğimiz “Katarakt” projesiyle Asya ve Afrika’da binlerce kişinin katarakt ameliyatı olmasına vesile oluyoruz.

KATARAKT, normalde şeffaf olan göz içi merceğinin progresif olarak kesifleşmesi sonucu ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Bununla birlikte katarakt dünyadaki en yaygın körlük ve görme azalması nedenidir. Bugün Asya ve Afrika’da yüzbinlerce insan katarakt nedeniyle görme kaybı yaşıyor. Afrika’da yoğun güneş ışığı ve yetersiz beslenme ile ortaya çıkan katarakt hastalığı tedavi edilmediği takdirde kişinin görme yetisini kaybetmesiyle sonuçlanıyor. Bu nedenle genç, yaşlı, çocuk her kesimden katarakt hastasına sıkça rastlamak mümkündür. Küçük çocukların dahi iki gözünün birden katarakt olması Asya ve Afrika için neredeyse tabii bir durumdur.

Öte yandan görme sorunu yaşayan insanlarda düşme, çarpma ve yaralanma gibi riskler oldukça yüksektir. Bu nedenle katarakt hastaları başkasının yardımı olmadan günlük yaşamını devam ettirmekte oldukça zorlanırlar. Başkalarına bağımlı olmadan hayatını sürdürecek kapasiteye ulaşamayan bu hastaların toplum içindeki gücü de yetersiz ve zayıf kalmaktadır.

Katarakt” projesiyle bugüne dek 8 ülkede 18 binden fazla katarakt ameliyatı gerçekleştirdik.

GÖZ GÖRÜR HAYAT DEĞİŞİR

Göz kuşkusuz önemli bir organdır. Gözü, kişinin dış dünyaya açılan penceresi olarak da kabul edebiliriz. Görme gücünün azalması pek tabii insan yaşamını olumsuz etkiler. Zira kişi günlük hayatındaki iş ve ödevlerini görme duyusu sayesinde yerine getirmektedir.

Teknolojik ilerlemelere paralel olarak görme sorunu yaşayan kimseler için günümüzde pek tabii birçok inovatif alternatifler de geliştiriliyor. Ancak Asya ve Afrika’daki insanların çoğu bu gelişmelerin oldukça uzağında.

Asya ve Afrika’da yüzbinlerce kişi, teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle katarakt ameliyatı olamadığı için görme yeteneğini kaybediyor. Oysa günümüzde 15 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilecek olan ameliyat ile hasta sağlığına kavuşmaktadır.

Sizler de yapacağınız bağışlarla katarakt hastalarının ışığa kavuşmasına vesile olabilirsiniz.

SİZ GÖRÜRSENİZ ONLAR DA GÖRECEK

Katarakt ameliyatı için bağışta bulunmak isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. Ayrıca WEFA’nın hesap numarasına da havale yapılabilmektedir. Açıklama kısmına “Katarakt” yazılması gerekmektedir.

Katarakt Ameliyatı

KATARAKT BAĞIŞI

TIKLAYINIZ
TIKLAYINIZ