WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu “Siz Görürseniz Onlar da Görecek!” sloganıyla başlattığı “Katarakt” projesi ile binlerce katarakt hastasının yeniden sağlıklı bir şekilde görmesine vesile oluyor.

Afrika kıtasında bulunan bazı ülkelerdeki en büyük sağlık sorunlarından biri olan katarakt alt yapı eksikliği ve yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkmaktadır. Katarakt, göz içindeki lensin saydamlığını kaybederek bulanık bir görünüm alması durumudur. Cisimler şekilsiz, bulanık veya zayıf görülür. Baş ağrısına ve göz yorgunluğuna sebep olur. Katarakt, önlenebilir körlük nedenlerinin en başında gelir. Kataraktın, ameliyat dışında herhangi bir tedavi şekli yoktur. Hasta 15 dakika gibi kısa bir operasyon ile sağlığına kavuşur. Ancak teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle Afrika kıtasında milyonlarca insan ameliyat olamadığı için görme yetisini kaybediyor ve yaşamını başkalarına bağımlı bir şekilde sürdürüyor. 5-6 yaş grubu çocukların dahi iki gözünün birden katarakt olması ve daha küçük yaşta görme nimetinden yoksun olmaları Afrika’da sık rastlanan durumlardan.

WEFA bugüne kadar 33 bine yakın kişiye göz sağlık muayenesi yapmış ve 11 binden fazla katarakt ameliyatı gerçekleştirmiştir.

Katarakt Fonu

WEFA, katarakt ameliyatı bedelini karşılayan hayırseverler adına ameliyatlar yaptığı gibi, “Katarakt Fonu”nda biriken bağışlarla da katarakt ameliyatları gerçekleştirerek, binlerce insanı sağlığına kavuşturmaktadır.

Nasıl Bağış Yapabilirim?

Katarakt hastası birinin tekrar görmesine vesile olmak isterseniz, dilediğiniz bir meblağ ile bir sefere mahsus ya da aylık olarak “Katarakt Fonu”na bağış yapmanız yeterli. Böylellikle kilometrelerce uzaklıktaki bir ülkede hiç tanımadığınız birinin hayatına ışık olabilirsiniz.