EYLEMLERİMİZİN GELECEĞİMİZ OLDUĞUNU HİÇ DÜŞÜNDÜN MÜ?

Yıllardır süregelen açlık mücadelesi aslında görünenden çok daha fazlası. Dünya genelinde herkese yetecek kadar gıda üretiliyor; ancak israfa ilişkin rakamlar korkunç seviyelere ulaşmış durumda. Öyle ki, dünya genelinde her yedi kişiden biri yeterli beslenemezken gelişmiş ülkelerde aşırı tüketim israf kapısını sonuna kadar açıyor.

İSRAF OLAN GIDANIN ÜÇTE BİRİ İLE 820 MİLYON AÇ İNSANI DOYURABİLİRİZ

Gıda israfı düşündüğümüzün aksine sofralarımızda değil henüz tarlada iken başlıyor. Her yıl üretilen 4 milyar tonluk gıdanın 1,3 milyar tonu tüketici ile buluşmasının ardından israf oluyor. Üstelik insanları aşırı tüketime çekmek için aşırı üretim yapılıyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından yürütülen araştırmalar gösteriyor ki, dünya genelinde 820 milyon kişi açlıkla mücadele ederken, aynı sayıda insan obezite ile mücadele ediyor. Üstelik israf olan gıdanın yalnızca üçte birinin açlıkla mücadele eden insanları doyurmaya yeteceği belirtiliyor.

İSRAF OLMASIN

Sadece Avrupa’da çöpe giden gıda 200 milyon aç insanı doyurabilecek boyutta. Bir taraftan yer yüzünde milyonlarca insan açlık çekerken, diğer taraftan bizler değerli gıdayı israf ediyoruz. Bugün geldiğimiz noktada ise büyük bir tüketim çılgınlığı yaşanıyor. İhtiyacımız olmayan ürünleri alıyor ve kullanmadan atıyoruz.

Özellikle Afrika ülkelerinde iklim koşulları ve imkânsızlıklar nedeniyle yeterli gıda üretimi yapılamıyor. Oysaki, yeryüzünde herkese yetecek düzeyde gıda bulunuyor. Bu çelişkiyi gidermek ve gıdanın çöpe gitmesini önlemek için önce bireysel ardından toplumsal ölçekte akılcı çözümler üretmeliyiz.

BİRLİKTE GIDA İSRAFIYLA MÜCADELE EDEBİLİRİZ

 Gıda israfını durdurmak zorundayız çünkü;

  • Dünya genelinde bu kadar aç insan varken, gıdanın dörtte biri çöpe gidiyor.
  • Gıda israfı daha fazla gıda üretimine sebep oluyor ve daha fazla sera gazı salımına neden olarak küresel ısınmayı tetikliyor.
  • Gıda israfı yalnızca gıdanın değil; aynı zamanda lüzumsuz yere toprağın, suyun ve enerjinin de boşa harcanmasına sebep oluyor.
  • Aşırı tüketim, elde edilen kazancın ve değerli zamanımızın da israfına neden oluyor.

 İSRAF ETMEYİN ÇÜNKÜ ALLAH İSRAF EDENLERİ SEVMEZ (En’âm Sûresi,6:141)

Bugün geldiğimiz noktada bizlere sürekli tüketimin empoze edilmesine karşın, paylaşma ve tasarruf kültürüne sıkı sıkıya sarılmalıyız. Aşırı tüketim yerine tüketebileceğimizden fazlasını almaktan kaçınmalı ve gıdaya erişemeyenlere yardımcı olmak için yemeğimizi ihtiyaç sahipleri ile paylaşmalıyız.

Yaşanan bu tabloyu değiştirmek bizlerin elinde. Gözümüze küçük gelen değişiklikleri alışkanlık hâline getirebilirsek açlıkla mücadele eden kardeşlerimizin derdine derman olabiliriz. En çok da bunun bilinciyle gıdayı doğru tüketmeli ve gıdanın çöpe karışmasına engel olmalıyız.

İhtiyacımızdan fazlasını tüketmek yerine değerli gıdayı organizasyonlar desteği ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırabiliriz.