RAMAZAN İMSAKİYESİ

Mübarek Ramazan ayında imsak vakitlerini bizlere gösteren imsakiye ile oruca başlama ve orucu bırakma vakitleri olan sahur ve iftar saatleri hakkında bilgi ediniyoruz. Bağışlanma ve merhamet ayı olan Ramazan ayında tüm Müslümanlar imsak vakti ve iftar saatlerini merak ediyor. İşte her bir şehre göre hazırlanan sahur ve iftar saatlerinin yer aldığı imsakiye.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan bir açıklama ile 2020 Dini Günler Listesi ve İmsakiye listelendi. Diyanet Ramazan İmsakiyesine sitemiz üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve her bir ile göre imsak vakti ve iftar saatleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ülkemizin doğusu ile batısı arasında yaklaşık 1,5 saatlik saat farkı bulunmakta olup, sahur vakti ve iftar vakti her ilde değişmektedir. Bazı şehirlerin büyüklüğü düşünüldüğünde ilçeler arasında dakika farkı olabilmektedir. Aşağıda her bir il için sıralanan imsakiye ile sahur saatleri ve iftar saatleri hakkında detaylı bilgi bulunmakta olup, bulunduğunuz ile ait güncel sahur ve iftar saatlerine ulaşabilirsiniz.

İLLERE GÖRE 2020 İMSAKİYESİ

Ramazan 2020 Bağış

RAMAZAN ONLİNE BAĞIŞ

Kumanya

Yiyeceği olmayanların yüzlerini güldürün.

ONLİNE BAĞIŞ

İftar Yemeği

5,- € ile bir kişilik iftar yemeği bağışlayabilirsiniz.

ONLİNE BAĞIŞ

Bayramlık

Sizi bekleyenlere bayram sevincini yaşatın.

ONLİNE BAĞIŞ

Zekat

Auch in diesem RAMADAN überbringt WEFA Ihren ZAKAT an Bedürftige

ONLİNE BAĞIŞ

Fitre

Zakat-ul-Fitr können Sie über WEFA an Bedürftige weiterleiten.

ONLİNE BAĞIŞ

Sadaka

Du kannst Deine Sadaqa für Bedürftige jederzeit an WEFA überreichen.

ONLİNE BAĞIŞ

 İMSAK NEDİR ?

H

alk arasında ve takvimlerde oruç tutmaya başlanan vakti ifade eden imsak, gerçek manasıyla orucun başlama vaktinden iftar vaktine kadar süren zamanı ifade eder. Sabah ezanı da imsak vaktinin girdiği an olup, ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk ederek oruç tutmaya başlanması gerekmektedir.

Unutmayalım ki, sahur vakti imsak vaktinin başlamasıyla biter. 2020 İmsakiyesine göre ilimizde imsak vakti başladığı an sahur saati son bulur. Artık oruca başlamak ve yemeden,içmeden kesilmek gerekir. Sahur vaktinin ne zaman bittiği ve oruca ne zaman başlanması gerektiğini öğrenmek için yaşadığınız ile göre hazırlanan imsakiye aracılığı ile bilgi edinebilirsiniz.

ramazan 2020
ramazan 2020
0
0
0
0
Gün
0
0
Saat
0
0
Dk.
0
0
Sn.

2020 RAMAZAN AYI BAŞLANGICI

Tüm İslam aleminin dört gözle beklediği Ramazan ayı yaklaşıyor. Manevi güzelliklerle dolu bu mübarek ay rahmet ve merhamet mevsimi olarak vaktini iyilikler ve ibadetler ile geçiren Müslümanları ebedi huzura ulaştırıyor.

2020 Ramazan ayı ne zaman başlıyor ve ilk iftar hangi güne denk geliyor? Ramazan ayının yaklaşması ile bu soruları soranların sayısı artırıyor. 2020 yılına ait dini takvime göre, bu yıl kutsal 3 aylar 25 Şubat 2020’de başlarken, Ramazan’ın birinci günü de 24 Nisan 2020 tarihine denk geliyor. İlk oruç için sahur saatleri ile iftar saatlerini öğrenmek isteyenler sayfamızdan her il için yer düzenlenen imsakiye üzerinden bilgi edinebilirler.

2020 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN ?

1000 aydan daha hayırlı olan bu mübarek ay 24 Nisan 2020 tarihinde başlayacak. 11 Ayın sultanı Ramazan Bayramı ile son bulacak. 23 Mayıs cumartesi Ramazan Bayramı arifesi olup, Ramazan Bayramı ise 24 Mayıs 2020 pazar günü başlayacak. Üç gün sürecek olan Ramazan Bayramı’nın son günü ise 26 Mayıs salı günü.

SİZLERDE BAĞIŞTA BULUNARAK, BU BAYRAM KİMSESİZ ÇOCUKLARIMIZIN BAYRAM COŞKUSUNA ORTAK OLABİLİRSNİZ

İFTAR SAATİ YAKLAŞIYOR

Bu yıl Ramazan Nisan 2020’de başlıyor. Bu mübarek ayın bereketini ve güzelliklerini hep birlikte sevdiklerinizle yaşamanız dileklerimizi sunuyoruz. Ramazan ayı başlangıcından itibaren, Ramazan Bayramı tarihine kadar tüm Ramazan ayı boyunca il il güncel 2020 iftar saatlerine sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

İftar vakti; Allah’ın rızası için oruç ibadetini yerine getiren her Müslümanın güneşin ufuktan kaybolarak tamamen batmasından sonra yeme ve içmeye başlanılabileceğini ifade eden vakittir. Duaların kabul olduğu bir vakittir iftar saati. Ramazan ayında en çok da iftar vaktinde amel-i salihi arttırmak ve iyiliklere yaklaşmak için mahzun kalplerin duasını alabiliriz.

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu 12 yıldır gerçekleştirdiği ramazan kampanyası ile Afrika kıtasında binlerce kişiye zekât, fitre, sadaka, kumanya ve iftar yemeği yardımları olmak üzere birçok ayrı kalemde yardım ulaştırmaktadır.

İFTAR VAKTİ DUASI

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki, ” Üç kimsenin duası geri çevrilmez; oruçlunun iftar vakti duası, adaletli hükümdarın duası, mazlumun duası.” (İbn-i Mâce, Sıyam: 48.) İftar vakti gelmesi ile dua etmek bu kadar değerli ve önemli iken mübarek Ramazan ayının gelmesi ile iftar vakti dualarımızı eksik etmeyelim.

İftar vakti geldiğinde Peygamber Efendimiz orucunu ”Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.” diyerek açardı. Bu iftar duası anlamı; ”Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum” ( Ebu Davud, Savm: 22)

 Bizlerde WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu olarak, yardımlaşma ve paylaşma ayı olan Ramazan ayını huzurla geçirmenizi dileriz…

Paylaşmak Vefadır

Kampanyalar

Yetim

Katarakt

Su Kuyusu

Kış Yardımı

Acil Yardımlar

Kurban

Ramazan

Sadakanın Faziletleri

BAĞIŞ YAP

Projeler

.
BAĞIŞ YAP

ONLİNE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için

TIKLAYINIZ.
TIKLAYINIZ.