Afrika’nın güneydoğusunu vuran Idai Tropikal Kasırgası nedeniyle Zimbabve’de çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Yollar, köprüler ve binlerce ev zarar gördü. Şiddetli yağış ve tropikal fırtına sonucu resmî rakamlara göre 98 kişinin yaşamını yitirdiği, 217 kişinin ise kayıp olduğu kaydedildi. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ederken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Afet bölgelerinde yapılan ihtiyaç tespitine göre barınma, battaniye ve gıdanın öncelikli ihtiyaç olduğu bildirildi.

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu mağdurların temel insani ihtiyaçlarını karşılamak üzere Zimbabve için “Acil Yardım” kampanyası başlattı. Yardım kampanyası kapsamında Zimbabve’de sel ve kasırgadan etkilenen bölgelere acil yardım malzemeleri ulaştırılacak.

Zimbabve’deki mağdurlara yardım etmek isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. Dileyen hayırseverler ise WEFA’nın hesap numaralarına havale yapabilirler. Açıklama kısmına “Acil Yardım Zimbabve” yazılması gerekmektedir.