Genç WEFA ve USap‘ın birlikte organize ettiği “Vakıf Medeniyeti ve Gençliğin Rolü” konulu seminer Köln Üniversitesinde gerçekleştirildi. Edebiyatçı-Yazar Hayati İnanç’ın konuk olduğu programa gençlerin ilgisi yoğun oldu.

Genç WEFA ve US Akademisyenler Platformu’nun beraber düzenlediği etkinlik yoğun bir katılımla gerçekleşti. Edebiyatçı-Yazar Hayati İnanç’ın konuşmacı olarak katıldığı programa yaklaşık 700 kişi katıldı. Programda T.C. Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes’in yanı sıra WEFA Genel Başkanı Musab Aydın ve WEFA Yönetim Kurulu Üyeleri de hazır bulundu.

Selamlama konuşması yapan Başkonsolos Erciyes gençlerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Erciyes sözlerini şöyle sürdürdü: “Avrupa’da yaşayan toplumumuz 60 yılda çok yol katetti. Birçok sorunu aştı; ancak aşılması gereken daha pek çok sorun var. Bu sorunları sizler çözeceksiniz, zira sizler buradaki geleceğimizsiniz. Sizler içinde yaşadığınız topluma faydalı faaliyetler yapmakla Türkiye-Almanya arasındaki dostluk köprüsünü daha da güçlendiriyorsunuz. Bugün siz gençlerle bir arada bulunmaktan son derece mutluyum. Böylesine güzel buluşmalar bugün olduğu gibi topluma yönelik yardım faaliyetleri vesilesiyle de olunca da daha da anlamlı bir hâle geliyor.”

Gençlerin yardım faaliyetlerine olan ilgisinden çok etkilendiklerini ve bu nedenle 2016 yılında Genç WEFA’yı kurduklarını söyleyen WEFA Genel Başkanı Aydın ise şu sözlere yer verdi: “Gençler gayretleri ile çalışmalarımıza her daim dinamizm katıyorlar. Bu nedenle gençlerin fikirleri bizim için son derece önemli. Bu anlamda WEFA’nın kapısı her zaman gençlere açık. Sizler fikir ve önerilerinizi dile getirebilir, ilginizi çeken projelerimizde rahatlıkla yer alabilirsiniz.”

Genç WEFA Başkanı Muhammed Medeni Boyacı da “Genç WEFA olarak bir amacımız var. O da elimizden geldiğince tüm mazlum coğrafyalara ulaşmak. Bizler tüm insanlığa faydalı olabilmek amacıyla dün olduğu gibi bugün de ulaşabildiğimiz yere kadar yardımlarımızı götürme gayretindeyiz. Burada genç kardeşlerimizle bir arada iken onlara iletmek istediğim bir projemiz var. ‘Projeni seç, Harekete geç!’ isimli projemizle genç kardeşlerimiz ilgi duydukları çalışmaları rahatlıkla hayata geçirebilirler.” dedi.

Gençliğin çok kıymetli bir zaman evresi olduğunu dile getiren USap Başkanı Hasan Emre Aydın ise bilgilerini ve öğrendiklerini tatbik etme ve bu bilgilerinin zekâtını verme hususunda gençlerin üzerinde büyük bir sorumluluk olduğunu dile getirdi.

Gençlere hitap eden Hayati İnanç da programa gençlerin yoğun ilgi göstermesinden çok memnun olduğunu dile getirdi. Gençlerin hayata dair çeşitli sorgulamalar yapması gerektiğinin altını çizen İnanç, her insanın elinden geldiği kadar iyilik yapması gerektiğinin altını çizdi. İnanç, “Unutma ki aldığın değil verdiğin senindir. Çünkü beden almakla doyar. Ruh vermekle.” sözlerine yer verdi. İnanç sözlerini şöyle sürdürdü: “Unutma! Hak Teâlâ buyurdu ki, ‘Seni kendim için yarattım. Herşeyi senin için yarattım. Senin için yarattığım şeyler seni benden alıkoymasın.’ İnsansın sen. İnsan kendini dünyaya kaptırmamalı…”

Tarihimizde vakıfların önemine de değinen İnanç, gençlerin ecdadımızdan önemli bir mirası devraldığını aktarırken, günümüz gençlerinin de bu mirasa hakkıyla sahip çıkacağına inandığını kaydetti.

Programda ayrıca Genç WEFA’nın düzenlediği “İyilik” konulu fotoğraf yarışmasında dereceye girenler ilan edildi. Öte yandan Genç WEFA ve USap’ın WEFA aracılığıyla Benin’de yaptırdığı cami projesi için de bağış toplandı.

Program, çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.