Genç hayırseverlere yönelik yapılan çalışmaları Genç WEFA Başkanı ile konuştuk.

 Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

İsmim Muhammed Medeni Boyacı. 24 yaşındayım. Bochum Ruhr Üniversitesinde Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde eğitimime devam ediyorum.

Ne zamandan beri Genç WEFA ekibindesiniz?

“İnsanlar için neler yapabilirim?, Onlara nasıl yardımcı olabilirim?” diye araştırırken WEFA ile tanıştım. İki yıl WEFA Gönüllüsü olarak yardım çalışmalarının içinde aktif yer aldım. Bu zaman zarfında daha ziyade yetimlerle ilgili projelere destek verdim. 2017 yılının başında ise Genç WEFA başkanlığı görevi şahsıma tevdi edildi. İki yıldan beri de genç ve heyecanlı ekibimle beraber çeşitli yardım çalışmaları ve sosyal etkinlikler gerçekleştiriyoruz.

Genç WEFA’nın hedeflerinden kısaca bahseder misiniz?

Genç WEFA olarak yaptığımız proje ve çalışmalarla başta yetimler olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarındaki mazlum ve mağdurun yaşam koşullarını iyileştirmeyi hedefliyoruz. Yaptığımız çalışmalarla gençlere yardımlaşma bilincini aşılıyor, gençlerin ahlak ve vicdan gelişimlerine katkıda bulunuyoruz.  Onların sorumlu birer genç olmaları noktasında farklı projeler üretiyoruz. Amacımız gençlerin toplumsal sorunlara karşı duyarlı olmalarını ve problemlere çözüm arayışında etkin rol almalarını sağlamak.

Öte yandan kendi projelerini hayata geçirmeleri için gençlere fırsatlar sunmak; gençlerin sorunlara çözüm odaklı projeler geliştirmelerine katkıda bulunmak da hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Hâlihazırda devam eden “Projeni Seç; Harekete Geç” isimli projemizi daha fazla genç hayırseverimize tanıtmak istiyoruz. Bahsi geçen proje kapsamında WEFA’nın yardım çalışmalarından herhangi birini seçen genç hayırseverlerimiz seçtiği yardım projesi için gerekli bağışı toplayarak ihtiyaç sahiplerinin hayatlarını güzelleştiriyorlar. Örneğin; WEFA’nın “Su Kuyusu” projesini seçen gencimiz gerek tek başına gerekse arkadaş grubu ile bir su kuyusu için için yeterli bağış miktarını topluyor. Ve bu genç kardeşlerimiz adına WEFA, ihtiyaç duyulan bölgede su kuyusu açıyor. Böylelikle genç hayırseverlerimiz temiz içme ve kullanma suyundan mahrum insanların suya kavuşmasına vesile oluyorlar.

Öte yandan genç hayırseverlerimizin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz kitap okuma saatlerimiz var. Haftanın belirli günlerinde gençlerle bir araya geliyor, seçtiğimiz bir kitabı okuyor ve aramızda tartışıyoruz. Tüm projelerimizle okuyan, sorgulayan, düşünen, düşündüğünü ifade edebilen, farklı görüşlere saygı duyan, ufku geniş, ahlâki değerlere bağlı, içinde yaşadığı topluma ve tüm dünyaya iyiliğin ve güzelliğin yayılması için uğraşan gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Bu senin ekim ayında ilkini düzenlediğimiz “Futbol Turnuvası” da gençlere yönelik düzenlediğimiz sosyal etkinliklerimiz arasında. Takımlarımız arasında mülteci gençler de yer aldı. Düzenlediğimiz etkinlikte kardeşlik ve yardımlaşma duygularının ön plana çıkmasına özen gösterdik. Öyle ki dereceye giren takımlara kupanın yanı sıra farklı hediyeler de verdik. Örneğin; birinci olan takım adına su kuyusu yapılırken, ikinci olan takım adına bir katarakt hastası ameliyat edilecek. Üçüncü olmaya hak kazanan takım adına ise ihtiyaç sahibi bir aileye gıda paketi yardımında bulunulacak. Amacımız hem eğlenmek hem de gençlere yardımlaşma bilincini aşılamak. Ve daha önemlisi ise bu gibi etkinlikleri yaparken de ihtiyaç sahibi ailelerin hayatlarını güzelleştirmek.

Öte yandan Genç WEFA ekibimizden iki kardeşimiz geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda WEFA kurban gözlemcisi olarak Moğolistan’a gitti. Kurban dağıtımlarına katılan arkadaşlarımız hayırseverlerin yaptığı bağışları bizzat kendileri ihtiyaç sahiplerine ulaştırdılar. Aynı zamanda bölgeyi tanıma fırsatı yakalayan genç kardeşlerimiz Moğolistan’da gerçekleştirilebilecek projeler hakkında da fikir edinme imkânı buldular. 

Genç WEFA’yı üç kelime ile anlatacak olsanız ne derdiniz?

Dinamik, istekli, diğerkâm.

 Genç WEFA üyesi olmak isteyen genç hayırseverler nasıl bir yol izlemeliler?

Gençlerimiz  youth@wefa.org adresine E-Posta göndererek bize ulaşabilecekleri gibi sosyal medya hesaplarımız üzerinden bize mesaj da gönderebilirler. Genç hayırseverlerimiz aynı zamanda +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak da Genç WEFA üyesi olmak istediklerini iletebilirler.

Genç hayırseverlere hangi mesajı vermek istersiniz?

Gençlik, insan hayatının en verimli dönemi. İşte böyle bir dönemde insan sadece kendini değil, bütün insanlığı düşünenlerden olmaya gayret etmelidir. Geri getirmenin imkânsız olduğu gençlik dönemine gençlerimiz, büyük kıymet versinler ve yaptıkları iyiliklerle taçlandırsınlar bu dönemi.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Muhtaç ve mağdur insanların bizlere ihtiyacı var. Gençlerimiz “Benim elimden ne gelir?”, “Ben ne yapabilirim ki?” demesinler. İyiliği şiar edinsinler ve hemen harekete geçsinler.