FİTRE NE ZAMAN VERİLİR?

Fitre olarak bilinen fıtır sadakası, dinen zengin kabul edilen her Müslüman’ın Ramazan orucu sonrası Ramazan Bayramı’na ulaşmanın şükrü olarak ihtiyaç sahiplerine verilmesi vacip sadakadır. Hâl böyle olunca Ramazan Bayramı yaklaşırken “Fitre ne zaman verilir?”,  “Fitrenin ne zaman verilmesi gerekir?” gibi sorular akıllara geliyor.

Zekât nisabı kadar para veya kıymetli mala sahip olan her Müslüman’ın fitre vermesi vacip kabul edilmektedir. Eğer zekat nisabına sahip değilseniz, fitre vermek vacip olmaz.

“Sadaka-i fıtr, oruçlunun, uygunsuz sözlerinden hâsıl olan günahları temizler.”

Dinen zengin kabul edilen her Müslüman kendisinin ve küçük çocuklarının fitresini vermekle yükümlüdür. Bir hadîs-i şerifte de önemi yönünden buyrulduğu gibi “Ramazan orucu, gökle yer arasında durur. Sadaka-i fıtr verilince yükselir.” (Ebû Hafs)

“Fitre ne zaman verilir?” sorusuna gelince; fıtır sadakası Ramazan Bayramı’nın birinci günü sabahı tan yeri aydınlanırken vacip olmaktadır. Ancak fitrenin Ramazan Bayramı gelmeden önce verilmesinde sakınca yoktur. Böylece yoksulların ihtiyaçları Ramazan Bayramı gelmeden giderilmiş olur.

Fıtır sadakası ile ihtiyaç sahibi kişilerin Ramazan Bayramı’nda ihtiyaçlarını gidermeleri ve bayramı neşe ile karşılamaları amaçlanmıştır.

BİR FİTRE BEDELİ: 8€

Bu Ramazan’da da mazlum ve muhtaçların ihtiyaçlarını gidererek yüzlerini güldürmeye devam ediyoruz. Sen de mağdur ve mazlum coğrafyalarda yardıma muhtaç; bekleyen yoksullara ulaşmamıza yardım edebilir ve iyilik kervanımıza ortak olabilirsin.

Mazlumlar senin yardımını hasretle bekliyor.

Paylaşmak Vefadır

fitre

ONLİNE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için

TIKLAYINIZ.
TIKLAYINIZ.